ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Ернест Нусер:"Не заздрю Петьовці"

    18 апреля 2024 четверг
    Аватар пользователя Гость

    Сім років поспіль був заступником голови Закарпатської обласної, ради, але пішов у відставку під час Помаранчевої революції. Проте ті, хто прийшов до влади в області, не лишили за бортом одного з найвідоміших своїх опонентів. Віднедавна Нусер - начальник управління зовнішньоекономічних зв'язків та європейської інтеграції Закарпатської обласної державної адміністрації. Ось що він говорить.



    - Ви були супротивником команди Віктора Балоги , принаймні на мукачівсь­ких виборах . Чому тепер пішли працю­вати в адміністрацію , яку він очолює ?



    - Працювати в цьому управлінні - то не цілком політична посада . Насамперед я пішов сюди через те , що , гадаю , на цій по­саді можу принести користь області . Без ог­ляду на те , хто є губернатором - бо завтра ним може стати хтось інший . А якийсь досвід все ж маю .



    Що ж до супротивника і всіх інших речей , то ці питання ми з ' ясували ще після виборів . Так , ми з Віктором Івановичем були суперни­ками , але ніколи не були ворогами по життю . Це є факт . Ми зустрічалися і влітку після му­качівських виборів , і тепер , після президен­тських . Чесно кажучи , я не мав спершу на­міру йти сюди працювати , але потім він зап­росив мене і , запропонувавши цю посаду , пояснив , чому хоче призначити саме мене .



    Європейський напрямок нині дуже важливий , і його треба підсилити - тому голова обласної державної адміністрації хоче вико­ристати той потенціал , який я маю . А зважа­ючи на його заяви про те , що він готовий працювати зі своїми вчорашніми політични­ми опонентами , гадаю , що тепер вже має на­стати той період , коли досить бити одне од­ного за якісь посади , за якісь політичні цілі чи ще за щось .



    - Які Ви нині маєте взаємини з діячами старої обласної влади , зокрема з Різа­ком ?



    - Не хочу говорити , що маю з ними добрі чи погані взаємини . З Різаком ми не зустрі­чалися після того , як я пішов з посади зас­тупника голови обласної ради . З іншими людьми , з якими раніше працював , маю нор­мальні стосунки . Немає якихось проблем чи натягнутих взаємин .



    - Чи маєте якісь образи до старої вла­ди?



    - Ні ! Ні .



    - Чому Ви пішли з посади заступника голови обласної ради ?



    - Певною мірою через те , через що пішов у відставку з посади міського голови Мукачева . Коли ти стаєш об ' єктом , на якому схо­дяться всі стріли , і відчуваєш , що стаєш тим об ' єктом не зовсім заслужено ... Не хотілося б , щоб через мене в обласній раді чи в Мукачеві відбувалася гризня між людьми , між де­путатами . Я і тоді казав , і тепер кажу , що жодна посада не варта не лише того , щоб за неї кров проливати , а й того , щоб взагалі доводити до таких бійок , протистоянь , які ми мали останнім часом в області .



    - Говориться , що в мукачівській кам­панії Ви були лише пішаком у руках силь­них політичних фігур . Чи правда це ?



    - Зважаючи на те , як то розуміти . На ви­бори я пішов самостійно , і пішов , до речі , ще 2002 року . А те , що відбувалося 2003- го та 2004- го , - це було логічне продовження виборів -2002. Інша річ — у що то потім пе­ретворилося . І відкидати , що мене викорис­товували ... Я не можу тепер говорити , що мене не використовували - так само , як го­ворити , що мене використовували . Якщо це навіть було , то було лише частково і , так би мовити , позаду мене .



    Безперечно , велика політика використала мукачівські вибори у повній мірі - причому , використали обидві сторони політичної бо­ротьби в країні . І , на мою особисту думку , якби вибори проводилися в Мукачеві й лише мукачівцями , то не сталося б того , що Ста­лося під час цієї кампанії . Але все було зро­зуміло - адже наближалися президентські вибори .



    - Якщо все було зрозуміло , чому Ви таки пішли на вибору ?



    - З п озиції сьогоднішнього дня дуже лег­ко аналізувати й говорити , зробив би я щось чи не зробив . Коли відбувається політична боротьба , не помічаєш , як проблеми загост­рюються і накопичуються . Звичайно , справа була не тільки в мені , а й у багатьох людях , які протягом тих двох років працювали зі мною . Я вже не міг вирішити самостійно .



    Хоча я був готовий відмовитися від участі у виборах 2004 року . І напередодні них ми говорили про те , щоб зняти обидві головні кандидатури . Але , на жаль , цього не вдало­ся реалізувати через ті самі причини , про які я щойно говорив , - то була не тільки мукачівська справа .



    - Ви були оголошені переможцем цих виборів . Гадаєте , що справді Йг вигра­ли ?



    - Тепер важко говорити ... Якби я на всі сто відсотків був переконаний , що переміг , напев­не не було б відставки , не було б багатьох інших речей . Але питань щодо результатів було і є дуже багато , тому я не можу сказати ...



    - Чи могли Ви запобігти тим неподобствам , що відбувалися під час вибор­чої кампанії й особливо у день мукачі­вських виборів 2004 року ?



    - Виборча боротьба була дуже важка , були суди і таке інше . Тому понад усе я боявся повторення подій 2003 року . Маю на увазі ті мінування - розмінування . Я тоді зателефону­вав до міліції і запитав : що то за ігри , чи правда , що таке відбувається ? Сказали : прав­да , є такі факти . І тому я боявся , що в день нових виборів знову будуть різні ексцеси .



    - Чому ці побоювання мали під собою ґрунт ?



    - Бо ту масу людей , які приїхали до міста , було важко контролювати обом сторонам . А в моєму штабі , до речі , було лише декілька людей .



    - Говориться , що Ваш штаб відігравав суто бутафорську роль .



    - Штаб не відігравав бутафорської ролі . Штаб займався тим , чим мав безпосередньо займатися під час виборчої кампанії - організовував зустрічі з людьми , готував ма­теріали для преси і таке інше .



    - Як Ви почувалися під час виборів ? Чи боялися чогось ?



    - Не боявся . Хоча , звичайно , психологічне навантаження було доволі серйозне .



    - Свою відставку з посади міського го­лови Ви обґрунтували тим , що Вам хтось погрожував .



    - Я тоді провів прес - конференцію і назвав причини своєї відставки . Але чомусь преса - причому і та , що агітувала за мене , і та , що агітувала проти мене - зосередилася на ос­танньому пункті моєї заяви , на пункті про погрози . Щодо факту погроз , то були теле­фонні дзвінки мені , моїй жінці , моєму си­нові . Культурно так - мовляв , або ти йдеш із посади , або будуть проблеми . Ну , класичний варіант .



    Але крім цих погроз , причинами своєї відставки я назвав ще й те , про що щойно сказав , - у суспільстві зростало загострення , громада в Мукачеві розкололася , свої стали во­рогами . І все через те , що за посаду міського голови була така велика бійка . Виявилося , що ця посада нікому не потрібна як така . Бо ро­бота міського голови - то аж ніяк не політич­на робота . Це була перша причина .



    Друге . Через ті вибори Україна мала дуже непривабливий вигляд . І Україна , і Закарпаття , і Мукачево . Того дня , коли пішов у відстав­ку , я мав зустріч із Северінсен та Вольвенд . Ми поспілкувалися . Я сказав , що не розумію , чому така бійка за те , щоб тут сидіти , - за те , щоб розв ' язувати ті проблеми , через які будь - яка здорова люди­на у три дні може загнутися . Вони з тим погодилися і порушили пи­тання : чи важко буде піти з цієї посади , якщо виникне така потре­ба ? Кажу їм : отам мій дипломат , я його беру і йду , нічого не втрачаю , тільки здоров ' я собі придбаю . І тоді я подумав : а чому ні ? Зреш­тою , відставка назрівала .



    Після мого відходу в місті ста­ло спокійніше . Все ніби припини­лося . Намети пішли . Причому на­мети я відбув чесно - вони пішли раніше за мене . Щоб не казали , що я від них утік чи що !



    - Чи думали Ви під час ви­борчої кампанії , що може ста­тися так , що за декілька днів Вам доведеться піти у відстав­ку ?



    - Варіант відставки розгля­дається завжди і на будь - якій по­саді . В принципі , я думав , що таке можливо . Але чесно скажу , що хотів працювати на благо міста , хотів зробити дещо для того бідного Мукачева . Адже протягом двох років виборчої кампанії таки вдалося дещо зробити . Шкода , що цей про­цес був настільки заполітизований .



    - Чи правда , що коли Ви приймали присягу міського го­лови , в залі не було більшості



    депутатів міської ради ?



    - Та ні , була більшість ! Треба сказати , що депутатський корпус тоді був чітко поділе­ний на дві депутатські групи - в одній було від двадцяти трьох до двадцяти п ' яти лю­дей , в другій - чотирнадцять - шістнадцять . І перша група була присутня . Але нині це не має жодного значення !



    - Як Ви оцінюєте діяльність команди Балоги на чолі Мукачева ?



    - У перші роки керівництва цієї команди був дуже великий ривок у розвитку міста . Цього не віднімеш . Центр Мукачева є справді одним із найкращих в Україні . Потім , після переходу Віктора Балоги на посаду губерна­тора , все ще спочатку відбувалося за інер­цією . Але відтак почався певний застій . З чим це було пов ' язано ? Річ у тім , що протягом тих років змінювалася бюджетна система . Нині можна критикувати будь - якого місько­го голову , але треба ще й розуміти , у яких умовах він працює . Бо нині бюджетний пиріг розподіляють , виходячи з нормативів на од­ного мешканця чи з квадратури житлової площі . І ті нормативи доволі важко покрива­ють видатки .



    Я не хочу про це говорити в плані крити­ки ... Скажімо так : поряд з успіхами у розв ' я­занні деяких питань , приміром в облашту­ванні котелень у школах , були і недоробки в обслуговуванні житлового фонду , в інших комунальних питаннях . Але якщо говорити про діяльність Балоги - мера , то вона пози­тивна і того не віднімеш . І , До речі , під час виборчої кампанії я на жодній зустрічі цього не заперечував і не піддавав критиці .



    - Якщо ця діяльність була позитивна , чому Ви пішли проти Балоги та його ко­манди ?



    - Я ніколи ні за когось , ні проти когось не ходив . Прийшов 2002 рік - і я подав заявку , на посаду міського голови . Бо мене попроси 1 ли люди . А потім прийшов 2003, 2004- ий . Проаналізуйте мою виборчу кампанію - де я сказав бодай одне погане слово про мок опо­нентів ?!



    - Протиріччя : називаєте діяльність Ба­логи позитивною , але стаєте його супер­ником .



    - Я кажу про перший рік . Потім пішов у певній мірі застій . І нині ситуація є доволі важка . Не заздрю Петьовці , бо я відчув , що воно таке .



    - До речі , які тепер маєте взаємини з Петьовкою ?



    - Робочі .



    - Чи будете знову балотуватися на міського голову Мукачева ?



    - Поки не маю більше планів кудись ба­лотуватися .



    - На якій посаді Ви взагалі себе бачи­те ?



    - Не думав про це . Я на теперішній посаді маю досить роботи , і її вистачає для того , щоб не думати про політику .



    - Ви наразі орієнтуєтесь на якусь пол­ітичну силу ?



    - Ні .



    - Але щоб після 2006 року лишитися в обласній раді , треба потрапити до чийо­гось списку .



    - Я поки про вибори -2006 не думав .



    - Яка політична сила Вам імпонує най­більше ?



    - Народ Закарпаття.



    - Нова влада каже , що принципово відрізняється від старої . Наскільки ці зміни відчуваються у Вашій щоденній ро­боті та загалом у роботі обласної дер­жавної адміністрації ?



    - Ну , я ще не так довго працюю , щоб ро­бити якісь висновки чи зауваження . В будь - якому разі , після виборів , після будь - якої пе­ремоги відчувається таке собі натхнення , та­кий собі підйом . Тепер нові люди , які прий­шли , ще мають великий запас енергії , і дай Боже , щоб вона була використана гідно , ефек­тивно і заради розквіту та добробуту нашого рідного краю .



    - Як Ви гадаєте , Ваше призначення на нинішню посаду було більше демонст­рацією відкритості губернатора до співпраці з колишніми опонентами чи він



    зважив , насамперед , на Ваші фахові якості ?



    - Ну , тут треба його спитати ... То було його рішення , його пропозиція , і що його до того підштовхувало - не знаю . Це , можливо , було і жестом доброї волі , й одним із перших кроків до консолідації суспільства , і визнан­ням мого фахового досвіду . Можливо , все це разом . Але , зрештою , він би краще міг сказа­ти , чому так вирішив .



    - Чи комфортно Ви почуваєтесь на цій роботі ? Чи чуєте неприємний шепіт поза Вашою спиною ?



    - Я не можу сказати , що до мене в цьому будинку хтось ставиться вороже чи уперед­жено . Навпаки , відчувається доброзичливість , зокрема з боку колег із депутатського корпу­су . Не можу сказати , що всі , але більшість схвально або з порозумінням поставилися до мого призначення . Можливо , є люди , яким це не подобається ... Але протягом останніх двох років я вже стільки всього наслухався про себе , що маю проти цього якийсь імунітет .



    - Наскільки Ви готові до нової практи­ки нової влади ?



    - З тим , із чим мені тепер доводиться пра­цювати , я , в принципі , працював і раніше . Зокрема в обласній раді - пі д ч а с роботи в ній мені був добре знайомий саме європейсь­кий напрям . Тому я можу лише вітати євро­пейський вибір й акцентування уваги нашої держави на європейському напрям ).



    - Ви уявляєте себе опозиціонером?



    - Чому ні ? В принципі , таке може бути . Для мене робота у владі не є метою , якої обо­в ' язково треба прагнути . Нині набагато лег­ше жити й працювати поза межами влади .



    - Чому ж Ви не йдете з влади ?



    - Для цього треба мати відповідний ха­рактер . У бізнесі набагато легше , але для того треба мати бізнесові нахили .



    - Що у своїй політичній та адмініст­ративній діяльності Ви вважаєте за свій найбільший успіх ?



    - Можна назвати таким успіхом моє пер­ше обрання на заступника голови обласної ради - без будь - якої протекції . Для мене це було несподіванкою , і я не готувався до цьо­го . Питали тоді , хто мене по життю водить ... Нема такого .



    Другий момент - коли в Мукачеві мене , нікому не відомого інженера , обрали на зас­тупника голови міста .



    - А що вважаєте за свою найбільшу по­милку ?



    - ( Сміється ). Я не гадаю , що те , про що Ви думаєте , є моєю найбільшою помилкою . Помилка ? Я її обов ' язково виправлю !



    - Тобто Ви про неї знаєте , але не ска­жете ?



    - Не скажу , але обов ' язково виправлю !



    - Балога сказав , що Ви всі свої пол­ітичні помилки зрозуміли , причому дав­но . Справді ?



    - Кожен допускається помилки . Але це не значить , що я як політик сьогодні кудись побіг , перебіг і таке інше . Я не хочу ні з ким сваритися , не хочу ні з ким воювати . Я маю бажання працювати на благо краю .



    - Чи може в Мукачеві повторитися те , що було під час виборів 2003 та 2004 рот ?



    - Сподіваюся , що ні . До речі , я вже гово­рив , що після моєї відставки ситуація в Му­качеві заспокоїлась , і президентські вибори відбулися там доволі спокійно , майже без проблем . Гадаю , що після президентських ви­борів багато хто став цілком іншою люди­ною . Духовно ми вийшли на новий щабель розвитку суспільства . І я вірю в те , що в Му­качеві більше такого не буде .



    - Чи довго ще Мукачево лишатиметь­ся символом брудних виборів ?



    - У місті є дуже великий потенціал і в одній , і в другій команді . Об ' єднавши його , можна прославити Мукачево гарними справами , і не тільки виборчими . Гадаю , що буде саме так .



    Одександер ТІМКОВ

    08.04.2005 14:24:40