В орієнтувальників канікул не буває

25 апреля 2024 четверг
    Аватар пользователя Гость

— Цими змаганнями ми розпочали в області серію заходів, присвячених 40-літтю спортивного орієнтування в країні, — розповів директор Центру, заслужений вчитель України Володимир Чепа. Адже, саме у нас на Закарпатті, у далекому 1963 році було проведено перші Всесоюзні змагання з цього неординарного виду спорту. Тоді у збірній республіки закарпатців не було, а сьогодні наші краяни (вихованці центру), широко представлені у командах всіх рівнів. Лідерами національної збірної є багаторазові чемпіони країни, призери чемпіонатів Європи та Світу, майстри спорту Ірина Купріянова, В’ячеслав Мухідінов, Ганна Телякевич, Володимир Прокопець, Андрій Харченко… Є на Закарпатті чимало молодих спортсменів, які здатні конкурувати на міжнародній арені — найвищі нагороди з чемпіонатів Світу серед школярів, які проводилися в Італії, Латвії, Ізраїлі та Португалії, привозили вихованці тренера Олександра Цепурдея сестри Ольга і Марія Семак, Сергій Мухідінов, Олександр Повшик, Сергій Бабич, Ніна Расчупкіна, Олександр Букланов…

Віддаючи належне досягненням закарпатців, враховуючи високий потенціал наших спортивних суддів — Костянтина Саса, Андрія Середяка, Володимира Тарасова, Андрія Шебалдова, Лариси Петрище, Віктора Кваші, Національна федерація довірила нам проведення у 2003 році чемпіонату країни з багатоборства, зональних змагань та фіналу першості Міністерства освіти і науки України, українського етапу Всесвітніх рангових змагань IOF (Міжнародної федерації спортивного орієнтування). Проведемо ми весною і наші “фірмові” змагання “Лемковина”…

Що ж стосується звітної першості, яка, незважаючи на дощову погоду, зібрала майже 100 спортсменів, то основна боротьба за нагороди розгорнулася між ужгородцями і мукачівцями.

Серед наймолодших (не старших 12 років) на півкілометровій дистанції переміг Антон Чура з обласного центру (ЗОШ №19), за яким фінішували мукачівці Олександр Улинець та Микола Буцьких (обидва з ЗОШ №5). У дівчат весь п’єдестал пошани “окупували” учениці мукачівської ЗОШ №1 Маргарита Чуба, Валерія Бирюкова та Поліна Федоренко.

В іншій кваліфікаційній групі головний приз виборов Андрій Расчупкін (ЗОШ №13 м.Мукачева), “срібло” у його одноклубника з КСО “Товариш” Василя Волоха (ЗОШ №6), а “бронзу” вручено ужгордцю Роману Стасьо. Серед дівчат мукачівки Ірина Солтан та Леся Курах (обидві з ЗОШ №11) та Тетяна Маркова (ЗОШ №1) знов не залишили суперницям жодної надії, зібравши всі призи.

У змаганнях юнаків 1988-1989 років народження першість виборов Ференц Гетлебет із Ужгородської ЗОШ №12, який у напруженій боротьбі на чотирьохкілометровій трасі на 4 секунди зумів випередити свого основного конкурента мукачівця Петра Волоха (ЗОШ №6). Земляк Петра Олег Рапа (ЗОШ №1) приніс мукачівській команді чергову “бронзу”. Серед дівчат — їх однолітків — кращими цього дня були мукачівки Олександра Касьянова (ЗОШ №13) та Іванна Бринзяник (ЗОШ №11), Ірина Коваль із іршавської ЗОШ фінішувала з третім часом.

Стрімко набираючий майстерність Андрій Липченко (Мукачево, ЗОШ №1), який весною в Португалії здобув командне "золото" “школярського” чемпіонату Світу, впевнено переміг на шестикілометровій дистанції серед юніорів. За друге місце боротьба була більш напруженою: на останніх метрах траси вдача таки посміхнулася учню ужгородської ЗОШ №6 Геннадію Тяско, який зумів випередити ще одного “португальця” — Бориса Горожу.

Справжні зірки закарпатського орієнтування виборювали головні призи в змаганнях серед дорослих. До призових трійок тут увійшли: серед жінок — мукачівки Ольга Гуніна і Яна Попович та Мар’яна Тешнеровська з Ужгорода; серед чоловіків — ужгородці Сергій Готра та Михайло Левинець, і Руслан Касьянов з Мукачева.

Цими змаганнями ми провели “літній” сезон. Та в орієнтувальників канікул не буває. З кожним роком все більшої популярності набуває й лижне орієнтування. Тож невипадковим є те, що рішенням Державного Комітету України з питань фізичної культури та спорту наш вид спорту, єдиний з неолімпійських, включено до програми зимових комплексних спортивних заходів на новий олімпійський цикл. Вже у січні орієнтувальники-лижники стартуватимуть на ІІІ юнацьких спортивних іграх України. Інна Готра