ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Карпатський пролог України

    19 апреля 2024 пятница
    76 переглядів

    «Увесь день 15 березня сильно сніжить. Вулицями Хуста відступає Чеська армія. З Будапешта надходить категоричний ультиматум, щоб до 8 вечора передати край під мадярську владу. З Берліна немає ніякої відповіді на вчорашню телеграму Уряду. В такій атмосфері сходяться посли на перше засідання сейму Карпатської України».

    Президент Карпатської України о.Августин ВОЛОШИН фото
    Президент Карпатської України о.Августин ВОЛОШИН фото

    У цих трьох реченнях із спогадів Івана Рогача про переддень проголошення державності Карпатської України відзеркалено увесь драматизм одного із найяскравіших періодів історії Визвольних змагань українського народу.

    Довгий час історія Карпатської України перебувала під жорстоким табу. Сьогодні ситуація змінилася. Історичне значення Карпатської України наскільки велике, що усі намагання його применшити чи недооцінити — приречені. Натомість, з нагоди 70-ї річниці проголошення Карпато-Української Держави важливо з’ясувати феномен цієї історичної події.

    На перший погляд, для постання Української державності на Закарпатті не було жодних історичних та політичних передумов. Закарпаття, автохтонне населення якого складали українці, впродовж століть входило до складу чужих держав. Зокрема, після розпаду Австро-Угорської монархії воно згідно з Сен-Жерменським мирним договором 1919 року було включене до складу Чехословацької Республіки під назвою «Підкарпатська Русь».

    Через відсутність реальних можливостей возз’єднання Закарпаття з Україною політична еліта краю, якщо про таку можна говорити, орієнтувалася на Прагу, яка, принаймні, обіцяла широку культурну автономію краю. На Срібну Землю також претендували мадяри, які вважали Закарпаття своєю етнічною територією.

    Не сприяло національному самовизначенню засилля русофільських елементів, які усіляко поборювали будь-які прояви українського життя на Закарпатті. Якщо до цього додати жахливе соціально-економічне становище українців-закарпатців, то перспектива здобути державність була примарною.

    Існує твердження, що значний вплив на події Карпатської України мала політична ситуація в Європі, яка різко змінилася на початку 1930-х років. Зокрема, на європейському континенті загострилася політична криза, в центрі якої опинилася Чехословацька Республіка. До неї висунули свої претензії практичні всі сусідні держави, Насамперед, Німеччина, яка розгорнула активну кампанію щодо її внутрішньої та зовнішньої дестабілізації.

    Ослаблена Прага не могла контролювати Закарпаття й погодилася на створення автономного Уряду. Проте реальна влада опинилася в руках русофільської партії «Автономно-землеробський союз», представник якої очолив Уряд й провадив виразно проугорську політику. Очевидно, що цей факт свідчив про слабкість українських впливів щодо формування влади у автономії.

    Водночас, проголошення автономного Уряду дало могутній імпульс для активізації національно-визвольного руху, зокрема, діяльності Організації Українських Націоналістів, яка на той час була найвпливовішою українською силою. Кращі кадри ОУН, що зосереджувалися на еміграції, Галичині й Буковині вирушили в Закарпаття.

    «Надходить великий час, Закарпаття мусить стати самостійною Українською Державою, воно мусить стати зародком одної великої самостійної соборної держави від Попраду і Татрів аж до Каспійського моря і гір Кавказу. Стати тим зародком мусить бути для нас найбільшою честю! Ми горді, що якраз ми перші будемо тими, хто зачнуть відбудовувати Українську Державу! Що ми поможемо нашим братам скинути московське, польське й румунське ярмо. У цій відбудові поможе нам тільки єдність народу, велика віра в свої сили й віра в те, що Бог призначив нас повести свій народ до Волі!»

    Листівками такого змісту були закидані села і міста Срібної Землі. Окрім цього, українські націоналісти засновували українські громадські, молодіжні, культурні організації. ОУН мала безумовний вплив на провідні українські партії Закарпаття.

    У жовтні 1938 року прем’єр-міністром «Підкарпатської Русі» став отець Августин Волошин. Саме йому судилося очолити й привести національно-визвольний рух на Закарпатті до омріяної державності.

    На жаль, в Україні ще мало знають про життя і діяльність Августина Волошина, прем’єр-міністра, а згодом президента Карпатської України. Проте саме під його керівництвом Карпато- Українська Держава стала вагомим чинником міжнародної політики, а українська національна ідея довела свою невмирущість.

    Уряд Августина Волошина, як це не парадоксально сьогодні звучить, можливо, єдина у минулому та нинішньому сторіччі українська за формою і змістом влада на Закарпатті.

    Незважаючи на складну міжнародну ситуацію, відхід під мадярський протекторат значної частини Закарпаття і вимушене перенесення столиці з Ужгорода до Хуста, Уряду Волошина вдалося здійснити колосальний політичний і соціально-економічний прорив.

    Так, було сформовано дієвий Кабінет міністрів, який складався з чотирьох міністерств: внутрішніх справ, шкільництва і народної освіти, юстиції та комунікацій. Було сформовано Службу безпеки, Управління поліції в Хусті, відділ преси та пропаганди.

    Автономний Уряд надавав особливого значення політичній та пропагандистській роботі, що пояснювалося як необхідністю мобілізації зусиль населення краю на розбудову Української держави, так і підривною діяльністю проти неї з боку Угорщини та Польщі, нападами терористів з цих країн на населені пункти Закарпаття, антиукраїнською пропагандою «п’ятої колони» серед його мешканців, а також загостренням українсько- чеських відносин.

    Уряд Волошина швидко переконав населення у необхідності всенародного захисту кордонів краю. На початку листопада 1937 року була утворена організація народної оборони «Карпатська Січ», кістяк якої склали члени ОУН. Загальна кількість вишколених січовиків становила близько 2 тисяч.

    Уряд Волошина видав розпорядження про запровадження на території автономії державної української мови та ввів в обіг назву «Карпатська Україна» замість принизливої «Підкарпатська Русь».

    У центрі уваги Уряду була адміністративна реформа. Зокрема, було видано розпорядження про передачу всієї влади Кабінету міністрів Карпатської України та обрання сейму (парламенту); про створення Вищого суду і Вищої державної прокуратури.

    За короткий час було запроваджено жорстку вертикаль влади. Окружні начальники отримали повноваження розпускати сільські громадські заступництва, якщо вони не лояльні до української влади. Таким чином вдалося стабілізувати соціально-економічну ситуацію, придушити саботажні акції, вирішити проблему безробіття.

    Зрештою, Уряд Волошина зробив те, що давно мав б зробити Уряд незалежної України: закрив усі місцеві осередки антиукраїнських, антидержавних організацій та їхні видання, а також політичні партії, що не стояли на засадах української державності. Курс на українізацію Закарпаття був пріоритетним напрямком роботи нового Уряду.

    Тріумфом української державності стали вибори сейму у лютому 1939 року. Їхній результат був несподіваний для всіх — як для ворогів Уряду, так і його прихильників. Із 92,5% населення, що взяли участь у виборах, 92,4% проголосували за список проурядової партії «Українське Національне Об’єднання». Результати виборів засвідчили: населення Закарпаття повністю підтримує Уряд, зокрема, його прагнення утвердити національну державність.

    Правда, парламент Карпато-Української Держави провів одну і останню сесію. Щоб відчути атмосферу цих березневих днів і цього історичного засідання, надамо слово його учаснику, члену ОУН, особистому секретарю Президента Августина Волошина Івану Рогачу.

    Доктор Августин Волошин формально відкриває засідання й виголошує вступну промову цілком спокійним і розважливим тоном, хоча перед кількома хвилинами я вручив йому мадярський ультиматум.

    «Всемогучий дозволив нам, найменшій вітці українського народу, взяти свою долю в свої власні руки. Вірю, що з Божою поміччю наш перший законодатний Сейм, однозгідною волею народу, дане йому право і власть виконуватиме в добро Української Нації і цілого населення Карпатської України...»

    Усе засідання проходить точно за програмою, абсолютно не можна було помітити на присутніх ні пригноблення, ні нервовості, хоч залою пройшла вістка, що мадяри вже зайняли Севлюш, віддалений заледве 25 кілометрів від Хуста.

    Нарешті в третім читанні ухвалено конституційний закон, що ним Карпатська Україна проголошується, з волі законодатного Сейму одноголосно, незалежною державою, у проводі якої стоїть вибраний Сеймом президент. Ухвалюють одноголосно всі точки основного закону відносно державного герба, прапора, державного гімну, урядової мови й назви держави.

    Самостійність Карпатської України була проголошена Урядом і проводом Українського Національного Об’єднання вже 14 березня. Сейм тільки мав її затвердити, і саме тепер при читанні законопроекту закону ч.1 в залі настає велике зворушення, а водночас і напруження. На трибуну піднімається прем’єр д-р А.Волошин. Усі затихають і без віддиху слухають. Прем’єр влади Карпатської України схвильованим голосом говорить: «На основі параграфу 1 і 3 принятого Сеймом закону ч.1 проголошую Карпатську Україну Вільною Суверенною Карпатською Українською Республікою!...»

    У залі зривається буря оплесків і лунає: «Слава Україні!»

    Першим Президентом стає одноголосно обраний дотеперішній прем’єр д-р Августин Волошин. Президент складає присягу на руки предсідника Сейму, дякує за довір’я й в порозумінні з президією Сейму затверджує першу владу незалежної Карпатської України.

    Закінчилось це історичне засідання близько сьомої години вечора відспіванням «Ще не вмерла Україна».

    Так Карпатська Україна дійшла в своєму історично- політичному розвитку до кульмінаційної точки — проголошення державної Незалежності. Перший законодатний обраний народом Сейм проголосив незалежність Карпатської України».

    ...У час, коли відбулися згадані події, «Карпатська Січ» уже вела нерівні бої з мадярськими окупантами, які з дозволу Німеччини вдерлися на українську землю. Чимало січовиків, можливо, не знали, що воюють за державу, яка нещодавно проголошена у Хусті. Однак, вони вмирали із закликом «Слава Україні!», бо вірили, що їхня смерть недаремна, оскільки віддають життя за волю Батьківщини.

    Держава гине, коли вмирає її армія. У нерівному бою з ворогом полягли біля тисячі карпатських січовиків. За два дні угорська армія окупувала Закарпаття. Президент Августин Волошин був змушений покинути країну. Однак опір агресорам не припинявся. Вцілілі військові підрозділи перейшли до партизанської війни, яка тривала до травня 1939 року.

    Український уряд на чолі з Августином Волошиним проіснував лише півроку. Ще менше часу йому було потрібно, аби запалити у серцях закарпатських українців вогонь національної ідеї, організувати державне життя та забезпечити оборону молодої країни. Як оцінити цей феномен? Двох думок не може бути: Історія Карпатської України — ілюстрація величезного державотворчого потенціалу української нації, її сили і невмирущості!

    Богдан ЧЕРВАК, "День", №48, субота, 15 березня 2008 року

    *****************************************************************

    На Закарпатті відзначають 69 років від дня проголошення незалежності Карпатської України

    69-ту річницю Карпатської України відзначають сьогодні на Закарпатті. Сойм цієї маленької держави /теперішнє Закарпаття/ проголосив її незалежність 15 березня 1939 року, але невдовзі вона була потоплена в крові фашистськими окупантами.

    Карпатська Січ - воєнізоване формування Карпатської України - чи не першим у Європі вчинила збройний опір коричневій чумі. Повторивши подвиг героїв Крут, погано озброєні і вишколені карпатські січовики до останнього подиху захищали рідну землю. Та сили були нерівні...

    Сьогодні вранці керівники області і міста поклали квіти до пам'ятника Президенту Карпатської України, Герою України Августину Волошину в Ужгороді. У програмі святкувань - урочисте освячення каменю на місці встановлення монумента розстріляним карпатським січовикам, мітинг-реквієм на Красному полі під Хустом, де у березні 1939-го відбувся найбільший бій між захисниками Карпатської України та чужоземними окупантами, урочисті збори і концерт у Хусті. Тут же експонується виставка архівних матеріалів "Августин Волошин і Карпатська Україна", передбачені й інші заходи.

    Указ про святкування 70-річчя Карпатської України видав днями Президент України Віктор Ющенко. Отже, ювілей у наступному році відзначатиметься на всеукраїнському рівні. З нагоди 70-річчя Карпатської України відбуватимуться наукові форуми, буде відкрито музей Августина Волошина у його рідному селі Келечин, проводитимуться різні заходи на вшанування пам'яті А.Волошина та його соратників, буде підготовлено документальний фільм про події 1938-1939 років на Закарпатті, цим подіям присвятять спеціальні конверт і поштова марка, впорядкують меморіал "Красне поле" під Хустом і т.д.

    Ярослав Ядловський, УКРІНФОРМ
    Волинська облрада проти монумента великій Угорщині на Закарпатті(оновлено Відео)
    "Маразм крєпчал...", або Дещо про львівську політику
    "Маразм крєпчал...", або Дещо про львівську політику
    Закарпатську облраду пікетують прибічники Тягнибока та КУНа, протестуючи проти встановлення угорського монументу на Верецькому перевалі

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Побільше історичних данних,які допоможуть нам досягти істини,та проводити дискурсії більш конструктивно,без провокацій.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Коли читиєш такі статті,то зразу приходить аналогія з хвалебними одами які ще недавно заповняли пресу в звязку з NN річницею "Великокого Жовтня".Видно одну школу у журналістів.Тільки акценти помінялися.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    В дестабилизации была заинтересована Германия и поэтому были сюда напрвлены лучшие силы ОУН ( так написано в тексте - это для админа ). И конечно же Германия этим хотела защитить интересы соборной Украины. Разве не понятно ?

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Німці були заінтересовані в дестабілізації Чехословакії.Тому і підтримували всі потенціально сепаратистські рухи.Гейленовців в Чехії,Тіса у Словакії,одморозки з ОУН на Подкарпатсьій Русі їм годилися також.Недаром Шухевич та К. продовжили свій шлях в рядах "абверу".

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Логіка підказує: щось у автора не все у порядку! Якщо саме Мараморош із центрому у маленькому провінційному селищі Хусті став оплотом першої української держави, то чому сьогодні переважна більшість тутешнього населення тримається за УПЦ (Московського патріархату)і не хоче бути під київською церквою? Де ж дівся той укр. патріотизм? 2)якщо Чехословаччину 13 березня розшматувала гітлерівська Германія, яка була до цього причиною зовнішньої дестабілізації ситуації в Чехословаччині, а січовики (були це у переважній більшості галичани) дали бій фашизму, тоді чому Волошин із своїм кабінетом повтікали в окуповану гітлерівцями Прагу, а не залишилися в Югославії? Ще й платню цілу війну отримували від фашистів!!! Цікаві вони антифашисти! 3) якщо кращі "кадри" ОУН у 1938 році "вирушили в Чехословаччину",то на підставі якої угоди між Польщею і Чехословаччиною? Тобто, мали візи на перебування у чужій державі та закордонні паспорти? Ні, для цих осіб, яких розшукувала польська поліція і чекали польські суди, глухий кут Підкарпатської Русі став схованкою, де вони мали б підкормитися за гроші Гітлера та дочекатися окупації Польщі Германією. Чим ці "терористи" кращі від угорських "терористів", від яких вони відбивалися ще до початку воєнних подій? 4)Чому з 2 тис. січовиків (галичан) польська влада на Верецькому перевалі розстріляла 600 чоловік, а де інші 1400 чоловік? Саме ті, хто під час селекції відмовився повертатися у Польщу? Вони відправилися в Альпи у диверсійні загони, які гітлерівці формували для нападу на Польщу. Стали прислужниками Гітлера. 5) Якщо "на території автономії" діяла чехословацька влада, а периторію Підкарпатської Русі охороняла чехословацька армія, то чому тоді озброєні оунівці в ніч з 13 на14 березня 1939 року здійснили спробу роззброєння військових частин регулярної чехословацької армії? І отримали гідну відсіч. Солдати (перважно чехи і русини) відбили усі напади. На ранок в Хусті можна було бачити багато трупів січовиків. Ці загинули теж як антифашисти? В одному автор правий, і тут з ним можна погодитися. Він пише: "Уряд Августина Волошина...єдина у минулому та нинішньому сторіччі українська за формою і змістом влада на Закарпатті." Русинам вистачило одного дня, щоб привити імунітет проти українського вульгарного націоналізму, що органічно зростався з фашизмом та у 1939 році на Підкарпатській Русі набув потворних форм.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Як не странно всі коментарі коректні!!
    Сам текст ФЛУД.
    Писала людина яка не знае історїі і перекручуе факти ФЛУД,
    АДМІН НА ВАС НЕ ПОХОЖЕ ТАКІ ТЕКСТИ ДРУКУВАТИ,, ,За два дні угорська армія окупувала Закарпаття. Президент Августин Волошин був змушений покинути країну. Та втік він втік!!!!Якщо був таким патріотом то не був ЗМУШЕНИЙ!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Ще не вечір - "ура-патріоти" проспали.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    ОСТОРОЖНО – ФАШИЗМ. REMEMBE !
    ...Відразу після призначення А. Волошин спішить відвідати посольство Німеччини у Празі. Гітлерівський дипломат Генке посилає термінову телеграму в Берлін міністру Й. фон Ріббентропу: "Сьогодні до мене прийшов карпато-український прем'єр А.Волошин і попросив передати найглибшу подяку фюреру і рейхсканцлеру від карпато-українського народу за його визволення (від кого?? - І.П.). Карпатська Україна знає, що свою незалежність (?!?) вона здобула виключно завдяки політиці фюрера і рейхсканцлера і цього вона ніколи не забуде!" (SUA - АА, к. 28. л.438023).
    ...А.Волошин відкрито "освідчувався в коханні" до нацизму. Той же німецький дипломат пише у своєму донесенні в Берлін: "Сьогодні, 1 листопада 1938 р., в готелі "Паласт" (в Празі - І.П.) мене відвідав А.Волошин і виклав три побажання: 1) Якомога скоріше відкрити консульство або генконсульство Німеччини в Ужгороді...; 2) Прислати німецьких фахівців та інструкторів (?) для створення системи управління в Карпатській Україні; 3) Негайно розпочати переговори з господарських питань, щоб якомога скоріше замінити в Карпатській Україні економічний вплив чеський та інший на німецький. Прем'єр заявив, що він має намір будувати свою владну систему у відповідності з авторитарними принципами. Ліберальні форми влади, за його словами, слаборозвинутий у полі-тичному і культурному відношенні народ (дуже гарно оцінював "батько" і пастир духовний своїх овечок! - І.П.) приведуть до катастрофи. Тому потрібна тверда рука. Здійснення такої лінії прем'єр розпочав з розпуску усіх політичних партій" (SUA - АА, к. 28, л.438024).

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Пан русин [15.03.08 (13:03)] дуже інтелігентный и файный розбор. Дякуву красно! Иштьи бох додав, ош за панованя СС-фурера Гайдриха в Празі (в Гітлеровськом Протектораті Чехії) Августин Волошин ся став деканом а пак ректором "Вільного" Украйинського Університету. Коли вшиткі Чеські высокі школи и університети боли закрыті "Вільний" Украйинськый Університет бов за Гітлеровського протекторату в Чехії отворенный так, як ай німицькі школи и університети. СС-фурер Гайдрих основав безпеку (СС, Гестапо) Гітлеровського Райху и од пудпаліня Райхстагу, по концлагеря и Голокост вун, СС-фурер Гайдрих, плановав и організовав. В анлгийськуй історичнуй літературі пишуть о нём як "дявольскый геній (genius devil) Єдно треба признати, ош пудпис Августина Волошина НЕ Є на Сталінском документі о "Віковічном возєднані..." "Карпатскои Украйини 9 Пудкарпатська Русь]" з СССР и матірью Українов! Там суть лем подписи Молотова, Фірлігера и Клементіса.
    То бо щирі и свідомі махали папірйом о "Возєднані", кібо там бов подпис Августина Волошина!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Пан русин [15.03.08 (13:03)] дуже інтелігентный и файный розбор. Дякуву красно! Иштьи бох додав, ош за панованя СС-фурера Гайдриха в Празі (в Гітлеровськом Протектораті Чехії) Августин Волошин ся став деканом а пак ректором "Вільного" Украйинського Університету. Коли вшиткі Чеські высокі школи и університети боли закрыті "Вільний" Украйинськый Університет бов за Гітлеровського протекторату в Чехії отворенный так, як ай німицькі школи и університети. СС-фурер Гайдрих основав безпеку (СС, Гестапо) Гітлеровського Райху и од пудпаління Райхстагу, по концлагеря и Голокост вун, СС-фурер Гайдрих, плановав и організовав. В анлгийськуй історичнуй літературі пишуть о нём як "дявольскый геній (genius devil). Єдно треба признати, ош пудпис Августина Волошина НЕ Є на Сталінськом документі о "Віковічном возєднані" "Карпатскої Украйини" [Подкарпатской Русі] з СССР и матірью Україною. Там суть лем подписи Молотова, Фірлігера и Клементіса. То би щирі и свідомі махали папірйом "Возєднаня", кібо там мали подпис Августина Волошина!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Щось даже подозрітельно всі згодні в коментарах.".............................................ХАЙ ЖИВУТЬ РУСИНИ І МНОЖАТСЯ НА ЗЛО ВСІМ ЇХНІМ ВОРОГАМ".ВСІ МИ ПОТОМКИ БІЛИХ ХОРВАТІВ ....НАРОДУ ЯКИЙ ЖИВ КОЛИ МАДЯРЕ БИЛИ НА УРАЛІ а УКРАЇНЦІ З МАСКАЛЯМИ ЇМ ПОДАТКИ ПЛАТИЛИ!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Закарпаття святкувало проголошення Карпатської України
    та вшанувало загиблих січовиків

    15 березня 2008 року на Красному Полі, що біля міста Хуст відбувся мітинг-реквієм з нагоди 69 річниці відзначення проголошення Карпатської України та вшанування пам’яті січовиків, які обороняли Карпатську Україну від мадярсько-фашистських загарбників. Цей бій на Красному Полі 1939 році увійшов в історію України, як Закарпатські Крути.
    Мітинг розпочався о 13 годині за звичним сценарієм. Захід вів голова Хустської районної Ради Іван Мешко. На мітингу були присутні керівники області: Голова ОДА О.О. Гаваші, Голова обласної Ради М.М. Кічковський. Та представники районних адміністрацій та Рад.
    На Красному Полі також зібралися представники національно-демократичних (УНП, НРУ, УРП «Собор», КУН, ВО «Свобода», УНА-УНСО) сил області, НСНУ, БЮТ та громадських організацій.
    Перед присутніми виступив Михайло Кічковський, Юрій Шухевич (Лідер УНА-УНСО) син легендарного командира УПА, Герой України, Гінцяк Олександр секретар Хустської міської Ради, член УНП, Степан Хмара, Герой України, член УНП. У виступах представників національно-демократичних сил відчувалась стурбованість справ в Україні та в Закарпатті, а саме сепаратистські та антиукраїнські тенденції, що активізувались останнім часом. Особливе занепокоєння викликають факти будівництва чужинських-антиукраїнських символів та штучне роздування русинської проблеми.
    На завершення мітингу до мікрофона прорвався пан Орос Олександр (один із засновників національних організацій в області) і в своєму бурхливо-емоційному виступі піддав критиці обласну владу та назвав її представників комуно-номенклатурними пристосуванцями, які не відстоюють українські національні інтереси, а дбають про своє матеріальне благо. Під час виступу Ороса обласне керівництво зійшло з підвищення і почало стихійно покладати квіти.
    Попи московського патріархату чужинською мовою, терміново провели службу за загиблими Січовими стрільцями, оборонцями Карпатської України. Одразу по закінченню обряду слово взяв найстарший ієрарх – єпископ Ужгородський і Закарпатський УПЦ КП Кирил, який наголосив на неповазі до Закарпатської священної землі попів які використали чужинську мову при виконанні обряду і закликав покласти край сепаратистам в московських попівських рясах. Це звернення було адресоване СБУ, яке не достатньо адекватно реагує на дані провокаційні випади т.зв. отця московського патріархату Д. Сидора.
    На завершення мітингу прозвучав державний гімн, але було прикро спостерігати, що більшість керівників Закарпатських обласних управлінь не співаючи, проігнорували його.
    Святкування проголошення Карпатської України продовжились в районному будинку культури (м. Хуст) чудовим концертом на якому виступили творчі та самодіяльні художні колективи.