ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют
Єдина Країна! Единая Страна! United Country

Первий межинародний фестиваль русинської культури. День русина

У вароши над Латорицьов 14 октовбра 2012 року було покладено фундамент організаторами русинського сята (Світовов Радою Русинов, Крайовим обществом подкарпатських русинов) сятковати День русина в рамках каждорічного фестивалю русинської культури. Торжественоє откритя сього межинародного собитія було поручено ведучому програми, знаному артистови Подкарпатя Василю Фурдю. З вступмтельним словом виступили: голова Світовой Ради Русинов – Георгій Папуга, заступник голови СРР – Микола Бобинець, начальник відділу національностей та релігії – Юрій Гузинець, кандидат у депутати до Верховної Ради України – В’ячеслав Шутко. Георгій Папуга вручив перву премію СРР імені Василя Турока (памятну таблу и грошовий приз) за великий вклад в розвиток русинської культури вчителю из Свалявщини Юрію Шиповичу , а Юрій Гузинець наградив грамотами Закарпатської державної адміністрації голову Свалявського общества подкарпатських русинов – Івана Кушніра та голову Перечинського общества подкарпатських русинов. Так же бола виставлена велика часть картин художників асоціації «Свалява арт» (більше 50 полотен), голова асоціації Віталій Дорош. Гостями фестивалю були: фольклорний колектив «Барвінок» из с. Камйонка (Словакія), вокальний квартет з Хорватії. Закарпатський русинський фольклор представляли : «Турянська долина» та вокальне тріо з Перечинщини, дует «Сонячне Закарпаття» з Свалявщини, фольк-кватет «Бетярі» з Мукачівщини. Ушиткі колективи були награджені бетярськими подарками от Закарпатської державної адміністрації.
IMG_8981.JPGIMG_8999.JPGIMG_8983.JPGIMG_9004.JPG IMG_9016.JPGIMG_9023.JPG

Комментарии

Того ко знає личити лем до десяти тяжко ТОГО серйьозно воспринімати. Много ся старали "русини" з Мукачова оби зорвати сись фестиваль. Лем художників боло 12 чиляди. Фестиваль пройшов - йсе факт И НЕ ХУЖЕ "Червеної ружі". Світова рада русинів мала, має и буде мати авторитет у порядних русинів світу , но не у авантюристів. Фінансованя фестивалю взяв на себе закарпатський меценат и ни філлера не прийшло з-за границі(кроми премії). З-за границі увіділи што у Мукачеві мож провести конгрес и на високому уровні. Всі другі бисіди є лупина. Послідньоє- чом нико не прийшов из НРРЗ кить так ся рвуть у СКР? Ми не кладеме на двирі міліціштів, як НРРЗ. СРР ОТКРИТА ДІЛА ВСІХ ПОРЯДНИХ РУСИНІВ.

Кить Вас "Свобода" не воспринімає за Русинську силу, та ни хоче на Вас тратити час. Кить нам мішає проводити фестивалі, значит, нас рахує реальнов силов, годнов змінити ситуацію на Закарпатті. Про Ваш авторитет у Світі ми не годни судити, бо нич не знаєме, чим ся занимаєте.. Можеме видіти Вас лиш у віртуалі, реальної роботи не видиме, а от общенія Ви утікаєте. Із 30 Русинських організацій Закарпаття одна Крайова Рада Миколи Бобинця не зайшла у Координаційну Раду Русину Закарпаття, всі остальні подали заяви про вступ. Чому Світова Рада принимає нерусинські організації:"Газда" і НРПР, русини не розуміют. Возникає вопрос, 30 Русинських організацій мают вступаити до Бобинця, авадь єден М.Бобинець має вступати у Координаційну Раду, куди вступили 30 Русинських організацій Подкарпаття? Коля у тебе виходит, што всі ідут не "в ногу", єден ти в "ногу"? Нітко в Світі не уважає людий, які не можут ся договорьовати, які не хотят сідати за стул переговору. Таких людий обзивают радикалами. Із-за радикалізма Русинських чиновнику, як М. Бобинець, ми нині маєме Русинський вуз із басні Крилова, який у разні сторони тягнут лебідь, щука і рак...

Чому у Світової Ради такий малий авторитет? Чому у залі сиділо десять чоловік? Чому Русини Подкарпаття не прийшли на "карманний" фестиваль? Чому "Червена ружа" -Русинський фестиваль, представлений сорока ансамблями, а карманний чотирма? Вивод: Світовуй Раді треба украсти(одмити) Русинські гроші?

Боли йсте там пан Палінкаш и нараховали йсте аж до дисять?

Добре што вти дитвакы танцюють без челленых гатив.

Справжній українець з оселедцьом на голові має мати чіжми (сапоги) и широкі турецькі шаровари так, як іх мав козак Мамай з роду Чінгіз хана!!!

В дурдомах часто проводять подібне.Берегівський не виключення.

Ты, выродку із патологічно- хворого галицького дістрікту "Galizien Ost", подивися, што ваша морбідна "нація" пару днюв утворяла у польському граді Лємбєргу - подивися якый экстаз там быв тай кулько "патриотичного" оргазму там было із приводу 70- річчя клОУН-залУПА. Як ся выпендрьовали убрізаный бычок Тягныбык, пудзаборна польська шльондра Фрося Фаріон. За "мову" аводь за Усрайину ни єден не хоче життя уддати. Хоть бы того Михульчишина бензином ублили тай пудпалили, обысь ме уд вас хоть штось патріотичне виділи, айбо ньит, вы, сраті бендерувці лем як "патріоты" 3,14здіти можете.

Ай бо ни слова за великого пІсателя русинув Івана Петровція, богаму. Вун старається, гуном миче аж у Прагі смердить, а за нього нич. Абідна да.

Отправить комментарий

Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.
Ограничение в 550 символов, осталось: 550
  • Доступны HTML теги: <em> <strong> <ul> <ol> <li><img>
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.

Подробнее о форматировании

CAPTCHA
тест против спам-ботов