ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

За Карпати — по цілющу сіль...

    20 апреля 2024 суббота
    Аватар пользователя Гость

    Сезон у Солотвино розпочинається наприкінці травня і триває зазвичай до вересня — тоді найбільший наплив туристів.

    Знайти житло тут — не проблема. Прибулий потяг уже зустрічають місцеві хазяйки. Для багатьох з них це основний заробіток влітку. Пропозицій не бракує, але розпитати про умови одразу трохи складно. Більшість місцевих жителів — румуни, тому в селі чути переважно румунську мову, з “вкрапленням” українських та російських слів.

    Пані Ірина, в якої ми зупинилися, здає кімнати свого будинку вже п’ять років. Вона добре знає українську, російську, румунську та угорську мову. Жінка похвалилася, що вже має постійних відвідувачів, які приїздять щороку. Одні на лікування, інші — просто відпочити. Наприклад, пані Марія зі Львова зупиняється у неї вже декілька років поспіль. Львів’янка каже, що приїздить сюди з сім’єю вже четвертий рік.

    — Тут краще, ніж на морі, — стверджує вона. — Чистіше, дешевше, та й природа тут дивовижна — таке чисте повітря! І головне, коли похмура погода, не сидиш у кімнаті. Тут стільки грибів у лісі! Тому на море я вже не хочу.

    Те, що солотвинська сіль лікувальна, доводить той факт, що у підземні шахти з її покладами спускають на лікування хворих алергологічної лікарні, яка розташована у Верхньому Солотвино. Випари цієї солі лікують захворювання носа, горла, а також різні алергії.

    Проте на озера приїздять не лише для лікування цих хвороб, але й для порятунку від дерматитів, артритів. Як розповіла пані Катерина з Чернівців, її тітка кілька років не могла ставати на ноги. Хтось порадив їй поїхати у Солотвино. Після першої поїздки вона відчула полегшення, каже жінка. А коли побувала там ще двічі, почала ходити. Сама ж пані Катерина страждає від болю у ногах.

    — Після того, як поїхала на 10 днів на солотвинські озера, цілий рік не знала, що таке “крутить у колінах”, — запевняє вона.

    Шкірі — пілінг, ногам — масаж

    Та й наша кореспондентка на власному досвіді переконалася, що солотвинська вода має цілющі властивості — швидко затягує ранки, покращує стан шкіри.

    Вийшовши з води, за кілька хвилин помічаєш на собі білі кристалики солі. Тіло аж сяє на сонці. Якщо струсити рукою, то набереться чимала сільничка, жартували ми. Обтираючи тіло, мимоволі робиш сіллю природний пілінг шкіри.

    Побоювання, що ніжна шкіра обличчя не витримає і попечеться від ропи, не виправдались. Після душу і лице, і все тіло стали такими гладенькими і ніжними, як після салонних процедур. А от де можна згоріти, то це на сонці — пече по-закарпатськи.

    Свого часу у Солотвино почали видобувати технічну сіль. Коли шахти затоплювало, воду викачували і разом із сіллю виливали у викопані ями. Так з’явилося найсолоніше озеро. Згодом — менш солоне. А третє — майже прісне, бо туди зливали воду з найменшою концентрацією солі.

    Під трубу, з якої і зараз подають під тиском воду, щодня сходяться охочі до екстремального масажу. Вони підставляють спини і плечі під удари солоного струменю. Поруч у ямі, спадаючи з каменів, бурлить вода. Така собі солона джакузі для вимучених радикулітом та артритом!

    В озері досвідчені туристки не просто бовтаються, як поплавки, а крутять ногами «велосипед» під водою — і для форми ніг добре, і для масажу живота. Кажуть, ефект відчутний вже за тиждень.

    Степан Вадзюк, завідуючий кафедрою нормальної фізіології медуніверситету:

    — Вода в деяких озерах Солотвина в кілька разів солоніша за морську воду. Тому подразнення рецепторів шкіри є набагато сильнішим, ніж на морі.

    Ця вода покращує тонус шкіри, “підтягує” її, бадьорить, стимулює нервову систему, посилює діяльність серцево-судинної системи. Тому, наприклад, гіпертонікам не варто купатися у надто солоних озерах. Однак є солотвинські озера і з меншою концентрацією солі або майже прісні. А сердечники на цих озерах почуватимуться краще, ніж на півдні, бо клімат тут помірніший.

    Солотвинська вода допомагає вилікувати переломи кісток, радикуліт, захворювання опорно-рухового апарата. Вона стимулює нервову систему, є помічною і при псоріазі. Крім того, людину оздоровлює чисте карпатське повітря — воно додає сил, покращує апетит, посилює імунітет.

    Відстань від Тернополя до Солотвина — 360 км. Дістатися туди можна маршруткою з Івано-Франківська або попутними автобусами через Яремче. Також можна доїхати потягом «Львів-Солотвино», який відправляється щодня о 20.22 зі Львова. Щоправда, їхати ним довго — на місце він прибуває аж о 10.15 ранку.

    Проживання у дерев’яних будиночках баз відпочинку Солотвина обійдеться одній людині у 20-25 гривень за добу. Душ і туалет — окремо на вулиці. Харчуватися потрібно у кафе.

    У місцевих жителів проживання коштуватиме від 7 до 15 гривень за добу, залежно від кількості ліжок у кімнаті. Господарі часто пропонують користуватися кухнею та посудом.

    Вхід на пляж найбільшого та найсолонішого озера — 2 гривні. Проте потрапити до води можна і безплатно, зайшовши до озера з іншого боку.

    Поблизу пляжу можна купити сіль із солотвинської шахти. Саме так зробила наш кореспондент Ірина Марцінковська. Тепер вона використовує сіль для ванн і полоскань горла.



    [b][i]Ірина МАРЦІНКОВСЬКА,[/b] [a href="http://www.ria.ua/view.php?id=29098"]"RIA"[/a]