ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Сьогодні і завтра Закарпаття: без ілюзій та самообману

    28 марта 2024 четверг
    Аватар пользователя Гость

    Україні вистачало політичної волі, розуму для того, щоб знайти єдино правильне рішення, яке у першу чергу було підтримане народними обранцями, а потім знайшло підтримку в суспільстві.



    І.Різак відзначив і той факт, що історичне пакетне рішення українського парламенту практично збіглось у часі з початком продовження активної передвиборчої боротьби. Таким чином виборці отримали непогану можливість оцінити з точки зору, скажімо, саме цієї історичності позиції двох кандидатів — Віктора Ющенка та Віктора Януковича.



    Далі говорили про те, як може політична криза вплинути на соціально-економічні показники. Однак, приводів для хвилювань дає не стільки сама ситуація, як необґрунтовані звинувачення опозиції, що нібито влада останні місяці займалася лише виборами і втратила контроль за ситуацією в економіці, що нібито із суб’єктів господарювання зібрали податки на п’ять місяців уперед, що в областях нібито не вистачить коштів на виплати зарплат і пенсій. Ці всі «нібито» дали підстави для негативних настроїв серед людей.



    Політичне протистояння ще не привід економічної кризи, якщо влада контролює процес



    Сподіваюся, що всі присутні на прес-конференції журналісти через свої видання донесуть слова керівника краю про те, що «по відношенню до Закарпаття усі звинувачення є абсолютно неправдивими, а говорити про втрату контролю за ситуацією в області, економічну кризу чи загрозу невиконання соціальних зобов’язань перед людьми підстав немає».



    Свідчення — показники роботи у найважливіших сферах життєдіяльності області, з якими голова ОДА коротко познайомив журналістів.



    У листопаді економіка Закарпаття практично не відреагувала на резонансний перебіг виборів, акції протесту і політичну кризу в країні. Скоріше навпаки, промисловість області продемонструвала хоч і невеликий, але ріст виробництва, а з початку року обсяги виробництва промислової продукції зросли на 27,4%. Збільшення обсягів виробництва досягнуто в 16 із 18 адміністративно-територіальних одиниць області, а також у більшості галузей промисловості. У сільському господарстві збільшено виробництво м’яса, молока і яєць, а також збережено приріст поголів’я худоби та птиці у всіх категоріях господарств.



    Фінансовий результат діяльності економіки області склав більше 120 млн. грн. прибутку, що в 1,6 рази перевищує рівень минулого року. До речі, прибутковість досягнуто у всіх без винятку видах економічної діяльності та адміністративно-територіальних одиницях області.



    Уже традиційно (але це факт) говорячи з журналістами про економічні досягнення, губернатор вжив слово «вперше». Цьогоріч вперше за роки незалежності України до бюджетів усіх рівнів було зібрано податків і зборів у сумі понад 1 млрд. грн. Це майже на 245 млн. грн. більше, ніж у минулому році. Уже 10 грудня область повністю виконала свій річний план по надходженнях до Державного бюджету, а це означає, що до кінця року Закарпаття (як і наприкінці 2002 та 2003 р.) отримає додаткову дотацію в обсязі 20-25 млн. грн.



    Заборгованість із заробітної плати в бюджетних установах відсутня. Зарплатня виплачується повністю з урахуванням підвищення її мінімального розміру. Загрози несвоєчасної чи неповної виплати заробітної плати в бюджетній сфері до кінця року немає. Ситуація з виплатою пенсій в Закарпатті не зазнала і до кінця року не зазнає жодних негативних змін. До слова, протягом 2004 року 8 разів збільшувалися розміри пенсій. Як наслідок, порівняно з груднем минулого року середньомісячний розмір пенсії зріс із 129,5 до 284,7 грн. Незважаючи на таке суттєве підвищення, фінансування і виплата пенсій в Закарпатті протягом поточного року проводились без затримок.



    Цінова ситуація в області також залишається стабільною і контрольованою. За підсумками листопада, згідно з офіційними статистичними даними, індекс споживчих цін в області на всі товари і послуги склав 1,2% при 1,6% в середньому по Україні. Загалом, протягом всіх місяців 2004 року, включаючи листопад, індекс росту споживчих цін в Закарпатті жодного разу (!) не досягав загальнодержавного показника, завжди був нижчим.



    Іван Різак не приховував свого задоволення тим, що за весь період політичної кризи в країні та проведення акцій протесту загальну ситуацію в області вдалося втримати в рамках законодавчо-правового поля. Заслуга в цьому, переконаний губернатор, перш за все самих закарпатців. А щодо того, чи побачать вони після 26 грудня нові обличчя на політичному олімпі краю, Іван Різак висловився однозначно: нових фігур не буде. Всі, хто рветься сьогодні до влади, уже колись займали посадові крісла.



    Політика не була б брудною, якби не робилася брудними руками



    Про політику говорили багато. З огляду на те, що сьогодні будь-яка справа оцінюється спочатку політично, а потім з якоїсь іншої точки зору, то це цілком нормально. Журналістам, окрім іншого, було цікаво, до приладу, як ставиться губернатор до тих, хто вчора ще називав себе його соратником, а сьогодні висловлює недовіру і виступає за звільнення голови ОДА. Нічого страшного Іван Різак у цих процесах не бачить, тим більше, що переживати подібне йому доводиться не вперше: «Відходять ті, хто шукає себе. Одні знаходять себе в других командах, інші — повертаються», — без зайвого драматизму підсумував губернатор.



    Згадався рік 2000-ий, коли в процесі «департизації», яку проводив в області Балога, із обласної організації СДПУ(О) також виходили люди, однак від цього місцевий партійний осередок не став слабшим. Скоріше, навпаки, загартував себе і, що ще важливіше, навчився бути в опозиції до влади. Варіант, що після переголосування есдекам також доведеться ставати опозиціонерами, не виключений, хоча, як сказав І.Різак, він слабо вірить у перемогу Ющенка. А ось у послідовності партії, представником якої він є, впевнений. Рішення Політбюро СДПУ(О) про подальшу підтримку Януковича — тому підтвердження.



    Бути в опозиції до існуючих проблем краще, ніж опонувати новій старій владі



    Чи дадуть представники «Нашої України» при владі можливість опозиції діяти цивілізовано? Питання поки що залишається відкритим. Як зауважив Іван Різак, наразі «нашоукраїнці» ще не демонстрували цивілізованих методів боротьби за владу. Навряд чи вони зміняться, якщо навіть візьмуть цю владу в руки. Одне, що можна стверджувати стовідсотково: Іван Різак завжди був і буде в опозиції до проблем, вирішити які можна тільки працюючи. А ось каятися, як того вимагають деякі «прозрівші» діячі, губернатору нема в чому. Помилки, як і у всіх людей, були. Він їх визнає і завжди знаходить у собі сили вибачитися за них, але каятися не збирається навіть перед Ющенком та його прибічниками, якими б революціонерами вони себе не називали.



    Загалом, голова ОДА не вважає виступи помаранчевих революцією. «За класичним визначенням, революція — це тоді, коли відбувається чи принаймні ставиться за мету змінити державний устрій чи політичну систему в державі. А слова і дії нинішньої опозиції вказують на те, що якраз політичну систему і систему влади, яку на кожному кроці називають «бандитською» і «злочинною», вони ж міняти і не хочуть. Вся політична криза звелася до питання особистостей: ХТО займе посаду Президента, вважає Іван Різак.

    До цього можна ще додати, що на місцевому рівні також триває боротьба не ідеологій, а боротьба за крісло губернатора, причому, всі бажаючі зайняти його — представники «НУ». Нічого несподіваного у цих діях немає, адже протягом двох останніх років місцеві опозиціонери постійно й системно намагаються будь-якими засобами дестабілізувати ситуацію в Закарпатті, а також спотворити й погіршити загальний імідж області. Чи матимуть з цього зиск закарпатці? Мабуть, що матимуть, от тільки питання, який?



    І хоча політика сьогодні домінує в нашому житті, Іван Різак переконаний, що це не є ще справжньою політикою. У багатьох випадках поведінку і колишніх соратників, і опонентів інакше як дитсадківською назвати не можна. В її основі лежать не аргументовані факти, а відчуття на особистісному рівні: подобається — не подобається. Яскравий тому приклад — лист керівників обласної організації Партії регіонів до Януковича з вимогою звільнити Івана Різака з посади голови ОДА. Вимога, м’яко кажучи, дивна, зважаючи на угоду, підписану між есдеками та регіоналами про співпрацю. «Політикою у ній і не пахне», — переконаний губернатор, — це чистої води політиканство і зведення рахунків.



    До речі, на нещодавньому своєму засіданні місцеві об’єднані соціал-демократи розірвали угоду, мотивуючи своє рішення невиконанням представниками місцевого осередку Партії регіонів взятих зобов’язань і та їхньою політичною безвідповідальністю. Щодо останньої. Взяти на себе відповідальність у потрібний момент і легко скинути її з себе у незручний час — одна із рис поведінки лідерів «Нашої України». Свідчення тому — останні їхні заяви щодо громадської організації «Пора», яка виступала під нашоукраїнськими знаменами і від якої сьогодні вперто відхрещується Ющенко. Політична відповідальність — справа серйозна. Далеко не кожен політик вміє її нести.



    Втім, слово «політик» треба вживати дуже обережно. Бо такими звуть себе сьогодні мало чи не всі, хто більш-менш десь виконує якусь публічну діяльність. Прикро про це говорити, однак навіть депутати облради висмоктують із сьогоднішньої ситуації політичні нюанси і намагаються перенести їх до сесійної зали облради. Поки що їм це не вдається. За «допомогою» своїх же колег по обласній раді, котрі, правда, мають більше здорового глузду і розуміють, що сесія облради — це не місце для задоволення політичних амбіцій. Заява 50 депутатів про скликання сесії 28 грудня є цілком логічною з огляду на питання, винесені на порядок денний, ключове з яких — бюджет на 2005 рік.



    Як зауважив Іван Різак, його фраза про те, що в Закарпатті все спокійно, роздражнила «великих» місцевих політиків, тому й зажадали вони позачергового зібрання для висловлення недовіри керівнику краю. «Але сесії для цього не потрібно. Є багато інших можливостей висловити мені недовіру», — сказав губернатор. А щодо використання ситуації у політичних цілях, додав: її тепер навіть міліція використовує у власних інтересах. Як ось із затриманням та арештом президента футбольного клубу «Закарпаття» В.Пауля. Твердження про те, що він — член організованого злочинного угруповання є не що інше, як бажання окремих осіб робити свою політику. Підтвердити ж ці слова на основі суто юридичних визначень ніхто так і не спромігся.



    І губернатор може бути рядовим



    За словами деяких журналістів, їх шокувала інформація про вступ Івана Різак до громадського об’єднання «Місто», яке очолює Сергій Слободянюк. «Нічого дивного в цьому нема. Захотілося взяти участь у діяльності об’єднання, яке реально, а не декларативно, бере участь у суспільно-політичному житті обласного центру», — пояснив губернатор. А щодо того, чи етично йому зараз критикувати С.Слободянюка за його роботу як начальника туристичного управління, то Різак був категоричний: «Буду громити, якщо завалить приїзд туристів до краю у зимовий період». Жарт жартом, але тенденція щодо зменшення кількості відпочиваючих існує, особливо у жителів східних областей. Їх зараз важливо переконати, що турбази у нас ніхто штурмом не бере і озброєні бандити вулицями не розгулюють.

    ***

    На завершення прес-конференції Іван Різак висловив переконання, що із журналістами він зустрічатиметься ще неодноразово, принаймні передноворічна неофіційна зустріч відбудеться обов’язково.



    Олеся СОКОВИК