ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Якщо безробіття довготривале...

    20 апреля 2024 суббота
    Аватар пользователя Гость

    Як показує практика, найефективнішим періодом для пошуку роботи - і самостійного, і за сприяння служби зайнятості, - є перші три місяці безробіття. Причин багато і різних. Певну роль може відіграти навіть фактор випадковості. Та переважає тут все ж таки психологічний фактор. Причому психологічні реакції (установки) по-різному виявляються у шукаючого роботу та у власника вакансії, тобто роботодавця.

    Давайте спочатку розглянемо психологію роботодавця. В умовах економічного розвитку нашого регіону не завжди вдається знайти таку роботу, яка задовольняла б нас за всіма параметрами оплати праці, умовам роботи, відповідності фаховому, професійно-кваліфікаційному рівню. До того ж наші клієнти, шукаючі роботу, часто висловлюють побажання, щоб "вона була до душі". У таких умовах природнім є процес частого переходу особи з одного робочого місця на інше, вище оплачуване, з ліпшими умовами праці. Однак сучасний роботодавець, наче й розуміючий це явище, все ж, заглядаючи у трудову книжку претендента на робоче місце, крім фахового потенціалу, звертає увагу не стільки на безперервність трудового стажу, скільки на період терміну безробіття. У ході співбесіди з людиною, шукаючою роботу тривалий час, роботодавець часто-густо сумнівається, розмірковуючи про причини, з яких певна особа, що має відповідну кваліфікацію, не може тривалий час працевлаштуватися, чому вона не була потрібна конкурентам. Звичайно, є причини суб'єктивні, але є й безліч об'єктивних, з яких роботодавець черговий раз приймає негативне рішення і утримується від прийому на роботу таких осіб. До таких можна віднести втрату навичок роботи, рівня кваліфікації або відсутність психологічної мотивації особи до праці. Усунення останньої причини - процес нелегкий. Тут потрібна кваліфікована психологічна допомога. А ось з питань підвищення якості потрібних працівників, то в таких випадках роботодавці можуть звернутися за допомогою до центрів зайнятості. Йдеться про можливість організації стажування або індивідуальної форми навчання на виробництві за направленням служби зайнятості та на кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Про умови організації цих форм співпраці центру зайнятості із роботодавцями ми вже повідомляли на шпальтах засобів масової інформації і завжди готові до найширшого роз'яснення в кожному конкретному випадку.

    А тепер розглянемо ці ж аспекти пошуку роботи з точки зору шукаючого її. В Ужгородському міському центрі зайнятості працює постійно діюча комісія з довготривалого безробіття. На окремі засідання запрошуються громадяни, які понад шість місяців перебувають на обліку у службі зайнятості. Ми вважаємо, що ця проблема є достатньо серйозною і потребує виваженого підходу до вирішення. Для того, щоб провести детальний аналіз причин, які призвела до довготривалого безробіття, і знайти спільно із клієнтами вихід із цієї кризової ситуації, хоча б тимчасовий, потрібен час. Для співбесіди і всестороннього розгляду шляхів працевлаштування конкретної особи розмова триває від двадцяти до тридцяти хвилин. Тобто, взяли курс не на кількість, а на якість. В результаті біля 55% тих осіб, яких запрошували на засідання комісії, працевлаштувалися: хто за направленням центру (в тому числі на дотаційні робочі місця), хто після проходження курсів перепідготовки, хто самостійно, на основі складеного за допомоги працівників відділу працевлаштування плану самостійного пошуку роботи. Тому, вважаю, що і тим, хто після комісії працевлаштувався самостійно, ми допомогли.

    У тих осіб, справи яких розглядала комісія, як правило, відстежувалася явна невизначеність. Навіть ті, які мали вищу, базову вищу, професійно-технічну освіту, на запитання комісії щодо майбутньої трудової діяльності відповідали дуже невпевнено. Напрошується висновок, що такі особи або вже не вірять у свої сили, або мають острах перед новою роботою, новим колективом. Правда, ця категорія осіб часто погоджується на участь в оплачуваних громадських роботах.

    Аналіз терміну перебування на обліку працевлаштованих осіб дав цікавий результат. Біля 51% осіб влаштувалися, перебуваючи на обліку до трьох місяців, 26% - від трьох до шести місяців, 13% - від шести місяців до одного року, а 10% - понад один рік. Дані говорять самі за себе.

    Надіємося, що із ростом числа вільних робочих місць та вакантних посад, які роботодавці подають до центру зайнятості (а їх у грудні поточного року було біля тисячі), ця тенденція збережеться, або навіть покращиться. А що стосується безробітних, що тривалий час перебувають на обліку, то можемо відмітити: комісія свою роботу буде продовжувати. Можливо, змінюватиме свій стиль роботи, враховуючи досвід попередніх років, але із збереженням своєї ефективності. А роботодавцям хочеться нагадати про можливість отримання дотації за прийом осіб, які тривалий час перебувають на обліку центру зайнятості. Цим ми можемо допомогти таким особам повернутися до трудового життя. Петро Фолтин, заступник директора Ужгородського міського центру зайнятості