ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Євросоюз стає батьківщиною підкарпатських русинів, яких не хоче визнати Україна...

    28 марта 2024 четверг
    65 переглядів

    24 березня 2006 р. Голова Всесвітнього конгресу русинів професор Павло Роберт Маґочій знову відвідав американську столицю Вашинґтон і зустрівся з дипломатичними представниками різних країн. Професора Маґочія супроводжувала делегація активістів громади американців русинського походження, до якої входили президент вседержавного «Карпаторусинського товариства в США» Джон Ріґетті та члени Вашинґтонської філії цієї організації: професор Елейн Русинко, доктор Мікулаш Попович, Ларрі Бріндза та Крісті Сліфкей. Делегація зустрілася з представниками Посольства Чеської Республіки, Посольства Польщі та Делегації Європейського Союзу.

    У амбасаді Чеської Республіки активісти громади американців русинського походження наголосили на особливо теплих стосунках русинів та чехів, які прослідковуються до періоду 1919-1938 рр., коли Підкарпатська Русь (нинішня Закарпатська область України) була частиною Чехословацької республіки. Ці стосунки дають підставу сподіватися, що Чеська Республіка продовжуватиме виступати на захист русинів перед Європейським Союзом, а також у своїх взаєминах з Україною. Обговорювалося також становище громадян України, що мешкають у Чеській Республіці, особливо тих, які працюють у Празі. Делегація висловила побажання, аби влада Чеської Республіки з прихильністю ставилася до мешканців Закарпаття, які просять дозволу на роботу та довготривалого права на проживання у цій країні.

    У Посольстві Польщі професор Маґочій зазначив, що американці русинського походження мають інформацію про політику цієї держави стосовно національних меншин від часу встановлення в країні демократичної влади в 1989 р. Русини-лемки були визнані як окрема етнічна меншина і de jure мають рівні права з іншими національними меншинами Польщі. На практиці, однак, маємо факти, які дають підставу вважати, що польські урядові кола не повністю подолали авторитарну тенденцію розгляду русинів-лемків як частини українського народу, яка тягнеться від комуністичних часів.

    Від імені Всесвітнього конгресу русинів професор Маґочій висловив занепокоєння недавнім рішенням Міністерства внутрішніх справ Польщі стосовно двох нещодавно обраних представників русинів-лемків у міністерській раді у справах національних меншин. Один з цих представників був просто усунутий зі своєї посади і замінений іншою особою, яка стверджує, що лемки є частиною українського народу. Це рішення можна вважати дискримінацією лемко-русинської громади Польщі. Професор Маґочій також висловив сподівання, що по кількох роках невизначеності і судової тяганини польська держава поверне власність культурного центру «Руська бурса» у м. Ґорліце її законному власникові — Товариству «Руська бурса» (Stowarzyszenie “Ruska Bursa”).

    Нарешті, делегація русинів торкнулася питання операції «Вісла» 1947 року, у процесі якої лемки були насильно виселені зі своєї батьківщини в Карпатах. Обидві сторони погодилися, що це є дуже складним питанням, пов’язаним з конфліктом між українцями і поляками, який розпочався на Волині в останні роки Другої світової війни. Русини-лемки Польщі не повинні бути обтяжені історичною спадщиною українців та поляків, але аж ніяк не лемків. Представники амбасади запропонували, аби русини-лемки інформували про свою позицію Державну комісію історичної пам’яті Польщі.

    У представництві делегації Європейської Комісії у США американці русинського походження були тепло зустрінуті політичним радником паном Райнгольдом Брендером. Голова Всесвітнього конгресу русинів професор Маґочій коротко висвітлив становище русинів у країнах Європейського Союзу та за його межами. Особлива увага була приділена Україні, єдиній державі, яка не визнає русинів окремою національністю. У відповідь, пан Брендер заявив, що дана інформація викликає серйозне занепокоєння, оскільки вона стосується порушення прав людини. Європейський Союз розробив так звану «Європейську програму співробітництва із сусідами», спрямовану на співпрацю з країнами, які не входять до складу ЄС на його східних та південних кордонах. Україна є ключовим елементом в цій новій політиці співробітництва. Стосунки між ЄС та Україною будуть базуватися на дотриманні останньою прав людини і невизнання русинів окремою національністю матиме негативний вплив на ці стосунки загалом.

    Професор Маґочій порівняв русинів з каталанцями, фризами та іншими бездержавними народами Європи. Оскільки ці народи не мають власної держави, яка б їх захищала, вони можуть покладати надії лише на міжнародні інституції, подібні до Європейського Союзу. Іншими словами, ЄС може вважатися батьківщиною для всіх карпаторусинів. На сьогодні ЄС офіційно є батьківщиною для русинів Словаччини, Угорщини і в недалекому майбутньому – Румунії, і теоретично може вважатися символічною батьківщиною для русинів України. Пан Брендер інформував делегатів про численні європейські інституції, до яких слід звернутися стосовно проблеми невизнання Україною карпаторусинів як окремої національності.

    Від листопада минулого року Голова Всесвітнього конгресу русинів разом з представниками «Карпаторусинського товариства в США» відвідав посольства більшості держав, де мешкають русини. У наступні місяці відбудеться обговорення становища русинів з сенаторами та конгресменами, що займаються питаннями стосунків України та Сполучених Штатів Америки, інформує прес-служба Сойму Подкарпатських русинов.
    Сербія офіційно визнала русинську мову!
    Русинська терра інкоґніта
    Ужгород: Русини відсвяткували день народження свого Президента
    За визнання русинів народом виступає 37 відсотків населення Закарпаття

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Аватар пользователя Гость

    Аватар пользователя Гость

    Аватар пользователя Гость

    Аватар пользователя Гость

    Аватар пользователя Гость