ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Закарпатська країна "Сувенірія"

  02 декабря 2020 среда

  До річниць Незалежності постійно проводяться в Закарпатському музеї народної архітектури і побуту представницькі виставки майстрів народного мистецтва.— Сюди якраз і подають свої роботи всі, хто займається виготовленням сувенірів на теренах краю, — говорить директор музею Габрієла Андял. — На щастя, ще дуже багато митців, які опираються на народні традиції. Новий час позначився, щоправда, їх орієнтацією на нові технології і способами синтезування етнографічних елементів. Спадкоємність творчих набутків старших виготовлювачів сувенірів яскраво демонструють роботи членів Творчо-експериментальної дитячо-юнацької студії декоративно-прикладного мистецтва, яка вже дев’ять років працює при нашому музеї.  Говорить чиновник  Михайло БЕСКІД, заступник директора Закарпатського обласного центру народної творчості:

  — Обласний будинок народної творчості, наш Центр, Закарпатська спілка майстрів народного мистецтва тощо здавна об’єднують художників, різьбярів, вишивальниць, ткаль, килимарниць, гончарів. За радянського часу в області майже щорічно проводилися виставки образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Якщо заглянути в історію, то на першій обласній виставці народних умільців у 1945 році експонувалося лише сто робіт 35 авторів. Через 25 років на двадцятій виставці вже було представлено 830 робіт 192-х авторів. У подальшому кількість оригінальних робіт, а відповідно і їх авторів на кожній виставці все зростали. Сьогодні в області діє Закарпатська національна спілка народного мистецтва України, яка об’єднує близько трьох тисяч народних умільців. Часто проходять виставки їхніх робіт. Новим талантам є на кого орієнтуватися. Область гордиться заслуженим майстром народної творчості України ткалею Катериною Антоник з Берегова, різьбярем Василем Асталошем із Свалявського району, килимаркою Гафією Візичканич з Тячівщини, вишивальницею рушників Марією Гаврило, котра теж удостоєна почесного звання заслуженого майстра народної творчості України. На скрижалях народної та митецької уваги завжди будуть гончарі Михайло Галас та Василь Газдик, ткаля Іболя Дерцені.  На рівні постійних виробників на ринку сувенірів наразі в області трудиться не так і багато представників.

  — Це, приміром, — повідомила начальник відділу статистики промисловості Головного управління статистики в Закарпатській області Зоряна Добрянська, — хіба ВАТ “Фактор Імпекс” у селищі Чинадієве Мукачівського району, яке очолює Василь Устич. А ще — ТОВ “Фактор Тойс” в Іршаві, де директорує Ганна Устич. Єдиним приватним підприємцем із виготовлення іграшок у краї є Іван Попка з села Велика Добронь Ужгородського району.

  Осередок Закарпатської національної спілки народного мистецтва України на площі Поштовій в Ужгороді має крамницю-галерею “Дар” із продажу сувенірів. На великий святах від неї в різних куточках області діють ятки.

  — Вироби в основному неповторні, тому попит на них є, — зазначає голова осередку Зіновій Перестюк. — Часто цікавляться виробами з бісеру та вишитим гуцульським і українським одягом роботи ужгородки Марії Купар, різьбярськими виробами Василя Брензовича, керамікою, живописом і ткацтвом Магди Белень-Пуглик, скульптурками Михайла Беленя, малярськими роботами Василя Ороса, гончарними виробами Ендрю Гіді, різьбою по дереву Петра Ходанича, екодизайном Золтана Піцура, розписом по склу і тканині, витинанками Емми Левадської, іграшками Людмили Губаль та багатьох інших.  Василь ЗУБАЧ, м.Ужгород.

  Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
  Рейтинг: 
  Интернет-издание
  UA-Reporter.com
  Письмо редактору