ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют
Єдина Країна! Единая Страна! United Country

Слово закарпатського поета на службі духовності

Книжка закарпатського поета Юрія Шипа “Із Небом на Землі”
Книжка закарпатського поета Юрія Шипа “Із Небом на Землі”

Релігія – то велика педагогіка; віра, надія і любов до Бога – то найбільша сила. Такої думки були завжди найвидатніші теологи та філософи.

Наприклад, Людвиг Феєрбах наголошував, що “не плоть, а дух робить людину людиною”, а Марк Ціцерон казав: “Дух постійно прагне висоти”. Так вважали і наші вітчизняні найвидатніші велети духовності. Володимир Мономах, скажімо, загострював увагу на тому, що “Божа охорона ліпша за людську”, а Григорій Сковорода, що “Духовна зброя сильніша за тілесну”. Тому мисляча людина завжди коліноприклонно славославить вселенського Творця.
У християнських богослужбових молитвословах і церковних піснях є такі закличні Слова Святого Письма:
Хваліть Господа, бо добрий Він,
Співайте нашому Богу, бо це любо!
Йому належить хвала! (Пс. 146:1)
Ці побожні харизматичні відозви пригадалися мені в процесі ознайомлення зі змістом нової глибокодуховної книжки поета Юрія Шипа “Із Небом на Землі” (видавництво “Патент”, 2017, 542 с.). Вони ще більше переконали мене в тому, що матеріальний світ не може існути без Божих дарів: Сонця, Води, Повітря, а Духовний світ людини – без слова, мистецтва, мелодії. Без них вона, як тіло без серця та душі.
Сенс книжки полягає у жертовності Христової божественної ласки до людини, бо
У любові Спас
На землі ніс Хрест,
Аби кожний з нас
Для небес воскрес!

Із творчістю Юрія Шипа я добре обізнана, писала не раз про неї в пресі та в журналах. Особливо цікава в ній духовна тематика. Досить згадати хоч би такі його поетичні книжки, пісні та прозові видання, як “Скибка духовного хліба”, “Славлю Бога”, “Побожні думки в чотири рядки”, “Соло під небом”, “Співаничок для діточок”, “Переказ у роздумах про долю Христової Церкви” (відзначена обласною просвітянською премією ім. Героя України о. Августина Волошина) тощо.
Та чи не найяскравіше виражений духовний перманент Юрія Шипа, як побожного митця саме в унікальному виданні “Із Небом на Землі”. Стильова архітектоніка більшості творів (7 розділів і 28 циклів) книжки – своєрідна ретроспекція слова і пісні, звернена та заглиблена в матеріально невидиму красу богопрослави, віри, надії та любові Господа до людини. Вона нагадує сади Семіраміди, оспівані Овідієм.
Має рацію глибокий богослов, доктор теологічних наук о. Іван Шемет, котрий вважає, що в глибокозмістовній книзі “Із Небом на Землі” письменник високоморально, вдало і правдиво у багатьох роздумах, переказах та інших цікавих фабулах переконливо пропагує та відстоює морально-етичні засади християнства в дусі Божих Заповідей, безкомпромісно та сміливо викриває носіїв зла у сучасному світі. Водночас ніжно, з молитовною лагідністю та побожністю у піснях і віршах, адресованих дорослим і юним читачам (особливо у розділі “Весна й краса людського роду”) з любов'ю висвітлює вселенську батьківську опіку Творця–Вседержителя над усім християнським світом, особливо над дітьми. Про це констатує автор з гуманістичною великодушністю та лагідністю. Вміє талановито передати свої педагогічні та світоглядні переконання любові до Бога, до батьків з понуками, котрі кличуть до Правди й Справедливості кожного з нас на шляхах віри та надії, що ведуть від земного бруду і блуду до святих висот краси людяності. Він робить креативний філософський висновок:
У житті (як при сівбі
Зерно) цінити треба:
Бог доручив тебе тобі,
Щоб ти зростав для неба.

Аналізована книга Юрія Шипа – оригінальна за композиційною структурою, стильовими особливостями, художнім змістом, філософською архітектонікою побожного світовідчуття людиною себе і ближніх у генезі християнської етики та моралі. Вірші та пісні змонтовані й згармонізовані автором так, що сприймаються цілісно як вдячна Богопрослава Вседержителя природи та людини, – наголошує доктор філологічний наук, професор Ужгородського національного університету Петро Лизанець, вважаючи, що цей сенс найхарактерніший для розділів книги: “Церковні самоцвіти”, “Благодатний і лукавий світ”, “Духовний цвіт Сріберної Землі” та окремих циклів.
Більшість розділів та підрозділів аналізованого своєрідного синопсису присвячені як Творцеві Неба і Землі, так і святим вірникам Християнської злуки. В сяйві Нового Завіту Святого Письма та народних обрядів і традицій вони становлять синтезований пісенний репертуар і поетичний розмай ремінісценцій на біблійні та церковні теми. Окремі твори звучать поліфонічно як художні реколекції. Патріотичні медитації християнина про історію праотчої Церкви та оповіді перед Божими очима облагороджують думки і почуття читача моральною красою духовного розарію набожної людини. Їм підпорядковані поетичні, омузичені твори та мініатюри – катрени релігійного та філософського змісту, де:
Розум і чесність нікого
Ніколи ніде не підводять,
Правда, Пісня і Слово
Дорогу до Бога знаходять.

Окремі крилаті поетичні та пісенні вирази текстів (пройняті полум'яною любов'ю до Бога та людини) мелодійно звучать і причаровують, наче Псалми, та зблискують, немов сапфіри серця і душі. Чимало творів нагадують молитовні секвенції. Цьому підпорядковані вдалі стереобати і стильби, мовні засоби та творчі прийоми, зумовлені змістом, характером і метою вираження авторського реноме. Вони прозорі й зрозумілі. Завдяки талановитим крайовим композиторам і піснярам позитивно впливають побожністю, формують благосні почуття юних і дорослих читачів та слухачів чарами боголюбного словоспіву митця. Окремі з них – виражено катехизматичні, мають неабияке теологічно-виховне значення.
Тому, ця самобутня книга вельми потрібна для формування християнських моралі та гуманістичного світогляду, корисна батькам і дітям, усім, кому близьке справжнє духовне мистецтво побожної людяності.

Марія Баяновська, доктор філософії, кандидат педагогічних наук, член Національної Ліги композиторів України.


Інтернет-видання
UA- Reporter.com

Комментарии

Отправить комментарий

Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.
Обмеження в 180 символів, залишилося: 180
  • Доступны HTML теги: <em> <strong> <ul> <ol> <li><img>
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.

Подробнее о форматировании

CAPTCHA
тест против спам-ботов