ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Звіт голови Закарпатської ОДА Івана Різака на черговій сесії обласної ради про здійснення облдержадміністрацією повноважень, делегованих їй обласною радою

    25 апреля 2024 четверг
    43 переглядів

    Звіт обласної державної адміністрації про здійснення повноважень, делегованих їй обласною радою, виголошений на сесії облради головою ОДА Іваном Різаком, включав у себе кілька ключових моментів, які були визначальними в плані вирішення соціально-економічних проблем Закарпаття.

    В економічній сфері за підсумками 11 місяців 2003 р. ріст промислового виробництва склав 43,3%. За цим показником область вийшла на перші місця серед регіонів Україні.

    Порівняно з минулим роком середньомісячний обсяг виготовленої продукції промислових підприємств зріс з 84,5 до 120,5 млн. грн. Зростання забезпечили базові для регіону галузі - машинобудування, харчова, переробна і деревообробна промисловість. Вдалося подолати збитковий фінансовий стан економіки краю. За 10 місяців поточного року промисловість області спрацювала з прибутком в розмірі 40,5 млн. грн., а кількість збиткових підприємств зменшилась до 28%. У січні-листопаді випуск товарів народного споживання збільшився на 11,6 %.

    В аграрному секторі за 11 місяців поточного року на розвиток сільськогосподарського виробництва в області вдалося залучити з державного бюджету понад 7,8 млн. грн. Ці кошти було спрямовано в першу чергу на розвиток виноградарства і садівництва, фінансову підтримку підприємств АПК, пільгове кредитування сільських забудовників.

    Загальний приріст валової сільськогосподарської продукції склав 3,8%. Поліпшився фінансовий стан сільськогосподарських товаровиробників, вдвічі зріс рівень їх прибутковості, збільшились надходження до бюджетів усіх рівнів, підвищився розмір середньомісячної заробітної плати та суттєво зменшилась заборгованість по її виплаті. Відрадно також, що харчова промисловість краю, яка зорієнтована в основному на переробку сільськогосподарської продукції збільшила в цьому році обсяги виробництва на 25,6%.

    У сфері внутрішньої торгівлі та побутового обслуговування населення головний акцент було зроблено на "детінізації" торгівельних потоків, впорядкуванні торгівельної мережі, підвищенні показників легального товарообігу суб'єктів галу та їх бюджетної віддачі. Введено в дію 78 нових торгівельних підприємств, зросла кількість зареєстрованих і легалізованих ринків, на 13% збільшено надходження від ринкового збору.

    Ключову роль у забезпеченні економічного розвитку області за звітний період було відведено заходам, що були спрямовані на створення в області сприятливого інвестиційного клімату. Протягом року в область уже надійшло близько 45 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій, що в 1,7 рази більше, ніж у минулому році. Сума реально вкладених інвестицій на умовах території пріоритетного розвитку склала 23,9 млн. дол. США, що в 1,6 рази більше, ніж у минулому році. Підприємствами області, що працюють на умовах спеціального режиму інвестиційної діяльності, за 11 місяців 2003 р. забезпечено ріст виробництва на 43,6%, втричі збільшено кількість робочих місць, середньомісячної зарплати - на 36%.

    На території СЕЗ "Закарпаття" реально залучено 12 млн. дол. США інвестицій, створено понад 300 робочих місць. Підприємствами, що працюють у спеціальній економічній зоні вироблено продукції на 683 млн. грн. більше, ніж у минулому році, сплачено у 2,7 рази більше податків і зборів до бюджетів усіх рівнів. Кількість країн-партнерів, що співпрацюють з підприємствами області зросла з 79 до 84.

    У 2003 р. фінансування будівництва об'єктів соціальної та комунальної сфери Закарпаття за рахунок коштів субвенції держбюджету на виконання інвестиційних проектів, обласного бюджету розвитку та додаткової дотації з обласного бюджету розвитку вдалося збільшити у 2,4 рази. З названих джерел фінансування спрямовано на будівництво понад 14,2 млн. грн., в тому числі на будівництво об'єктів охорони здоров'я - 8,1 млн. грн., об'єктів газопостачання - 2,7 млн. грн., об'єктів комунального призначення - понад 2,4 млн. грн., об'єктів освіти і культури - 959 тис. грн.

    Завершено будівництво газових мереж загальною протяжністю 212,9 км та подано газ в 3920 будинків і квартир. 300 км газових мереж і здійснити газифікацію 72 населених пунктів краю. За рахунок цільової субвенції з Держбюджету профінансовано 2,4 млн. грн. ( тобто 100% від передбаченого річного плану) на будівництво і придбання житла для військовослужбовців. Крім цього, по програмі молодіжного житлового будівництва введено в дію понад 2,8 тис. кв. м житла, тобто стільки ж, як за останні три роки. По лінії пільгового державного кредитування сільських забудовників за програмою "Власний дім" введено в дію понад 8,1 тис. кв. м житла.

    У сфері використання природних ресурсів Закарпаття. Можна відзначити, що закріплення починаючи з 2003 р. всього обсягу лісфонду держлісогоспами сприяло значному підвищенню ефективності використання лісових ресурсів та їх бюджетної віддачі. Рівень заготівлі деревини зріс порівняно з минулим роком майже на 27%, обсяги виробленої продукції - на 37%, сума отриманих прибутків - на 35%. Однак найголовніше, сума відрахувань до бюджетів і цільових фондів склала понад 20 млн. грн., що на 60% більше, ніж торік.

    Використання родовищ мінеральних вод збільшилось майже на 4%. Підприємствами, що здійснюють видобуток та використання мінеральної води сплачено до бюджету майже 7,8 млн. грн., що в 1,4 рази більше, порівняно з минулим роком. За 11 місяців ц.р. обсяги видобутку природного газу з закарпатських родовищ зросли на 45%, нерудних матеріалів - на 15,4%, кухонної солі - на 11,3%, виготовлення облицювальних виробів з природного каменю - на 90%. Надходження до бюджетів за використання надр зросли на 44%.

    У сфері наповнення бюджетів усіх рівнів. За 11 місяців було сплачено податків і зборів на 108 млн. грн. більше, ніж торік. Другий рік поспіль область перевиконує річні обсяги доходів до загального фонду держбюджету, за рахунок яких проводиться перерахування дотацій місцевим бюджетам. Завдяки цьому вони у повному обсязі та достроково отримують дотацію вирівнювання з державного бюджету, а крім того, отримують і додаткову дотацію. У 2003 р. її очікується близько 35 млн. грн.

    Щодо обласного бюджету то вже за підсумками першого півріччя поточного року його доходи були перевиконані на 39,4%. За підсумками року очікується перевиконання доходів обласного бюджету на 20%. Як наслідок, в поточному році здійснювалось планове стовідсоткове фінансування головних розпорядників коштів, а на сесіях обласної ради розподілено 8 млн. грн., отриманих від перевиконання доходів обласного бюджету. Слід відзначити також, що порівняно з початком року в області вдалося на 4,5 млн. грн. скоротити податковий борг і завдяки постійній підтримці з боку Президента України Л.Д.Кучми, Кабінету Міністрів Закарпаття вперше за останні роки на 100% отримало з державного бюджету практично всі види дотацій та субвенцій.

    У соціальній сфері області. За темпами погашення заборгованості з заробітної плати область займає перше місце серед регіонів України. Паралельно з погашенням боргів, вживались заходи щодо підвищення рівня середньомісячної зарплати працюючих. Протягом року вона зросла на 32,3% і досягла рівня 410,9 грн. На підприємствах області всіх форм власності створено понад 15,8 тис. нових робочих місць. Рівень офіційного безробіття знизився з 5,4 до 4,5%.

    У 2003 р. реалізовувався план заходів щодо проведення Року людей з інвалідністю. Окрім іншого, вжито заходи щодо 100% забезпечення інвалідів дровами і скрапленим газом. Протягом року 28 інвалідам області за рахунок держбюджету виділено автомобілі. Завдяки особистій підтримці Президента України Л.Д.Кучми в області повністю погашено заборгованість по виплаті допомог сім'ям з дітьми і забезпечено їх своєчасне фінансування.

    Протягом звітного періоду облдержадміністрацією здійснювалась робота щодо забезпечення повноцінного розвитку освіти, охорони здоров'я та культури. Відкрито 2 гімназії, 3 ліцеї, професійно-технічний навчальний заклад в смт. Воловець, введено в дію загальноосвітні школи в с.Глибокий Потік Тячівського району, с. Нанково та Мала Лунка Хустського району, дошкільний заклад в с.Чорнотисово Виноградівського району. В 46 навчальних закладах змонтовано нові котельні.

    Область повністю виконала свою частину зобов'язань щодо виконання Програми комп'ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів. За рахунок коштів обласного бюджету закуплено 75 комп'ютерних класів на суму понад 1,4 млн.

    Бюджетні видатки на охорону здоров'я області протягом року зросли на 23%.. Відкрито 36 закладів та структурних підрозділів сімейної медицини, з них 33 у сільській місцевості.

    В галузі культури здійснювався комплекс заходів, пов'язаних з оголошенням Президентом України Л.Д.Кучмою 2003 року - Роком культури в Україні. Забезпечено оплату повної ставки 1370 працівникам культури 11 районів області, які до цього часу через дефіцит коштів роками отримували по 0,75; 0,5 і 0,25% посадового окладу. Здійснено капітальні ремонти 27 установ культури в районах області. Для поповнення бібліотечних фондів області виділено понад 115 тис. грн., профінансовано і видано понад 50 книг закарпатських поетів і письменників.

    Наведені у звіті показники аж ніяк не є свідченням якогось "економічного дива" чи "надзвичайних досягнень", а тільки доказом того, що область нарешті вибирається з глибокої кризової прірви і стає на нормальний шлях розвитку.

    Найбільшим же позитивом І. Різак назвав те, що виконавча і представницька влада, більшість представників політичних партій і громадських організацій, підприємницька, наукова і культурно-мистецька еліта краю показали приклад об'єднання своїх зусиль навколо ідеї сталого розвитку Закарпаття та підвищення добробуту простих закарпатців.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору