ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Транскордонна співпраця, і все про неї!!!

    24 апреля 2024 среда
    Аватар пользователя Гость

    Транскордонна співпраця, і все про неї!!!



    Останнім часом, переглядаючи місцеві газети регулярно отримуєш все більше інформаційних "ін’єкцій" про започаткування та реалізацію в Закарпатті цілої низки міжнародних проектів. Складається оманливе враження бурхливої діяльності та надії на допомогу інформаційну, фінансову, технічну, яку завгодно в царинах (напрямках), які декларуються в даних проектах. Та це все так класно і оптимістично тільки на перший погляд. Та чи так воно все є насправді?

    Спочатку нам намагалися допомогти розвивати демократичні засади, збудувати громадянське суспільство. Особливо активними наші "вчителі" були у період проведення в Україні виборів, надаючи представникам громадських об’єднань випробувані рецепти ускладнення життя для місцевої влади. У проміжках між ними фахівці зі Сполучених Штатів Америки, Канади та європейських розвинутих держав намагалися навчити актив громадськості як ефективно контролювати ту ж місцеву владу, планувати й керувати соціальними процесами в області. В останні кілька років до "просвітництва" мешканців Закарпаття приєднуються й наші сусіди з Румунії, Польщі, Словаччини і Угорщини, які бажають передати власний досвід з приєднання до Єроспільноти, рецепти отримання коштів міжнародних фінансових інституцій для програм транскордонного співробітництва тощо.

    З минулого року до когорти менторів для України активно залучається Румунія, вже в ролі повноправного члена Європейського Союзу. Зараз, з ініціативи цієї країни в області реалізується з півдесятка транскордонних проектів, автори яких обіцяють налагодити контакти між посадовцями місцевої влади, лідерами громадських організацій, що повинно поліпшити умови для розвитку малого та середнього бізнесу.

    Проте, жоден з проектів не декларує досягнення конкретних, економічно-вагомих результатів співпраці, які можна було б виміряти тисячами гривень прибутку чи хоча б створеними для закарпатців робочими місцями на спільних підприємствах. При цьому користь для регіону координатори аргументують сотнями тисяч євро, які ніби-то виділені для реалізації проектів, побічно доводячи таким чином важливість своєї роботи.

    Досвід автора – представника сільської інтелігенції доводить: хоровод проектів триває вже принаймні з десятиріччя, одні починаються інші завершуються, а результатів – катма.

    Хоча й ні: одні й ті ж особи з різних сторін фігурують переможцями у конкурсах на отримання грантових коштів, за витрату яких не треба звітуватися перед українськими КРУшниками чи податківцями. Це вони регулярно організовують прийоми та виїзди делегацій румунських посадовців, склад яких майже постійний (Адріан Арделян, Крістан Єремія, Клаудія Гампе, Амелія Бачіу та багато інших). Це їх звіти (та десятки їм подібних благодійників) про виконану роботу дозволяють іноземним державам списувати на Україну мільйони євро, левова частка з яких привласнюється координаторами та розпорядниками коштів. При цьому для широкого загалу з’являються повідомлення про підтримку та реанімування румунської меншини України.

    Насправді згадана "співпраця" в основному зводиться до візитів, програма яких складається з відвідин історичних пам’яток, культурних заходів румуномовної меншини регіону, і тільки потім організовується невеличке засідання стосовно реалізації проектів, під час якого не приймається жодного дієвого рішення, однак постійно завершується пишним бенкетом (звісно за рахунок приймаючої сторони). Також вказані представники румунських делегацій щоразу намагаються отримати сфальсифіковані документи про підтвердження власних витрат (на транспорт, харчування, проживання в готелі тощо) для подальшого отримання на їх підставі коштів з бюджетів транскордонних проектів. У цій нелегкій та благородній справі вони знайшли відданих (звичайно ж за гроші) помічників в особі І. Ботоша (керівник Закарпатської обласної спілки румунів "Дачія"), М. Токара (керівник громадського об’єднання "Надія"), Є. Лукши (керівник асоціації "Ужгород-ХХІ вік"), Ю. Ухаля (голова сел. Солотвино, Тячівського району), І. Негре (сільський голова с. Нижня Апша, Тячівського ра патріот