ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття : Отруйна курка та таргани у холодці

    29 березня 2024 п'ятниця
    18 переглядів
    Тарган у холодці. фото з "живого журналу" одного із закарпатських споживачів

    Чому споживачі на Закарпатті воліють заплющити очі на неякісні товари?

    З неякісними товарами та різними видами послуг, які залишають у душі тільки негативні емоції, кожен з нас стикається мало не щодня. Як захистити себе, як споживача, від таких неподобств? Дієвих методів є кілька - від прохання повернути гроші за неякісне обслуговування до прямої погрози судом. Однак більшість українських громадян вирішують за краще промовчати, проковтнути черговий прикрий випадок, як гірку пігулку. Чому, спробуємо розібратися...

    Приклади: отруйна курка та таргани у холодці

    Найчастіше у споживачів виникають проблеми у продуктових магазинах та супермаркетах. Бо їжа потрібна завжди, а часу з’ясовувати стосунки обмаль. Саме цим і користуються непорядні господарі подібних закладів. Справа частіше саме в господарях, а не в найманих продавцях. Мені самому приходилося працювати у торгівлі. Пам’ятаю як власник торгівельної точки задешево купив напередодні Різдва вантажівку копченої ковбаси, що вже почала смердіти. В мене були великі сумніви, що такий товар ще можна збути без особливих проблем. Однак почув у відповідь репліку: "Не хвилюйся, ми будемо продавати ковбасу за таку ціну, що нам всі ще будуть дякувати". І справді ковбасу розбирали як гарячі пиріжки. Претензій практично не було. Тільки одна жінка з тисячі вирішила повернути товар наступного дня. У відповідь почула: "За таку смішну ціну ви хотіли купити якісну продукцію? У сусідів така ж ковбаса дорожча вдвічі, однак навіть це вам не гарантує, що вона не прострочена".
    До редакції газети частенько надходять листи від читачів, як скаржаться на погане обслуговування. Наприклад, у Берегові постійно є скарги на місцевий супермаркет. Він, до речі, єдиний у центрі, тому і ставлення до споживачів відповідне. Найчастіше людей дратує, що ціна на товарі вказана одна, а вже на касі суттєво зростає. "Забули поміняти цінник", - цю фразу чули мабуть вже всі. У такому випадку потрібно не погоджуватись, повернути товар і поскаржитись керівництву. Ще краще - вимагати книгу скарг, а потім звернутися до управління з прав споживачів. Однак, як відомо, такі дії займають час і головне - нерви, які ніхто вам вже не поверне. До того ж, компенсувати збитки нелегко навіть у судовому порядку.
    Ужгородська журналістка Ганна розповідає наступний випадок. "Якось купила курку-гриль у цій же мережі. З’їла буквально шматочок. А вже через короткий час мені стало зле, із шлунком творилося щось неймовірне. Майже два дні прийшлося витратити на лікування. Більше так ризикувати не буду - здоров’я важливіше за швидкий обід". Однак Ганна не наважилася поскаржитися на виробника неякісної та, мало того, небезпечної їжі. Чому? "По-перше, в мене не було доказів, що я отруїлася саме через їхню курку. Я ж думала не про якусь там експертизу, а про те як вилікуватися. По-друге, банально не було ні бажання, ні часу, аби витрачати його на з’ясування відносин. До того ж, як відомо, у таких випадках вимагання компенсації дорівнює практично нульовому результату".
    Ще один мій колега виявив у холодці, купленому у супермаркеті... таргана. При чому тарган був просто велетенських розмірів. Від такої несподіванки навіть у загартованого чоловіка можуть здати нерви. Тож пішов розбиратися. Однак менеджер слізно просив не роздмухувати скандалу. Натякнув і на те, що тарган міг потрапити у холодець і десь в іншому місці, тому довести вину закладу дуже важко. У найкращому випадку вам запропонують іншу порцію продукту. Мій знайомий відмовився від такої пропозиції. Натомість розмістив у інтернеті фото винуватця (тобто таргана) з емблемою супермаркету, де він був придбаний разом з холодцем. Теж, в принципі непоганий спосіб боротьби за права споживача…

    Наші права порушуються щодня. А в нас нема ні часу, ні надії, що можна якось виправити ситуацію або компенсувати збитки. Невже у нашому суспільстві не передбачається жодних змін? Тоді нас і надалі будуть труїти, продавати прострочені або неякісні товари. А ми, в свою чергу, будемо мовчати і намагатися вже наступного разу бути розумнішими…

    Закарпатці дуже терплячі, бо не вірять у свій захист

    Держава також нібито намагається захистити своїх громадян. Принаймні у 42 статті Конституції України записано чорним по білому: "Держава захищає права споживачів і здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт..."
    «Якби не було цієї норми, то наше управління давно б уже ліквідували і як орган контролю і як скалку в оці», - каже заступник начальника управління у справах захисту споживачів у Закарпатській області Володимир Товтин. Чиновник скаржиться на депутатів Верховної ради, серед яких багато зацікавлених у тому, аби управління ледь животіло та не мало жодних важелів впливу. Практично щороку приймаються закони, які обмежують права контролюючих структур. Наприклад, за законом "Про державний контроль", нещодавно прийнятий в українському парламенті, будь-яке підприємство дозволено перевіряти лише один раз на рік, а за 10 днів до перевірки потрібно попередити власника про «відвідування» закладу інспекторами. Звісно саме в цей день все буде в ідеалі - ніхто нікого не обрахує, всі продавці будуть дивовижно ввічливим і тактовними. А в інші дні - роби що захочеш?
    Сьогодні управління, де намагаються захищати права споживачів, переживає важкі часи. Уявіть: аби тримати під контролем всю область є всього 10 інспекторів. Аби якось виправити ситуацію було дозволено місцевим органам влади створювати власні відділи по захисту прав споживачів. Але вже за рахунок власних бюджетів, тому не прижилися. «Наприклад, у Берегові працівник виконував зовсім інші завдання, які не стосувалися захисту споживачів», - каже Володимир Товтин. Згодом цю посаду просто скоротили … через економію. До того ж вони не мали практично жодних повноважень – наприклад, накладати санкції при виявленні порушень.
    - Скажімо, людина купила прострочену продукцію в магазині. Як діє на сигнал ваше управління?
    - Всі усні зауваження приймаємо тільки до уваги при майбутніх перевірках. Якщо є письмова заява, то інспектор отримує доручення, іде по місцю скарги. Однак, уявіть, що прийшла скарга з Хуста. Швидко приїхати технічних можливостей не маємо. А скаргу, згідно з "Законом про звернення громадян", розглядаємо на протязі місяця. Можливо і дещо скоріше...
    - Тобто якщо людина з віддаленого міста чи села, то чекати їй потрібно буде довго?
    - Їй потрібно хіба сподіватися, що на перевірку ми приїдемо з часом. Але не в поточному кварталі. Бо у нас наперед затверджуються перевірки всіх підприємств. А позапланові перевірки можливі лише за конкретними скаргами. Минулого року отримали 280 скарг від громадян, а загалом здійснили 1500 перевірок. 30% скарг стосуються продовольчої групи товарів, громадського харчування, 20% - сфери послуг, а 50-60% - на неякісні непродовольчі товари (холодильники, телевізори, мобільні телефони тощо).
    - Більшість скривджених споживачів не мають часу шукати де розташоване ваше управління, писати скарги, звертатися до суду…
    - Якщо у людей немає часу – вони можуть хіба що купити інший, більш якісний товар. Іншого виходу немає. У нас на Закарпатті люди дуже терплячі. По кількості отриманих скарг - ми на останніх місцях в країні. У Донецьку, наприклад, буває до 6 тисяч скарг на рік. А у нас якщо купили неякісний хліб - віддали його собаці та й забули…
    - А насправді як потрібно діяти в такому разі?
    - До нас зіпсований продукт нести не потрібно. Достатньо написати заяву, де чітко описати ситуацію і обов’язково докласти чек. Після цього ми направляємо інспектора на об’єкт. Далі виявлений продукт відправляємо на незалежну експертизу в лабораторію.
    - Чи можуть громадяни розраховувати на якусь матеріальну компенсацію?
    - Покупцю мають повернути витрачені гроші або замінити на іншу продукцію.
    - Чи варто звертатися до суду у випадку отруєння неякісним продуктом?
    - Скоріш за все нічого не доведете. Адже у суді потрібно довести, що ви отруїлися саме цим продуктом, а не, наприклад, випитою напередодні горілкою.
    - Значить людина практично є беззахисною?
    - Чому? Їй же повертають гроші. А в іншому випадку потрібна медична експертиза, солідна юридична підтримка. У нас в управлінні юристів немає. Хоча нам би не завадило їх мати, аби захищати інтереси споживачів у судах. Але додаткових кадрів нам не дають...
    Наразі українські споживачі безпомічні як діти…
    Наразі українські споживачі безпомічні як діти…

    Інспектори шукають порушення, а їх звинувачують у корупції

    Володимир Товтин вважає, що їх управління все-таки потрібне. «Жодний супермаркет в Ужгороді та в області не залишився неперевіреним минулого року, - каже він. – Практично у всіх ми виявили певні порушення, на деякі накладені досить значні штрафи - до 5-7 тисяч гривень. Понад 90% скарг громадян ми також задовольняємо».
    Цих порушень могли виявити і більше, однак інспекторам заборонено робити повну ревізію продукції, тільки вибірково. Досить часто надходять скарги на супермаркети, де реалізують продукцію, в якої закінчився термін реалізації. За прострочену продукцію накладається 200% штрафна санкція, яку може застосувати інспектор управління. Однак цю санкцію накладуть хіба що на залишок партії товару. Володимир Товтин навів недавній приклад, коли надійшла скарга, що на ужгородському ринку реалізовують м’ясо кнура, що законом заборонено. Але поки прийшли інспектори м’яса вже не було в продажу…
    «Нам конче не вистачає працівників, - скаржиться Володимир Товтин. – Хоча б по два інспектори на район. Адже в деяких селах навіть не знають про існування такого управління, особливо це стосується гірської місцевості, куди нам ніяк не дістатися».
    Ситуація справді плачевна. Адже в області - більше 50.000 суб’єктів господарювання, які підлягають перевірці. Скільки потрібно років, аби до кожного завітати хоча б раз? Якщо взяти до уваги, що один інспектор здійснює мінімум дві перевірки на день…
    Володимир Товтин вважає, що представникам підприємницьких структур у Верховній Раді не вигідно розширювати повноваження управління, яке контролює порядок у закладах торгівлі та в сфері послуг. Тепер навіть за конкретною скаргою інспектори управління мають право перевіряти тільки певний вид товару про який йдеться, а не всі подібні. І так далі…
    - А як ви особисто реагуєте на порушення власних прав як споживача?
    - Намагаюся, як і всі закарпатці, перетерпіти дрібниці, аби мене не звинуватили у використанні службового становища. Однак якщо це коштовна річ - буду вимагати ремонту або заміни. Хоча рекомендую звертатися до нас з будь-якого, навіть дрібного випадку...
    - Минулого року в одній з газет ваше управління звинувачували у тому, що нібито інспектори регулярно збирають побори з власників супермаркетів…
    - Це дезінформація. Адже будь-які корупційні діяння потрібно довести. Просто підприємці бажають показати нас у неприглядному вигляді, аби обмежити нас ще більше. Хто даїшникам дає гроші? Самі ж водії. Якщо не будуть давати - не буде поборів. Тому є правоохоронні органи, СБУ, відділи по боротьбі з корупцією, суди. Тож якщо є факти - нехай звертаються до цих органів. І притягають до відповідальності.
    Державному управлінню, де намагаються захистити наші права, напередодні нового року надійшло розпорядження скоротити їхні витрати на 20%. Можливо прийдеться вдатися і до скорочення персоналу. Але й до цього тут не балували грошима, яких ледь вистачало на зарплати. У начальника відділу вона становить 1400 гривень, у інспектора - близько 800 гривень. Хіба можна прожити на такі гроші і не спокуситися на хабар?
    «Соромно казати, але буває просимо конверти у підприємця, аби надіслати йому же постанову про штрафні санкції, - каже Володимир Товтин. - Можливо це і є корупція. Але нам кажуть, що то вже наші проблеми…»
    Він вважає, що потрібно відмінити закон, який з 2008 року забороняє здійснювати управлінню позапланові перевірки. Через це різко впала кількість виявлених порушень (до 40%), хоча насправді менше їх не стало. Нині інспекторами управління в ході перевірок виявляється порушення діючих норм серед хлібобулочних виробів - 30%, серед м’ясних виробів - 43% (не пройдено ветеринарний контроль, немає інших документів). Практично всі товари широкого вжитку продаються з певними видами порушень. Наприклад, побутова хімія - на 99%, техніка – на 94%, взуття – на 95%. На більшість немає сертифікатів якості, паспортів з перекладом на українську тощо. Найбільший штраф за останні місяці року було накладено на магазин, який реалізував "турецьке золото" невідомого походження і склав 55 тисяч гривень. Якщо прострочені продуктові товари підлягають знищенню, то за інші порушення повинні негайно зніматися з продажу. Тобто якщо діяти за законом, то практично всі магазини потрібно негайно зачинити і більшість товарів заборонити продавати взагалі...

    Якщо ви праві, юристи радять не здаватися

    Утім не можна опускати руки, потрібно боротися з системою, інакше вона буде просто винищувати нас, споживачів, і надалі. Юристи вважають, що будь-яку справу, де ви маєте докази своєї правоти, можна довести до логічного кінця, тобто вимагати компенсації за шкоду. В першу чергу, це документ, який підтверджує факт вашої покупки - товарний чек. По-друге, чітко знати свої права та сміливо відстоювати їх.
    Наприклад, якщо в магазині відмовляються приймати назад бракований товар і наполягають на гарантійному ремонті, потрібно вимагати повернути саме гроші. Практично всі товари (за виключенням нижньої білизни та предметів особистої гігієни) можна повернути назад, навіть без пояснення причини на протязі 14 днів. Важливо тільки аби товар не втратив свого товарного вигляду. І якщо покупець наполягає на поверненні грошей - відмовити йому не в праві. Щоправда найчастіше свої ж гроші за коштовні речі доводиться повертати через суд. Юристи вважають, що справа варта витрачених зусиль і більшість позовів закінчуються перемогою споживача. Єдине, що вам потрібно мати для доказів - це чек та заповнений гарантійний талон. Хоча судитися можливо доведеться не менше декількох місяців.
    На жаль, нині держава немає жодного бажання захищати права простих громадян. Тому людина часто залишається сам на сам зі своїми проблемами. У такому випадку слід звернутися по допомогу до неурядових громадських організацій, де можуть підтримати морально або безкоштовно надати адвоката для захисту прав у суді. Також створені сайти на підтримку та захист прав споживачів, працюють організації, які проводять інформаційну кампанію. Зокрема на сайті consumerinfo.org.ua є віртуальна книга скарг, де кожний бажаючий може поділитися прикладом з свого життя, пов’язаним з неякісним обслуговуванням або іншим порушенням у сфері торгівлі. Таким чином можна хоча б зорієнтуватися на ринку - в який магазин або кафе краще не заходити, які товари не купувати і як убезпечити себе від зустрічі з неприємностями.
    Сподіваюся, що це тільки перші кроки для того, аби Україна нарешті стала правовою державою, де кожний громадянин зможе почуватися захищеним хоча б при купівлі звичайного холодцю. «А наразі єдиний спосіб захиститися від свавілля – це просто ігнорувати той заклад, де вас образили або обманули», - каже одна моя знайома. Вона радить так робити всім, а також розповідати про ганебні випадки іншим. Не радикально, але принаймні дієво…

    Олександр Ворошилов, "Старий Замок "Паланок"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору