ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Чому сходять лавини

    19 апреля 2024 пятница
    Аватар пользователя Гость

    …Хмари, що переповзли Чорногорський хребет, спускались по схилу. Вони мовби гнали з-перед себе снігову завісу, й од вакууму тонко задзвеніло у вухах. А сніг не переставав сипати ані на хвилину. Три дні відпочиваючі турбази “Драгобрат”, що на Закарпатті, під Новий рік перебували у сніжному “полоні”! А це 320 чоловік, у тому числі 70 дітей. Керівництво турбази негайно звернулось по допомогу до рятувальників. Бо завірюха, можливо, й припиниться. А якщо — відлига й піде лавина? Он, передали по рації, лавиною щойно занесено ділянку залізниці між Раховом та Ясіня. Наскільки ймовірність сходу лавин у Карпатах, і яку небезпечність несуть вони оточуючому середовищу, “Репортеру” розповів командир взводу Закарпатського зведеного оперативного аварійно-рятувального загону Володимир КУБИНІЙ.



    — Гірські райони світу, особливо взимку, завше несуть потенційну небезпеку – надмірні снігопади, завірюхи, ті ж сходи лавин.… Частий схід лавин, приміром, для Кавказу, Тянь-Шаню чи Альп – природнє явище. Тут доволі круті схили, гострі крижані шпилі вершин, льодовики. Випаде кілька шарів снігу, станеться різкий перепад температури – й по слизькому льоду пішла лавина. Це, здавалося б, трапляється тільки там, але не в нас! Бо гори Карпати дехто з туристів схильний сприймати ледь не за тротуар. Невисокі, мовляв, з круглими вершинами. Проте це помилкове уявлення. Імовірність сходу лавин в Українських Карпатах не менша, аніж, приміром, на Кавказі чи Альпах. Річ у тім, що безлісисті схили наших гір вкриті травою “білоус” (у районі Боржавських полонин) та сосною “жереб”, що стелиться (в районі Чорногорського хребта). Ці рослини сприяють сковзанню снігу униз. Ось і виходить: на Кавказі сніг утримується на дуже крутих схилах, а в нас, парадокс, сковзає навіть інколи під кутом 10 градусів.



    Утім, є кілька видів лавин. Суха, приміром, важких травм людині не нанесе. Та, потрапивши в її полон, можна задихнутися, наче у воді.



    Мокрі лавини, як правило, сходять по надмірних дощах чи різких потепліннях. Та найстрашнішу небезпеку несуть оточуючому середовищу лавини, які мають назву “дошки”. Це, коли верхній шар снігу промерзає на 15-20 см, і лавина по внутрішньому шару сповзає на великій швидкості вниз. Вона, наче шаблюка, все січе на своєму шляху: дерева, будівлі. Якщо туристична група потрапить під шквал останніх двох лавин, то порятунку, вважай, ніякого!



    Чи можна зпрогнозувати схід лавин? Останнім часом узимку по обласному радіо та телебаченню лунають штормові попередження. Є намагання фахівців зпрогнозувати лавинну небезпеку різного рівня за міжнародною бальною шкалою. Але конкретне місце сходу лавин передбачити дуже важко. Бо тут не виключений і природній феномен. Лавина, скажімо, може зійти й від звукового ефекту. Тож епізод із аплікаційного фільму “Ну, заяцю, постривай!” аж ніяк не вигаданий. Лавини реагують навіть на незначне коливання землі. Цьогоріч, приміром, лавини зійшли побіля села Вільшани, що на Хустщині, де подібне явище ніколи не спостерігалося. Фахівці це пов’язують з хижацькою вирубкою лісів іноземними інвесторами та порушенням екологічного балансу в Карпатах.



    Тому кожен турист, відправляючись на відпочинок у Карпати, повинен особливо врахувати рекомендації рятувальників щодо лавинонебезпечності певних ділянок гірських схилів. А маючи в групі бійця Закарпатського зведеного оперативного загону, можна спокійно відпочивати. Та все ж, якщо трапилося лихо, варто негайно телефонувати в рятувальну службу, номери телефонів якої є на кожній турбазі.



    Цьогоріч у гірських районах Закарпаття вже зійшло 23 лавини. Зруйновано кілька будинків, але обійшлося без жертв. Ну, а щодо долі відпочиваючих на гірськолижній турбазі Драгобрат, то, як повідомив “Репортеру” командир Закарпатського аварійно-рятувального загону Володимир Доманицький, їм на допомогу своєчасно підоспіли бійці Ясінянського рятувального пункту. Тим часом синоптики прогнозують подальше потепління. Отже, ймовірність сходу лавин збільшується. Дюла Кадар