ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Уряд готує країну до нових скорочень або Бюджет 2017 та його «підводні камені»

  25 февраля 2018 воскресенье
  Аватар пользователя Виталий_Цимба

  Дефіцит державного спостерігався в більшості місяців 2016 року. Цей дефіцит розкрив глибинні проблеми, пов’язані з балансом державних грошей. Адекватний уряд мав би зважити свої ж помилки для при фінансовому плануванні бюджету на рік майбутній. Та це, звичайно ж, не про наших. У нас бюджет із кожним роком стає все більш фантастичним. Зверну увагу на найбільш неадекватні моменти щодо доходів та дефіциту у Держбюджеті-2017. Вже зараз стає очевидніми, що без скорочення витрат уряд не зможе вписатись у 3% -й дефіцит, який прописаний нам МВФ.

  З одного боку, нам загрожує надмірно високий розрахунок на приватизацію і спецконфіскацію. Уряд анітрохи не збентежив тотальний провал виконання власних же планів на поточний рік. Сума приватизації була 17 млрд. грн., спецконфіскаціі - 7,7 млрд. гривень. Рівень же виконання за цими статтями – всього 0,3%! В результаті бюджет недоотримав 24,8 млрд. грн. Мінфін, замість того, щоб прийняти реальність, далі збільшує планову суму, тепер від приватизації і спецконфіскаціі очікується вже 28,7 млрд. грн. Яких, звичайно ж, ніхто не побачить, бо для приватизації потрібно багато працювати над привабливістю об'єктів і бізнес-кліматом країни в цілому. Про конфіскації і зовсім говорити ніяково - це бурхливі фантазії рейдерів у владі, не мають під собою жодної правової основи.

  Друга проблема – це, звичайно ж, розрахунок доходів (що ми спостерігаємо вже який рік поспіль). За три робочих дні до кінця року «діра» в загальному фонді держбюджету 2016 року сягнула 30 млрд. грн. І якщо в нинішньому році вона утворилася через недоотримання ренти за використання природних ресурсів, то в наступному її слід очікувати за рахунок зайвого оптимізму з приводу зростання мінімальної зарплати і детінізації доходів в приватному секторі. Зростання частини податку на доходи фізичних осіб, який йде до держбюджету, планується на 22% або 12,5 млрд. грн. При цьому уряд живить надії на зниження дотації Пенсійному фонду, що у сумі погіршить дефіцит більш ніж на 16 млрд. грн.

  На інший момент звертає увагу екс-голова НБУ Сергій Арбузов:

  «Ще один цікавий момент - готовність НБУ розформувати резерви по кредитах рефінансування ПриватБанку. Мовляв, оскільки банк тепер в державних руках, то і резерви за простроченим боргу не потрібні. Рішення явно нелогічне, адже що буде далі з ПриватБанком поки не ясно: весь тиждень після націоналізації спостерігався масовий відтік вкладів, на що довелося дати ще як мінімум 15 млрд. Грн. кредиту рефінансування. І це явно не межа. Тобто банк віддавати старий рефінансу в 21 млрд. Грн. в доступному для огляду майбутньому точно не буде. За всіма правилами, зараз не час розформовувати резерви. Але, в результаті цієї схеми, планові надходження від НБУ до держбюджету збільшені на 10 млрд. грн».

  До речі, в країні росте державного сектора, Нацбанку доведеться, швидше за все, реструктуризувати ОВДП у своєму портфелі, адже в уряду грошей немає і не передбачається. Нагадаю, зростання портфеля був забезпечений в 2014 році, коли гроші під урядові цінні папери друкувалися направо і наліво. Зараз, у зв'язку з необхідністю націоналізації Привату, замість погашення портфеля він буде рости далі.

  Якщо повернутися до планового дефіциту 77,5 млрд. грн. і додати до нього перераховані вище розриви (а це далеко не повний перелік), то виходимо на рівень дефіциту не 3% ВВП, а ближче до 4,5%. Очевидно, МВФ такої вільності уряду не дозволить і йому доведеться різати витрати, в тому числі соціальні.

  Рейтинг: 
  Загрузка...