ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Павло Мешко: “Немає народу без культури, тому ми повинні її зберегти”

    18 апреля 2024 четверг
    Аватар пользователя Гость

    Культура, хоч би яка вразлива і тонка була ця сфера людської діяльності, здатна демонструвати воістину чудеса стійкості і витривалості, особливо культура у регіонах, невеликих містах. Про це свідчать, зокрема, і ті позитивні метаморфози, що відбуваються в обласній філармонії, яка з приходом нового керівництва - як у державі, області, так і в ній самій, - лише розвивається та обновлюється. Однак детальніше про це - з відомим культурним діячем, директором обласної філармонії, а також головою правління благодійного фонду „”Срібний Дзвін” Павлом МЕШКОМ.

    - Павле Омеляновичу, минулий рік в Україні був визначений як Рік культури. З огляду на зроблене урядом, справді можна стверджувати, що культура, як і всі гуманітарні напрямки роботи уряду Віктора Януковича, постійно перебуває у полі уваги Кабінету Міністрів. Але що саме було зроблено?

    - Для того, аби зберегти й примножити культуру нашого народу у програмі діяльності Кабінету Міністрів України “Послідовність. Ефективність. Відповідальність” передбачено забезпечення всебічного доступу до культурних надбань, формування високих духовних запитів громадян, покращення умов творчої діяльності, зміцнення позитивного культурно-мистецького іміджу України в світі. З цією метою уряд Віктора Януковича вже цього року зробив чимало позитивного. Насамперед, йдеться про передбачення під час розроблення проектів державного бюджету цільової підтримки статутної діяльності національних творчих спілок, театрально-видовищних закладів, оновлення їхнього репертуару тощо. Серед тих же першочергових завдань - лік-відація протягом 2004 - 2005 років неповної зайнятості працівників культури, в тому числі у сільській місцевості, що особливо актуально для нашого гірського регіону.

    - З огляду на збільшення фінансування, розвиток культури та мистецтва в Україні загалом, особливо відрадно, що позитивні зміни відбуваються й на Закарпатті. Зокрема, хочу сказати, що протягом двох останніх років було проведено значні роботи з ремонту обласної філармо-нії. Здається, таких широкомасштабних робіт не спостерігалося з часів набуття Україною незалежності?

    - Так, лише протягом останнього часу за активної під-тримки губернатора Івана Різака й порозуміння на найвищих урядових рівнях вдалося виділити з Державного бюджету України кошти на ремонт фасаду обласної філармонії. Цього ремонту будівля колишньої синагоги вимагала вже давно, навіть більше того - стан її був просто катастрофічним. 500 тисяч гривень з Державного бюджету допомогли вирішити це питання. За кошти державного бюджету та за сприяння губернатора області Івана Різака нещодавно вдалося провести ще значний шмат роботи - внутрішні ремонти у філармонії: набув нового, естетичного, охайного вигляду великий зал філармонії, хол, підсобні приміщення тощо.

    - Чи триватимуть ремонтні роботи й надалі? Адже зроблене, здається, ще далеко не все...

    - Так, потрібно докласти ще чимало зусиль, аби ”„довести до ладу”, як кажуть у народі, приміщення філармонії. А тому, якщо говорити про найближчі перспективи, то слід зазначити, що вже зараз у Державному бюджеті передбачені понад 3,5 млн. грн. для продовження ремонту ужгородської синагоги, а також на ремонт адміністративної бу-дівлі (тут плануємо відремонтувати душові, санвузли то-що). Насамперед, за ці гроші планується зробити капітальний ремонт даху (термінової заміни потребують понад 40 відсотків балок), встановлення власної системи опалення та кондиціонування. Частину ремонтних робіт буде завершено вже цього року.

    - Ремонти - ремонтами, однак філармонія не може працювати, якщо не забезпечена всім необхідним її душа - тобто, люди. Яка робота триває у цьому напрямі?

    - Однозначно, працівники філармонії - а це близько 180 різноманітних музикантів, заслужених артистів - душа цього закладу. І в цього величезного творчого колективу було кілька проблем, які нам вже вдалося вирішити. Перша, й найголовніша, матеріальне забезпечення. Хоча уряд Віктора Януковича й робить все можливе для підвищення матеріального благополуччя українців, однак усім зрозуміло, що за одну мить зробити цього не можливо. Саме тому на обласному рівні губернатором краю Іваном різаком і було прийнято рішення про встановлення доплат для працівників філармонії, зокрема для артистів Закарпатського народного хору. Ще певна сума коштів надійшла на поновлення - вперше за часів незалежної України - реквізиту філармонії. А в нових умовах, в порозумінні та підтримці набрався свіжих сил Закарпатський народний хор, який торік, до речі, на Всеукраїнському конкурсі хореографічних колективів ім. П.Вірського зайняв друге місце серед 27 регіонів України.

    А щодо поточної діяльності - лише протягом останніх двох місяців Закарпатський народний хор за підтримки обласної державної адміністрації та нинішнього уряду на чолі з Прем’єр-міністром Віктором Януковичем провів понад 30 концертів на Закарпатті. Зараз він готується до огляду-звіту в Києві, який пройде на початку листопада.

    - Павле Омеляновичу, нещодавно в області пройшов відомий далеко за її межами конкурс-фестиваль ”„Срібний Дзвін”, орга-нізатором якого виступаєте й ви. Мелодії цього конкурсу-фестивалю лунають уже не перший рік, однак, кажуть, що цьогоріч фестиваль був особливим...

    - Я сказав би, що фестиваль щороку особливий, однак саме зараз ми відчули реальну підтримку державної та обласної влади, завдяки чому на конкурс з’їхалися учасники не лише з усіх регіонів України, а й з ближнього зарубіжжя. Слід сказати, що фестиваль користується дедалі більшою популярністю: взяти в ньому участь приїжджають не лише початківці, а й ті талановиті діти, які вже здобули перемогу на інших конкурсах. Адже, як свідчить реальність, „”Сріб-ний Дзвін” завдяки професійному підходові до орга-нізації та висококваліфікованому журі, є тим конкурсом, перемога на якому свідчить про надзвичайно високе визнання. А серед членів журі - імена, престижні й відомі в музичних та артистичних колах усього світу, це відомі у всьому світі наші земляки композитор Іван Станкович, видатна артистка Гізела Ціпола, президент Академії мистецтв України, голова журі Андрій Чебикін, його заступник, знову ж таки наш земляк, ректор Львівської академії мистецтв Андрій Бокотей та інші.

    - Яка доля чекає переможців конкурсу після його проведення? Чи опікуєтеся ви ними, адже шкода, аби таланти не продовжували розвиватися...

    - Конкурсанти, які стають переможцями, їдуть на гастролі за кордон - в Угорщину, Словаччину, Чехію, а нерідко й Німеччину, а нерідко їх і запрошують там на навчання.

    - Якою ви бачите подальшу долю фестивалю „”Сріб-ний Дзвін”?

    - Наразі ми працюємо над тим, аби цей конкурс-фестиваль набув статусу державного. Організатори конкурсу докладають до цього всі зусилля. Наразі вже розроблена документація, відчувається активна підтримка з боку обласної влади і є всі сподівання на те, що у вирішенні поставленого питання нам допоможе Віктор Янукович, який, я переконаний, вже незабаром стане Президентом України.

    - І насамкінець: наскільки відомо, ви також вносили пропозиції в розробку урядової програми щодо питань розвитку куль--тури, мистецтва України. Що в ній особливого?

    - Мабуть, потрібно сказати те, що урядова програма, зокрема щодо галузі, до якої я маю безпосередню причет-ність, може, більш загальна порівняно з попередніми, вона лише окреслює напрямки діяльності, - коментує директор обласної філармонії Павло Мешко. - Однак Мі-ністерство культури і мистецтв уже розробило конкретну робочу програму розвитку культури до 2007 року, і що в ній приваблює і чітко проглядається - це те, що, як наголосив Прем’єр-міністр України Віктор Янукович, у духовному - чимало матеріального. А загалом, у мене щирі сподівання, що робота з боку державної та обласної влади в цьому напрямі лише активізуватиметься. Так само, як і є сподівання на те, що уряд Януковича всіляко сприятиме подальшому примноженню та збагаченню культури нашого народу. Ми повинні зберегти, врятувати й донести до нащадків усе те, чим багатий наш народ. Адже недарма кажуть, що без пісні нема й України...

    Шановні виборці міського виборчого округу №14! Я, Мешко Павло Омелянович, закликаю вас прийти на вибори і підтримати кандидата в Президенти Віктора Федоровича Януковича. Олена Михайлюк