ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

І знову квітує Долина нарцисів

    28 березня 2024 четвер
    26 переглядів

    Цими днями зацвіла закарпатська Долина нарцисів. Ця унікальна пам'ятка природи навіть записана у спеціальний реєстр ЮНЕСКО

    До села Кереші, що на околиці міста Хуст, тепер доволі просто дістатися. Слава про нього розійшлася ген по світу. Ще б пак! Тут є Долина нарцисів - єдина міс-цевість у СНД, де збереглася така величезна кількість цих дикорослих квітів.
    ... Скільки я вже тут бував, а все одно хвилююсь. Сама згадка про нарциси - і в уяві велетенський квітчастий килим, розкинутий на всю околицю. Наше авто зупиняється перед КПП Карпатського біосферного заповідника. Далі рух транспорту суворо заборонений. Простую пішки асфальтівкою. Вона розрізала долину навпіл.
    "Нарциси цього року припізнилися, - каже охоронець заповідника Іван Олексик. - Розцвіли цими днями, хоча, як правило, це стаєтьєя вже в середині квітня. Весна видалася пізньою". Долина з безліччю острівців - непролазне болото. Ноги потопають у твані. Не йду - перескакую з острівця на острівець. Іван Олексик прохає бути обережним, щоб не наступити на паростки квітів. На більшості вже зав'язалися бутони. Ще тиждень - і буде масове цвітіння!
    "З охороною заповідника у нас строго, - каже Іван Юрійович. - А ще дуже строга наш лісничий Кароліна Іванівна Бабич". Свого часу непоступлива Кароліна Іванівна провчила навіть міліцейського чина, дружина якого під час масового цвітіння зірвала чималий оберемок нарцисів, занесених до "Червоної книги". Провинився - плати штраф. До речі, за кожне зірване стебло релікта належить заплатити шість гривень.
    Траплялися випадки, коли виривали і цибулини нарцисів. А потім торгували ними на ринках чи пересаджували собі на дачі. "Хоча вирвати цибулину не так-то просто, - каже Кароліна Бабич, - адже вона лежить на глибині 20 - ЗО см. Але браконьєрів ніщо не спиняє". Нині такому свавіллю покладено край. А ті цибулини, які час від часу з'являються на ринках, браконьєри вико-пують за межами заповідника. Адже дикі зарості нарциса простягаються на кілька кілометрів.
    Особливо важко доводиться охоронцям під час масового цвітіння. Нарциси, наче магніт, притягують натовпи туристів не лише з різних міст України, але й з-за кордону. "Більшість туристів - висококультурні люди, - розповідає Кароліна Іванівна. - Приміром, одна канадська туристка, вперше опинившись у Долині нарцисів, тільки схвильо-вано ахала й охала, милуючись квітами з дороги. Вона боялася навіть торкнути їх руками! Проте трапляються й такі, що неодмінно хочуть сфотографуватися посеред нарцисового поля".
    ...Йдемо до спеціально спорудженої сцени. Звідси під час цвітіння туристи милуються неповторними краєвидами. Поруч стоїть групка іванo-франківських туристів. "Приїхали глянути на це диво", - каже молодиця.
    Аж раптом біля нас загальмувало авто із закордонними номерами. "Де тут у вас цвітуть нарциси?" - поцікавився водій. З'ясувалося, що чоловік везе з Парижа додому стареньку тітку-емі-грантку, а маршрут подорожі спеціально запланував через Долину нарцисів!
    У 1990 році Долина нарцисів дістала статус біосферного заповідника. Він входить до міжнародної мережі біосферних резервантів ЮНЕСКО. Однак нині нарцисів тут не так багато, як було колись. Видно кілька голих острівців. Вони наче витоптані. Далася взнаки, каже Кароліна Іванівна, минулорічна посуха.
    За рекоме

    ндацією науковців працівники заповідника щороку збирають насіння квітів і підсівають незаквітчані місця. Та нарцис недарма називають самолюбивою квіткою - результати тяжкої праці можна буде побачити тільки через сім років!
    "Без Долини нарцисів я не можу прожити й кількох днів, - каже Кароліна Іванівна. - Оце недавно три дні пролежала на лі-карняному і вмовила лікарів скоріше виписати мене. Пройшлася долиною - і біль як рукою зняло. Ця долина - чарівна!"
    Крім нарцисів, у долині росте понад 120 різновидів лікарських рослин, добра половина яких занесена до "Червоної книги". "Де ще у світі можна знайти таку унікальну місцевість? Та ніде!" - запевнив завідувач кафедри ботаніки Ужгородського університету професор Василь Комендар.
    А ви були у цій унікальній долині?

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору