ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Я – Русин, Я – громадянин України

  16 августа 2022 вторник
  Аватар пользователя Transkarpatia

  Історично склалось так, що русинський народ нашого краю завжди жив у різних державах. Це майже тисячолітня історія з Угорщиною, двадцять років з Чехословаччиною, знову Угорщина, Радянський Союз і от зараз 21 рік у складі України.
  Всі ці роки проводилась асиміляція русинів, мадяризація, чехізація та створення безликого радянського громадянина. Але ми горді тим, що, не дивлячись на утиски, наші предки зуміли зберегти материнську мову і культуру.
  Із спогадів моєї мами про перший урок у Виноградівській горожанській школі, яка перетворилась Виноградівську міську десятирічку №1, у час, коли, як у нас кажуть, «русські зайшли»:
  При перекличці учнів, вчителькою вияснялась національність кожного учня, а при визнанні себе русином, педагогом зі східних областей із криком вдовблювалось в дитячі голови, що такої національності як русин немає, та те, що з сьогоднішнього дня ви всі українці. Для виховання радянського громадянина в нашому краї направлено було десятки тисяч перевірених партійних бійців.
  Згодом, уже в зрілому віці, на початку вісімдесятих років мною було проаналізовано керівний, директорський склад району, і з неприємністю відмітив, що тільки 30% з них були місцевими жителями, решта з інших регіонів, чим постійно підкреслювалась меншовартівність корінних жителів Закарпаття, русинів.
  Було знищено домінуючу греко-католицьку релігію, яка була освітнім носієм краю.
  8 серпня Президентом України В.Ф.Януковичем підписаний Закон України №gh5029-VI "Про основи державної мовної політики", в якому чітко, чорним по білому серед інших мов прописано і мою рідну русинську. Виходячи з цього, всупереч скептикам та лженауковцям, які на догоду певним колам осіб, говорили про відсутність такого народу, мови, культури тощо, сьогодні я гордо можу заявити:
  «Я – Русин, Я – громадянин України».

  Юрій Продан, голова Виноградівського науково-культурологічного товариства ім.О.Духновича

  Наша бесіда

  Наша бесіда є цяпков
  У славянськум морю;
  Як ня вчили мамка з бабков,
  Так я и говорю.

  Нас не много, но й не мало,
  Мы не є полова,
  Нам ся з прадіда убстало
  Рýсинськоє слово.

  В ньому й горы, в ньому й хащі,
  И в долинах рікы,
  З ним не будеме пропащі
  На земли навікы.

  Докі ще пуд небом синїм
  Сут на світі люде,
  Най широкий путь русинам
  В будущоє буде!

  Михайло Чухран, заступник голови Виноградівського науково-культурологічного товариства ім..О.Духновича
  Новини Закарпаття http://transkarpatia.net/