ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Заяви членів уряду щодо спеціальних економічних зон стривожили підприємців, які працюють у ВЕЗ

    20 апреля 2024 суббота
    55 переглядів

    Міністр економіки каже, що ніяких СЕЗ в Україні не буде, зрештою, як про це говорив і сам Президент. Щоправда, перший віце-прем’єр, з’ясовується, зовсім не проти зон, які добре працюють, а державний секретар хоч і ставиться до них критично, вважає, що вони можуть бути корисними… Одразу й не збагнеш, чого очікувати. Як це було



    В Україні закон про СЕЗ з’явився в 1992 році. Лише через три роки виникла перша вільна зона “Сиваш”, а після 1996 року СЕЗ посипалися, як з відра. До 2000 року в нас функціонували вже 20 СЕЗ, не враховуючи територій пріоритетного розвитку. І тут втрутився Міжнародний валютний фонд і зажадав переглянути таку політику.



    На сьогодні в Україні діє 11 СЕЗ, а в 9 регіонах запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку. За час функціонування СЕЗ і ТПР було залучено інвестицій на суму 2,1 млрд. доларів (зокрема у 2004 році – 660,5 млн. доларів), з них 599 млн. доларів – закордонних; реалізовано продукції на 45,4 млн. гривень (у 2004 році – на 20,2 млрд. гривень), зокрема на експорт – 15,8 млрд. гривень. Після початку функціонування зон зі спеціальним режимом діяльності до 1 січня 2005 року було затверджено 768 інвестиційних проектів, зокрема на територіях пріоритетного розвитку – 556, у спеціальних економічних зонах - 212. Загальна кошторисна вартість усіх затверджених проектів становить 6,67 млрд. доларів. У бюджети всіх рівнів у грудні 2004 року за рахунок реалізації інвестиційних проектів було переказано 266,5 млн. гривень.



    Зони не виправдали усіх сподівань, які на них покладали. Не здійснилися сподівання щодо орієнтації на експорт. Переважно продукція надходить на внутрішній ринок і є не зовсім чесним конкурентом для інших виробників, які сплачують всі податки. До того ж зонам доводилося працювати в таких самих умовах нестабільного законодавства, як і решті України. Серед тих, хто не задоволений функціонуванням СЕЗ, - податківці, адже зони створюють податкові “діри”. Та й сподівання самих підприємців, які вирішили робити бізнес у СЕЗ, не справдилися.



    Рано чи пізно спеціальні економічні зони мали відійти, як щось штучне, застаріле. Скажімо, Світовій організації торгівлі, в яку ми прагнемо вступити вже цього року, зовсім не подобається функціонування таких зон у державі. Проти СЕЗ виступає чимало депутатів, які вважають, що податкові пільги самі по собі є неприпустимим явищем. Тепер же, коли чимало “зоноскептиків” перебралися до уряду, слід сподіватися, що за зони візьмуться серйозно.



    Найкатегоричнішим щодо зон наразі є міністр економіки Сергій Терьохін. На першій же прес-конференції він заявив, що Кабінет Міністрів має намір ліквідувати всі вільні економічні зони і території пріоритетного розвитку, які є в Україні. Перший віце-прем’єр Анатолій Кінах, коментуючи це висловлювання, порадив не звертати увагу на висловлювання деяких “високопоставлених урядовців”. Сам він вважає, що уряд не буде ніколи огульно закривати або припиняти діяльність тієї чи іншої вільної економічної зони. І наголосив, що уряд проводить «глибокий» аудит діяльності СЕЗ і ТПР і, за його результатами, наводитиме лад там, де процвітають корупція і контрабанда, а ті СЕЗ, куди справді надходять інвестиції і де створюють нові робочі місця, буде збережено. Держсекретар України Олександр Зінченко висловив думку, що СЕЗ і ТПР можуть бути корисними для «здійснення окремих важливих проектів», хоча загалом ставиться до їх існування критично. А Президент Віктор Ющенко не раз заявляв про те, що СЕЗ і ТПР необхідно закрити.



    Міністерство економіки і з питань європейської інтеграції вирішило разом з центральними і місцевими органами влади в березні-квітні провести комплексний аналіз результатів діяльності спеціальних економічних зон і територій пріоритетного розвитку за 2004 рік. Далі питання будуть вирішувати на засіданні парламентсько-урядової комісії.



    А як у них?



    Досвід функціонування територій з пільговими умовами для бізнесу мають і чимало інших країн, у тому числі й такі, як США, Німеччина, Японія. У Штатах загалом діють 300 вільних митних зон, в Європі – 130. Території типу наших СЕЗ діють також у В’єтнамі, Індонезії, Китаї, в країнах Східної Європи. Загалом у світі є понад 400 міст зі статусом “порто-франко” і понад тисяча СЕЗ.



    Високий замок

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору