ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

ОСКАРЖУВАТИ або ВИМАГАТИ - як бізнесу захистити власні права в публічних закупівлях

  21 февраля 2018 среда
  Аватар пользователя Olena0911

  Сьогодні у статті ми спробуємо надати нашим читачам підтвердження одного з головних принципів роботи системи електронних публічних закупівель ProZorro – створення умов для дійсно відкритого, конкурентного середовища. І звичайно, такий пункт, як відстоювання власних прав, можливість оскарження Учасником результатів тендеру доводить істинність ствердження – бізнес з державою може бути чесним.

  Справа у тому, що участь в торгах, наприклад через майданчик Public- Bid.сом.ua, передбачає два правових способи впливу на дискримінаційні дії Замовника – це СКАРГА і ВИМОГА. І кожному Учаснику закупівельного процесу треба чітко розуміти різницю між цими поняттями.

  По-перше, із ВИМОГОЮ щодо роз’яснень, які стосуються відповідних дій організатора торгів, з якими ви (як Постачальник) не згодні, можна звертатися на всіх етапах закупівлі. Майданчик Public- bid.com.ua надає таку можливість в онлайн-режимі. Звертатися треба саме до Замовника, адже він й буде розглядати ВИМОГУ. Наприклад, якщо ви не згодні з умовами тендеру, або вам не зрозумілі причини відхилення наданої вашим підприємством пропозиції. Результат – надання роз’яснень, зміна умов тендеру або відмова у задоволенні ВИМОГИ.

  Важливо зауважити, що у разі вашої участі в «допорогових» закупівлях (коли їх вартість не перевищує 200 тис. грн. - для товарів та послуг та 1,5 млн. грн. – для робіт) ця процедура не регламентована ЗУ «Про публічні закупівлі».

  Не підпадає під дію Закону вона й в «надпорогах», де учасник також може звернутися з ВИМОГОЮ щодо необхідних роз’яснень. Але тут вже діє інший адміністративний захід впливу – СКАРГА.

  СКАРГА в державних закупівлях - це документ, який подається Учасником тендеру в Антимонопольний комітет України (АМКУ). Цей комітет відповідно до Закону України "Про державні закупівлі" є органом оскарження у сфері державних закупівель. СКАРГА повинна відповідати вимогам статті 18 Закону та рекомендацій АМКУ, які розміщені на їх сайті в розділі "Діяльність в сфері державних закупівель". Законом встановлені чіткі строки оскарження тендерної документації та рішень замовника.
  У свою чергу, якщо ви не погоджуєтесь з рішенням АМКУ, ви можете оскаржити його в суді.

  Всі ВИМОГИ й СКАРГИ подаються через майданчик в електронному вигляді. Подача ВИМОГ - безкоштовна. За подачу СКАРГИ до Антимонопольного комітету необхідно сплатити збір:
  • 5 000 грн по торгах, де предмет закупівлі - товари або послуги,
  • 15 000 грн по торгах, де предмет закупівлі - робота.

  До того ж, в справі відстоювання власних прав не варто недооцінювати силу ЗМІ та соцмереж. Широкий розголос проблемного питання на ФБ, пости з тегами представників ProZorro, Мінекономрозвитку обов’язково подіють.

  Три кити, на яких будувалася система електронних закупівель – це держава, бізнес і громадськість. Зараз успішно працює ще один потужний інструмент - сервіс для розслідувань «DoZorro». Він якраз і створений для можливості відслідковування сумнівних дій та організації протидії змовам та порушенням у сфері публічних закупівель. Зараз існує можливість не просто залишити відгук в «DoZorro», а й подати звернення до контролюючих та правоохоронних органів.

  Тож система ProZorro дає всі необхідні можливості для відстоювання власних прав та можливості оскарження Учасником результатів торгів. Треба тільки бути обізнаним у питанні використання всіх існуючих можливостей та не зупинятися.

  Рейтинг: 
  Загрузка...