ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Єдине в Україні підприємство європейського зразка з утилізації сміття вже рік діє на Закарпатті

    18 апреля 2024 четверг
    71 переглядів

    Закарпаття, як, власне, і решта регіонів України потопає у побутових відходах. Причому, з кожним роком кількість сміття збільшується. У цій ситуації комуналні спеціалізовані підприємства не мають можливості охопити всю область, а приватні надають послуги зі збирання відходів зазвичай на територіях легкого доступу. Тобто там, де це приносить швидкі прибутки. На фоні такого сумного стану справ, дещо іншу концепцію утилізації відходів запропонувала єдина в Україні ав-стрійсько-угорсько-українська компанія «АVЕ», яка працює в Чехії, Словаччині, Австрії, Румунії та Угорщині, уже близько року діє вона й у закарпатському Виноградові. Аби дізнатися про тонкощі нових сміттєзбиральних технологій, відправляємося на саме підприємство.



    МАКСИМУМ ЧИСТОТИ ЗА МІНІМУМ ГРОШЕЙ І РОБОЧОЇ СИЛИ



    «АVЕ-Виноградів» знаходиться на околиці райцентру неподалік від нового ринку. Одразу впадає в око євроремонт усіх приміщень підприємства. Тут і охайні кімнати для робочих із сучасними шафами для одягу та душовими кабінками, і не менш добротні кабінети управлінського персоналу. Директор підприємства Адальберт Жидик привітно зустрічає нас і запрошує на розмову. Він розповідає, що у Виноградові «АVЕ» запрацювало у лютому 2006 року. Цьому передував візит колишнього голови Виноградівської райради Михайла Довжанина та екс-мера міста Михайла Поповича до Австрії. Там управлінці зацікавилися новітніми технологіями переробки й утилізації сміття. Австрійці теж мали намір розширювати географію своєї фірми на схід, тож зустріли пропозицію українських колег на «ура». Залишалася клопітка і тривала робота з оформлення дозвільних документів. Зрештою виноградівцям таки вдалося переконати обласні екологічні служби у доцільності та екологічній безпечності майбутнього заводу. Так і запрацювало на Закарпатті «АVЕ». Адальберт Адальбертович очолив його з березня 2006 року. Тоді у межах району працювала лише єдина спеціалізована вантажівка «МАN”. Зараз таких чотири. Загалом на підприємстві працює 31 працівник. «АVЕ-Виног-радів» уже уклало більше восьми тисяч угод із окремими дворогосподарствами району та 250-ма організаціями та підприємствами. По всій Виноградівщині розставлено близько 10 тисяч 120-літро-вих спеціалізованих контейнерів, 140 — 1110-літрових та 20 п’ятикубових для великих підприємств та установ.

    — Австрійські технології утилізації сміття дозволяють витрачати на прибирання мінімум грошей та робочої сили і досягнути більшого результату, — пояснює директор підприємства. Стосовно ж екологічної безпеки підприємства, Адальберт Жидик розповів, що австрійці зобов’язали українську філію дотримуватися європейського екологічного законодавства, яке у кілька разів жорсткіше за українське. До прикладу, кожне сміттєзвалище при підприємствах «АVЕ» ізолюється від ґрун-

    ту двома шарами бентоніту, який запобігає потраплянню у підземні води шкідливих речовин. Така безпека виключає й самозаймання смітників. Крім того, у нижньому шарі таких сміттєзвалищ утворюється біогаз, який можна використовувати для обігріву приміщень та нагрівання води.

    Щоб побачити на власні очі, як виглядає процес збору побутових відходів, їдемо на одну з виноградівських вулиць, де працює спеціалізована вантажівка фірми «АVЕ». Тут двоє працівників у спецодязі підвозять по одному контейнеру з відходами до машини. Без будь-яких зусиль штовхають їх на платформу вантажівки. За допомогою спеціальних пристроїв контейнери закріпляються на цій же платформі і перевертаються догори дном. Таким чином відходи механічно висипаються у спеціальний сміттєвий резервуар вантажівки. Згодом уже порожні контейнери на колесах опиняються у початковому положенні. Робітники так само без зусиль повертають їх на місце.

    Кожна з таких вантажівок є закритою — щоб дотримуватися гігієнічних норм при транспортуванні відходів. Частину сміття робітники сортують на місці, а частину — на самому підприємстві. Там вид-ніються величезні так само ізольовані контейнери із уже відсортованим сміттям. Окремо — спресовані картон та пластмасові й поліетиленові відходи, які згодом відвезуть на окремі підприємства як другорядну сировину. Таким чином «АVЕ» робить одразу дві корисні справи.



    МАЙБУТНЄ — ЗА «АVЕ»-ТЕХНОЛОГІЯМИ



    Найближчим часом подібні підприємства планується запустити у Коломийському та Снятинському районах сусідньої Івано-Франківщини, розповідає Адальберт Жидик. Крім того, найближчим часом у рамках запропонованого австрійцями плану генерального прибирання області, повинно запрацювати й спільне підприємство «АVЕ-Закарпаття».

    Згідно з цим проектом, Закарпаття розділять на чотири зони, у кожній з яких буде створено полігон, куди звозитимуть сміття. Там сміття сортуватимуть, відбираючи все, що можна переробити. Відтак на полігоні закладатимуть тільки 20 -25 % завезеного туди сміття. Всі полігони будуть гідроізольовані, аби шкідливі речовини не потрапили в ґрунтові води. Крім того, на полігонах вироблятиметься метановий газ, який можна буде успішно використовувати для місцевих потреб. Зверху всі ці сміттєсховища будуть перекриті, відтак їхню поверхню можна буде використовувати під спортивні майданчики, автостоянки тощо.

    Для цього в усіх районах Закарпаття, відповідно, створять філії цього СП. Потім почнеться відбір землі, яка буде часткою області в цьому СП. У першу чергу почнуть звозити сміття з гірських районів, оскільки там, не маючи куди подіти сміття, люди викидають його в річки або просто вивозять у ліси.

    Власне, проект розрахований на 25 років і реалізовуватиметься у три етапи. Перший триватиме до 2013 року. До цього часу будуть створені системи змішаного збирання у всіх населених пунктах краю та перевантажувальні станції для економного транспортування відходів. Планується також закупити сміттєвози і тару; створити великі регіональні полігони та майданчики для збирання відходів. Протягом другого — (до 2019 р.) повинне відбутися поступове запровадження системи роздільного збирання чотирьох речовин: паперу, скла, пластмаси й металів, створення майданчиків збору у більших містах, будівництво об’єктів для переробки роздільно зібраних потоків відходів. На завершальній фазі (до 2032 р.) планується збільшити питому вагу роздільного збирання, збудувати завод із виробництва біо-газу, цех механічного сортування відходів та підприємство термічної утилізації відходів.

    Для збирання відходів на кожне дво-рогосподарство розраховано тару на ті ж 120 літрів, а у багатоквартирних мікрорайонах — 1100 літрів на кожен під’їзд. Якщо відстань між населеним пунктом та полігоном або базою переробки перевищуватиме 30 кілометрів, там споруджуватимуться перевантажувальні станції. Попередньо заплановано спорудити в області чотири відділки збирання (Ужгородський, Мукачівський, Виноградівський та Тячі-вський) і шість перевантажувальних станцій (Перечин, Берегове, Свалява, Міжгір’я, Іршава, Рахів).

    Наразі ж в області функціонує 313 санкціонованих сміттєзвалищ загальною площею 2121,4 гектарів, з яких паспортизовано всього 127. За статистичними даними, на них заскладовано близько чотирьох мільйонів тонн побутових відходів. На сьогодні органами прокуратури області порушено вже п’ять кримінальних справ у сфері нагляду за додержанням законодавства, яке регулює складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізацію та ліквідацію промислових і побутових відходів. Отож, маємо шанс витягнути наш колись охайний край з моря стихійних сміттєзвалищ. Для цього на зміну застарілим вантажівкам місцевих ЖКГ та людям з лопатами повинна прийти сучасна техніка та працівники в охайних рукавичках. На цю корисну справу австрійці готові виділяти кошти. Інша справа, як у цій ситуації поведе себе наше обласне керівництво...



    Павло БІЛЕЦЬКИЙ, "Чиста політика"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору
    Похожие новости