ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

ОЛЕКСАНДР ДОКТОР: ”Наша мета — формування нової високопрофесійної еліти держслужбовців”

    20 апреля 2024 суббота
    Аватар пользователя Гость

    Створивши регіональні організації в усіх областях України, Спілка впроваджує програми підготовки та залучення молоді до державної служби, підвищення суспільного престижу державної служби. Закарпатська обласна організація Спілки молодих державних службовців України була зареєстрована у грудні 2001 року, і очолив її заступник директора Закарпатського обласного центру соціальних служб для молоді, депутат Ужгородської міської ради Олександр Доктор. З ним - наше інтерв’ю.



    — Олександре, якими Ви бачите основні принципи реформування системи державного управління?



    — Однією з передумов проведення реформи системи державного управління є створення кадрових можливостей, або розвиток кадрового управлінського потенціалу на державній службі. Відправною точкою створення ефективної системи державного управління бачу державного службовця-професіонала, якому притаманні відповідальність, чесність та відкритість. У зв’язку з цим постає проблема розвитку такої системи управління людськими ресурсами на державній службі, яка б давала можливість сформувати та постійно оновлювати управлінський кадровий потенціал, представники якого здатні бути як провідниками позитивних змін у суспільстві, так і сумлінно та якісно надавати послуги громадянам.



    Основними принципами реалізації кадрової політики на державній службі вважаю: добір за діловими, політичними і морально-етичними якостями; демократична основа в роботі з кадрами; постійна увага до розвитку кадрів, професійного навчання та перспективи кар’єрного зростання; піклування про функціонування ефективної системи резерву кадрів; наступність у роботі - співпраця досвідчених і молодих перспективних працівників; оцінка діяльності за досягнутими результатами та методами роботи.



    — А чим же зумовлена необхідність залучення молоді до державної служби?



    — Необхідність залучення молоді до державної служби зумовлена декількома причинами.По-перше, суспільне життя, яке дедалі стає все більш динамічнішим, потребує наявності енергійних, мобільних, здатних ефективно здійснювати комунікації, державних службовців, які вміють адаптуватися до умов навколишнього середовища та приймати зважені, стратегічні рішення. Саме такі характеристики притаманні, великою мірою, молодому поколінню українських громадян. По-друге, існує необхідність залучення до державного управління широкого кола громадян, які б репрезентували структуру суспільства (різні соціальні групи, класи, верстви). На державній службі мають бути представники різних поколінь, статей, національних меншин, соціальних груп. Це дає можливість перетворити систему державного управління на живу формацію, яка адекватно відображає природу та структуру суспільства, є органічним механізмом регулювання суспільних відносин та вчасно реагує на суспільні очікування та зміни. Але це, безумовно, не означає, що на державній службі мають бути не професіонали. По-третє, у будь-якому суспільстві йде процес зміни поколінь, коли старше покоління поступово передає різні сфери суспільного життя (у тому числі і державне управління) новому поколінню молодих спеціалістів, які мають продовжити роботу щодо розвитку суспільства і держави.



    — Чи є у Вас дані щодо присутності молоді в органах державної влади?



    — Так, безумовно.На державній службі перебуває молодих людей віком від 20 до 30 років 22,8 % від загальної кількості державних службовців. Загалом на державній службі працює близько 0,18 % від загальної кількості молодих українських громадян.



    У переважній більшості молоді люди працюють на посадах спеціалістів, і лише незначна частина працює на посадах керівників (7% від загальної кількості державних службовців віком до 30 років).



    Отже, існує проблема, яка полягає в тому, що при відносно значній кількості молодих людей на державній службі, як правило, вони працюють на нижчому щабелі системи державного управління. Це дає можливість говорити про необхідність використання всіх можливостей молодіжного кадрового управлінського потенціалу на державній службі.



    — Який існує досвід у залученні молоді до державної служби?



    — Досвід спільної роботи протягом останніх чотирьох років органів державної влади та місцевого самоврядування з громадськими організаціями щодо відбору, підготовки та залучення молоді до державної служби довів ефективність такої спільної діяльності. Найбільш успішні програми були реалізовані в Івано-Франківській, Житомирській, Полтавській та Вінницькій областях, а також на центральному рівні в м.Києві. Основний зміст таких програм полягав у відборі молоді (конкурсний відбір здійснювався громадськими молодіжними організаціями), її підготовці (були проведені курси з вивчення основних питань державного управління та державної служби), стажування в органах державної влади та місцевого самоврядування з подальшим направленням найбільш здібних молодих людей на державну роботу або зарахування до кадрового резерву.



    Так, наприклад, в Івано-Франківській області з травня по вересень 2001 року Молодіжна адміністрація Івано-Франківської області за підтримки Альянсу Партнерства Каунтерпарт, Івано-Франківської облдержадміністрації та Центру підвищення кваліфікації державних службовців реалізувала проект “Створи майбутнє”. Завданням проекту було поповнення кадрового резерву Івано-Франківської облдержадміністрації ініціативною молоддю з числа студентів вищих навчальних закладів та активістів молодіжних громадських організацій. Серед бажаючих прийняти участь у проекті було відібрано 35 осіб, які пройшли трьохрівневий відбірковий тур та, відповідно до освіти, були розподілені для стажування в управління облдержадміністрації. У рамках проекту вони прослухали курс лекцій із державного управління. Окрім стажування в управліннях облдержадміністрації, учасники програми вивчали роботу органів місцевого самоврядування. За результатами реалізації програми, на основі звітів і рекомендацій-відгуків керівників, 26 осіб рекомендовані до зарахування до кадрового резерву Івано-Франківської облдержадміністрації, один учасник працевлаштований в управління з питань майна комунальної власності і корпоративних прав облдержадміністрації, чотири особи направлені на навчання в магістратуру за спеціальністю “Державна служба”.



    Особливої уваги заслуговує співпраця таких суб’єктів реалізації державної кадрової політики, як Українська Академія державного управління при Президентові України та Спілка молодих державних службовців України, які 14 червня 2002 року підписали Угоду про співпрацю та визначили однією із цілей спільної роботи зміцнення молодіжного кадрового управлінського потенціалу.



    — Чи є якесь нормативне підгрунтя розробки програм залучення молоді до державної служби?



    — Про початок формування цілеспрямованої політики у цьому напрямку свідчить Доручення Президента України від 24 травня 2001 року № 1-14/623, у якому чітко зафіксований перелік завдань щодо залучення молоді до державної служби, зокрема йдеться про підтримку ініціатив Спілки молодих державних службовців України стосовно зміцнення молодіжного кадрового потенціалу на державній службі. Також Президент України за результатами зустрічі з представниками Всеукраїнського молодіжного форуму доручив (Доручення від 30 березня 2002 року № 1-1/425) розробити та подати на розгляд Президенту України проект Національної програми підготовки та залучення молоді до державної служби. На початку 2002 року було видано Доручення Прем’єр-міністра України про фінансування Програми заходів на 2002 рік щодо залучення талановитої молоді до державної служби (Програма була розроблена Спілкою молодих державних службовців України).



    Щодо Закарпаття, то Закарпатською обласною організацією Спілки молодих державних службовців України разом із Закарпатським обласним центром соціальних служб для молоді було розроблено і подано на розгляд облдержадміністрації та обласної ради обласну програму підготовки та залучення молоді до державної служби на 2003-2006 роки. Так що, сподіваюся, позитивні зрушення у цьому напрямку не заставлять себе довго чекати. А ми докладемо для цього усіх зусиль.



    — Спасибі Вам за змістовну розмову та бажаємо успіхів у Ваших починаннях!



    — Дякую. Принагідно хочу привітати всіх із Новим роком та Різдвом Христовим - нехай у новому році збудуться всі Ваші бажання!