ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Руїни чи історичні пам’ятки?

    25 апреля 2024 четверг
    63 переглядів

    Це питання вивчали художники V-го художнього пленеру, організатором якого виступив відомий закарпатський митець Йосип Бартош з міста Мукачево…У Мукачівській міській картинній галереї було, як ніколи, велелюдно. Міська інтелегенція, митці, журналісти залишили поза увагою всі політичні перипетії, від яких останнім часом нема відбою – довкола все зводиться до політики, навіть ( смішно і грішно!) погодні умови, - і прийшли до галереї, аби помилуватись полотнами учасників п’ятого пленеру.

    І не тільки помилуватись. Насамперед було цікаво дізнатись, як митці пройнялись актуальною темою закарпатського сьогодення – станом історичних пам’яток. Тому назва чергового пленеру, який організував художник, поет і голова громадського об’єднання “Калган – а” Йосип Бартош, була суспільно важливою – “Руїни чи історичні пам’ятки”. Його результати і склали однойменну виставку.

    Як наголосила директор Мукачівської міської картинної галереї Оксана Мецгер, яка також була учасницею даного пленеру, Закарпаття – унікальний край з його багатьма архітектурними пам’ятками. І парадокс! У цьому краї вони найбільш занедбані. Мало того, місцеві мешканці, окрім Ужгородського замку та Мукачівського “Паланку” не знають про існування інших замків. Йосип Бартош зі своїми однодумцями прагнув заповнити оцю прогалину, яку можна назвати ганебним явищем. Чого вартий той факт, що про Чинадіївський замок “Сент – Міклош” , який є пам’ятником архітектури 14-15 ст., не знають навіть самі чинадіївці.

    Два роки тому Й. Бартош розпочав сподвижницьку діяльність – взявся реставрувати цю унікальну середньовічну пам’ятку, яка щонайменше чотири рази перебудовувалась, внаслідок чого втрачено багато цікавого з її історичного минулого.

    — Під час пленеру художники справились із поставленим перед ними завданням, – констатував Й. Бартош.-- Вони різні за національністю, жанром, але їх об’єднує любов до природи, навколишнього середовища. Свою біль від занедбаності, до якої доведені численні пам’ятки Закарпаття, вони перенесли на полотна.

    “Чинадіївський замок”, “Сходи у замку” Й. Бартоша допомагають глядачеві відчути подих сивої давнини. Оксана Мецгер та Віктор Пап вдались до реалізму. На своїх полотнах увіковічили реальний занедбаний стан Сент – Міклоша, його обшарпані стіни. Артур Брагінський ( мукачівський митець більше відомий у Європі, упродовж останніх кілька років живе і працює в Угорщині) вдався не тільки до фантазії. Його «Фея замку» вражає не лише аристократичним шармом , а й містикою.

    Даний мистецький захід вразив і своєю оригінальністю. Музичні номери у виконанні місцевого ансамблю «Руснаки» не тільки розважали публіку - музика сприяла у сприйнятті живопису. Проведення акції- лотереї виявило не тільки азартників ( у лотерею розігрувались репродукції картин А. Брагінського, квитки на відвідання чергових заходів у галереї), а й прагнення внести і власну часточку у реставрацію Чинадіївського замку. Саме так, бо вилучені благодійні кошти від продажу лотереї будуть направлені на ці цілі.

    Тетяна Грицищук


    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору