ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют
Єдина Країна! Единая Страна! United Country
Синдикация материалов

Блог пользователя М.БОБИНЕЦЬ

Сенфорд Вайт

Докус не честовані паны Білей и Гаврош!
Мушу одреаговати на послідні ваші напады против Русинув (окремого од украйинцюв , корінного народа Подкарпатя).

Загрузка...

На березі озера Балатон, у готелі «Рівєра парк» (Мадярщина, варош Балатонфолдвар), зачав з 29.05.2017 свою роботу Межинародный русинськый молодежный творческий табор. Молодеж віком од 11 до 16 годув буде не лем укріпляти своє здоровля, ай буде заниматися у разных творческых групах под руководством наставникув их Мадярщини: малярськой, танцьовальной, вокальной, спортивной и дальших.

Віра Баганич - легенда русинського двиганя, исполнительниця балад, сятковала свуй юбілей , 80 рокув з Рожденого дня, у Закарпатському малярському музеї им.Йосифа Бокшая.bahanych.jpgbah4.jpg

Руно 70 рокув тому комуністичний режим Польщи начав процес депортації Лемків (Русинов). Тота акція била из-за привязки їх (Лемків) до утікачів УПА на територію восточной Польщи по другів світовуй войни

24 апріля народився великий будитель русинського народа - Александр Васильович Духнович.Возложеніє косиць до памятника А.Духновичу з 11.00 київського часу. Начало концерта , в котрому приймуть участіє Русины з Подкарпатя и из - за готара у 12.00. У рамках сьої русинської акції буде вручена каждорічна премія ім. И.Петровція.

У Румунії (Сігет, 2007 г.) быв принятый Гімн и Прапор Світового Конгреса Русинов.
https://youtu.be/IlGU1dMuzhQ

ssssss.jpg З ініціативи ГО «Русинський край» і «Рідне Мукачево» 20 липня цього року було організовано «круглий стіл» на тему " Національно - культурна автономія Закарпаття, як один із засобів збереження єдності в Україні".

Прошлый вікенд отбылася русиньска фієста , котру організовали РОС и організація Молоды русины. Акція проходила два дны - 16-17 юлія 2016. Зойшлися на Ватру май ліпшы колектыви Словакії и гости из Подкарпатя , Литви(Вільнюс). Дале май подробно по мотузкови https://youtu.be/CZ83S642TT8DSC02699.JPG

Два дня, 18 и 19 юнія 2016, в Мукачові (замок Паланок) проходыв ювілейный , десятый фестиваль національно – культурних меншын «В родині єдиній». Добра традиція демонстрації багатонаціонального общества вароша над Латорицьов констатує толерантноє и мирноє сосуществованиє чиляди в рокаши. Нащивили , на позваня варишськой власти Мукачова гості з Мадярщини(Кішвард), Словакія(Гуменноє), Чехії.

Лауреатом межинародноі премиі Світовоі Рады русинÿв им.ВАСИЛЯ ТУРОКА – ГЕТЕША за досягнуты вызнамні резултаты при розвойови и презентациї русиньскої културы у вшыткых йиї аспектох за 2016 рÿк стала Олга Прокоп из селища Чинадійова (Подкарпатя, Украйина) - співачка, културный, етнографічный, публіцистичный діятель, керовник фолк-тріо «Червена ружа», русинського вокалного фолклорного дітського ансам

27-28 мая у вароши Крениця (Польша) одбыв ся 9 Межинародный Бієнале Лемковськоі/Русинськоі културы. Організаторами дійства традиційно были Стоваришеня Лемкув Польшы, Світова Рада Русинув и варошськый уряд Крениці. Подкарпатя на сесь раз представляли фолк-рокаш «Фатьове» и Мирослава Копинець.

От имени: ГО "Русинськый край", Крайового общества подкарпатськых русинов, Молодежного общества подкарпатськых русинов Иван Крафчик поздравляє наш варош МУКАЧОВО з именинами!!!

Мукочово ни є першым варошом на Подкарпатьои , де ся організовувуть маштабны русинські акції. Но типить'ка , 07.05.2016, мож было увыдіти у вароши над Латорицьов грандіозноє количество русинськых активистов. Майже увись русинськый бомонд ( и из - за гатара) прийшов почестовати першых лауреатов премій А.Митрака и И.Петровція.

Мукочово ни є першым варошом на Подкарпатьои , де ся організовувуть маштабны русинські акції. Но типить'ка , 07.05.2016, мож было увыдіти у вароши над Латорицьов грандіозноє количество русинськых активистов.

Иван Бузаш є современим русинським поетом уже з великим багажом своих стихов. Про його творчество мож судити з https://www.facebook.com/ivan.buzash/about?section=contact-info&pnref=about.
https://youtu.be/InYtTI8iRSs

У Мукачові 07 мая 2016 р. моцно одгриміла Русинська фиеста - "Динь Русина". Межи многочисленов чилядьов Подкарпатя мож было увідіти и Русинов из-за готара. Делегацію из Словакії возглавляв председа РОС - Мартін Караш а делегацію Сербії - Георгій Папуга. У рамках русинського фестивалю были торжествено вручені премії имени А.Митрака и И.Петровція.

Давны традиції печи паску до Великодня сохранилися на Подкарпатьови. Ясно же в каждому селови, вариши, регіонови нашого краю є свої тонкості у рецептах, як и у каждої русинської газдині, ай бо основні етапи усяди єднакі.
Многі рокы Русины Подкарпатя мусять гльидати роботу за готаром , оби прокормити свою родину. Не ушиткым везе найти порядну , файну платню за свою роботу. Ко через кума, ко через даяку фірму, ко через "клієнта". Мало котрому Русину удаєся оформитися офіціально.
Не лем на зароботкы ходять Русины у Словакію. Адде на днях четверо молодых и талантливых Русинів побывали у столиці Словакії - Братіславі на фестивалі народносных меньшын.

Давати писанку фатьовови, котрый прийшов поливати до хижі жіночок на світлий празник Воскресіня Христового є давньов традиційов на Подкарпатьови. Майстер - клас мальованя писанок преподає у В.Лучанськів діточів школі мистецтв Іван Шпеник. https://www.youtube.com/watch?v=PtgDEor_QNA

Петро Куцкір и фольк банда "Бетярі" давно є признаним колективом не лем на Подкарпатьови , а и за готаром. Файним неділяшним дньом уйшли йсі чилядники подняти настроєніє чиляди Мукачова и гостей. https://youtu.be/kaYJVCcbYUw

З керівником громадських організацій «Крайовоє общество підкарпатських русинів» та «Русинський Край» Миколом Бобинцем зустрілися в одній з затишних кав’ярень Мукачева.

Не первий раз у Мукачові греко-католицька церква організовує Хресну дорогу по улицям вариша. У йсьому році 14 штацій Христовой дороги началися з храму у Росвигові (ул. Університецька) и закончилася у центрі Мукачова (католицький храм). https://youtu.be/QDsAfdrE3co

У рамках сяткованя Дня Русина в Румунії, варош Дева, пройшов концерт , організований Культурним обществом Русинов Румунії 05.03.2016. На йсів акції уступила и наша русинська делегація з Подкарпатя - "Бабчина співанка" (руководитель О.Прокоп). https://www.youtube.com/watch?v=4smzUOOiLnc

https://www.facebook.com/vasyl.dych/posts/1673604082901443?fref=nf&pnref=story
http://getsko-p.livejournal.com/622184.html

Як зробити життя пенсіонерів достойним з мінімальною пенсією на рівні прожиткового кошика. Ні, це не опечатка прожиткового мінімуму – це реально.

Пропозиції наповнення Пенсійного Фонду України.
Перша пропозиція щодо зміни до оподаткування пенсій.

Завдяки Вашій сумлінній праці ми маємо висококваліфіковані досягнення в науці, політиці, патріотизму та різних галузях виробництва. Це Ваша повсякденна праця дає плоди. На жаль Ваша праця в продовж 26 років не є достойно оцінена владою. Ваша зарплата прирівняна до мінімальної зарплати некваліфікованих працівників, а виходячи на пенсію приречені на виживання.

У суботу 13.02.2016 Мукачовські русины принималы русинов Сваляви, Перечина, Севлюша, Иршави, Воловця. На дьовому шорі были вопросы: 1. Подписаніє договора меджи Крайовым Обществом Подкарпатськых Русинов и обласным обществом імени А. Духновича, 2. Утвердженіє Пололоженя о премії імени І.Петровція, 3. Обращеніє до голови и членов Світовой Рады Русинов, 4. Разноє.