ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

У календарі — сива давнина Карпатського краю

    20 апреля 2024 суббота
    39 переглядів

    Уже вкотре про це свідчить вихід у світ під грифом Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки (далі – ЗОУНБ) календаря-щорічника, що примушує карпатознавців краю в очікуванні його появи напружено рахувати місяці, тижні, а потім і дні до того моменту, коли книгу (із трепетом у серці!) можна буде потримати в руках та почитати, з великою користю для розвитку свого інтелекту.

    Без перебільшень, протягом останніх п’яти років „Календар краєзнавчих пам’ятних дат на ... рік” від ЗОУНБ утримує пальму першості серед подібних крайових видань, а цьогорічне видання, тобто на 2006 рік, яке по формі нагадує будівельну цеглину і містить аж 440 (!) сторінок добірного тексту, є справжнім рекордсменом. Ніколи ще (хоч традиція подібних видань, тобто місяцословів, у нас сягає першої половини XIX століття!) не виходив на Підкарпатті календар, подібний за об’ємом, за кількістю опрацьованих персоналій та ювілянтів, зазначених тут пам’ятних дат, за числом поданих ювілейних статей та за кількістю представлених тут авторів, як цьогорічний! Тут уміщено 89 ювілейних статей від 51 автора.

    Рік буде багатим не тільки на передвиборчі баталії (не дай Бог, битви!) у зв’язку із очікуваними виборами до парламенту та у місцеві ради. Він буде багатим, передусім, на ювілеї. Ціле сузір’я художників Закарпаття буде мати змогу нагадати про себе: А.Ерделі, Й.Бокшай, І.Грабар, А.Кашшай, А.Коцка, В.Микита, Ю.Герц. А ще – П.Бедзір, А.Фединець, В.Скакандій, Н.Герц, С.Сігетій, Л.Корж-Радько, З.Баконій, М.Баник, Й.Гарані. Правда, рік видасться скупим на музичні ювілеї, його скрасять хіба що імена Б.Бартока, С.Сільвая, І.Кизака, П.Милославського, П.Світлика, М.Машкіна та фольклористів М.Врабеля, Ф.Колесси.

    Сива давнина Карпатського краю у 2006 році буде представлена значними ювілеями Ференца ІІ Ракоци, Івана Пастелія, Івана Чурговича, Івана Фогорашія, В.Поповича, Кароя Мейсароша, Андрія Дешка, Івана Орлая, Ласло Чопея, Едмунда.Егана, Григорія Жатковича, А.Годинки.

    Живе слово невмирущих письменників буде мати змогу звучати під час урочистостей, які пройдуть з приводу ювілеїв І.Муранія, І.Невицької, І.Легези, А.Карабелеша, К.Галаса, Ю.Станинця, Ю.Керекеша, Ф.Злоцького, А.Копинця, М.Підгірянки, О.Маркуша, Ю.Боролича, М.Кабалюк-Тисянської, І.Колоса, Ф.Іванчова, І.Долгоша, В.Кухти, Б.Салаї, І.Козака, С.Малильо, А.Дурунди, О.Янчика та М.Рішка.

    Згадає громадськість краю й про помітний внесок у скарбницю духовного життя архітектора В.Коломацького, етнографа В.Гаджеги, футболіста О.Бокшая, археолога Е.Балагурі, артиста Я.Геляса, чеського письменника-анімаліста Я.Томечека, державного діяча І.Парканія, редактора А.Арсірія, біолога В.Комендаря, карпатознавця Д.Данилюка, літературознавця Г.Геровського, перекладача Д.Меденція, педагога О.Фаринича, історика-германіста Г.Павленка та багатьох інших.

    Радянський спосіб життя, вкорінений у краї у січні 1946 року, теж нагадає про себе кількома ювілеями – 60-річчям з часу заснування обласних організацій спілки письменників, спілки художників, філармонії, музично-драматичного театру, художньо-промислового та музичного училищ, інституту підвищення кваліфікації педпрацівників тощо.

    Одним словом, дати, ювілеї, річниці... А ще – вибори до Верховної Ради та місцевих рад. Одне питання гризе мозок: чи не підуть і цього разу всі кошти, замість культури, на передвиборчу боротьбу, на виготовлення пост-помаранчових та пост-синьо-білих стрічок, листівок та плакатів, „біг-мордів” та мітингів, утримання наметових містечок та розбещування інтелігенції, з-поміж якої щедро одарюються лише ті, що готові плазувати, щоб посприяти зростанню піар-авторитету націлених на владу партій. Одним словом, думки, питання, тривоги... І „Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2006 рік” у цих роздумах як такий, що врівноважує цей світ, відокремлює вічне від тимчасового, важливе від несуттєвого, геніальне й талановите від посереднього.

    Тут би не завадило згадати й тих, хто підготував це видання. Беззмінним укладачем книги, її, так би мовити, диспетчером є головний бібліограф краєзнавчого відділу ЗОУНБ Тамара Васильєва. Окремі довідкові розділи з’явились за участі І.Горват (угорські краєзнавчі дати) та Г.Бобонич (всесвітні пам’ятні дати). Науковий редактор кандидат філологічних наук В.Падяк. Випусковий редактор Л.Ільченко. Коректор Н.Панчук. Відповідальна за випуск – директор ЗОУНБ Л.Григаш. Книга побачила світ, як і всі попередні календарі-щорічники, в ужгородському Видавництві Валерія Падяка.

    І останнє. На всіх шанувальників культури краю, на жаль, тиражу книги не вистачить. Поспішайте! Можливо, вам ще пощастить!



    Валерій Падяк

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору