ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

"Євреї на Закарпатті": короткий історичний нарис ("Jews in Transcarpathia: a brief historical outline")

  04 декабря 2020 пятница

  Таку назву має нарис відомого канадського академіка, історика Павла Роберта Маґочія, який щойно вийшов окремим виданням в ужгородському „Видавництві В.Падяка”. Він побачив світ англійською мовою та паралельно українською, у перекладі Надії Кушко. Особливість невеликого за об’ємом видання в тому, що наукова розвідка вийшла з друку масовим тиражем.Це означає, повідомив "UA-Reporter.com" Валерій Падяк, що об’єктивна, виважена інформація, пошук якої вимагав від ученого опрацювання значного пласту наукової літератури, стане доступною широкій громадськості не тільки Закарпаття, але й в цілому по Україні, інших держав Європи, США, Канади тощо. Нова книга ілюстрована архівними та сучасними фотографіями, які вдало доповнюють її зміст.

  Короткий нарис (усього 28 стор.) дає можливість простежити життя єврейської громади, присутність якої в реґіоні бере свій початок, принаймні, у 16 столітті. На історичні русинські землі, які на той час були складовою частиною Угорського королівства, євреї втікали з польсько-литовської Речі Посполитої, рятуючись від погромів, пов’язаних із повстанням гайдамаків в Україні та політичної нестабільності внаслідок трьох поділів Речі Посполитої. У більш пізні епохи євреї потрапляли на Підкарпатську Русь в обозі відступаючої з Галичини австро-мадярської армії під час Першої світової війни та в часи утворення першої Чехословацької республіки.

  Ще за часів імператора Йосифа ІІ Австрійська імперія у дусі Просвітництва прийняла закон, відомий як Толерантний патент (1781 р.). Цей закон вигідно вирізняв тодішню багатонаціональну Австрію від інших держав Європи, адже усував багато політичних і економічних обмежень, з якими євреї стикалися в інших європейських державах. Це стало запорукою в цілому добросусідських відносин русинів та євреїв протягом більш як двох століть. Загальновідомою є риса національного характеру русинів – неконфліктність і терпимість до вірувань та національних особливостей своїх історичних сусідів. Тому вартим уваги є факт: Підкарпатська Русь належить до тих небагатьох місць у Центральній та Східній Європі, де ніколи не відбувалося погромів.

  Жвава єврейська громада Підкарпатської Русі, чисельність якої у 1930 році сягала 102500 чоловік, була повністю винищена внаслідок депортацій 1941 року та найстрашнішої в історії людства трагедії – Холокосту, вчиненого фашизмом. І лише поодинокі члени тої громади по закінченні Другої світової війни повернулися у рідні краї, щоб відродити єврейську громаду, що утворилася з числа 12-ти тисяч євреїв переселенців на Закарпаття з інших частин Радянського Союзу.

  Видання побачило світ завдяки спонсору Стефану Молдовану, який народився 1923 року в Сваляві, а нині живе у Канаді, де довгий час працював інженером атомних електростанцій, далі – консультантом у цій галузі. Він один із тих небагатьох представників єврейської громади краю, якому вдалось уникнути в 1944 році депортації до фашистського табору смерті Освенцим. Разом з братом його врятувала русинська родина з-під Мукачева. До речі, С.Молдован – один з тих, хто сьогодні, висловлюючи вдячність нашому краю за свій порятунок, активно сприяє відродженню на Закарпатті русинських недільних шкіл.

  Видавництво безкоштовно передасть значну частину тиражу масовим бібліотекам Закарпаття, інших регіонів України, навчальним закладам, єврейським громадським організаціям тощо.

  Частину тиражу видавництво планує поширити серед студентів та викладачів МАУП – Міжнародної академії управління персоналом. Ця установа опинилася у центрі скандалу, пов’язаного із випадками відвертого антисемітизму в сучасній Українській державі. Саме це змусило Президента України В.А.Ющенка на знак протесту вийти з наглядової ради відомчого видання МАУП – „Персонал”. У поширеному 5 грудня ц.р. повідомленні прес-служби глави держави (http://main.pravda.com.ua/news/2005/12/5/36349.htm) В.Ющенко засудив політику МАУП. Тут наголошується, що ця установа „систематично дозволяє собі публікації, які можна розцінити як матеріали антисемітського змісту”. Викликає стурбованість те, що в Ужгороді функціонує один із підрозділів МАУП – його Закарпатський інститут ім. А.Волошина, і студентство може знаходитись під впливом антисемітських висловлювань, поширюваних київськими фахівцями цього навчального закладу.

  Варто пам’ятати: корінне населення Підкарпатської Русі – русини, яке до цього часу не визнано в Україні окремим народом, в усі історичні епохи проявляло толерантність та повагу, терпимість по відношенню до інших національних громад краю, у т.ч. й до євреїв. Це той приклад, який варто наслідувати молодим поколінням Закарпаття. Нове видання у цьому відношенні – на вістрі часу.
  Ужгород: Єврейська дівчинка, яка увійшла в історію Голокосту
  В Ужгороді відкрито пам'ятник жертвам голокосту
  Закарпаття: національно-культурні товариства
  Закарпаття відвідав головний рабин України

  Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
  Рейтинг: 
  Интернет-издание
  UA-Reporter.com
  Письмо редактору

  Комментарии

  Аватар пользователя Гость

  Русини проявляли толерантність,а їх хоснували,споювали,обдирали.Едмунд Еган пробував заступитися за русинів - його застрелили...

  Аватар пользователя Гость

  Анонiм,
  Эвреi представляли 15% жителюв Пудкарпатя. Жили во великих селах и мiстах (варошох). Так наприклад Мукачево мало майже 50% жителюв Эвреюв. Як правило, в селах бола эдна корчма и часто мала корчмаря-Эврея. Равини никда нидали благословення на роботу корчмарям-Эвреям, особенно тим, котрi, як Анонiм говорить, обдирали. Многi Корчмарi-Эвреi закони Талмуду нидодержовали и неслухали ся iнштрукцiям Равинув. Сесе Едмунд Еган нирозумiв и зато, як боло звиком в тотi часи до приходу Гiтлера, обвыняв цiлу общину (етнику, як даколи мадяри-нацiсти говорили о словакох и русинох). По Голокоустi Анонiм уж бо мав розумiти добре ош о што йде, айбо знацiфiкований Анонiм - украйинець-азiат - то нихоче розумiти. Зато з толерантного Пудкарпатя знацiфiковани украйинцi-азiати мавуть брати чомедан, на вокзал и ити за Карпати к Уралу. Анонiм - меджi Карпатами и Уралом э дуже много мiста для вас.

  Аватар пользователя Гость

  Тепер розумію, чому спокійні і толерантні закарпатці не сприймають русинство в тому україножерському варіанті, якому його обстоюють такі Vas'ky.

  Аватар пользователя Гость

  русини незрозумiли пiдчас розпаду СССР перeвертнiсть украйинцiв и iх полiтичноi культури - "Гуляй Поле". Вiд часiв Богдана Хмельницько и Гайдамакiв по Тичину, Лисенко, Кравчука и Кучму. Як багато мацкальского вони [подивiться на Анонімa и к] зберегли.
  Хто кого жере 15 рокiв на Вiлнiй Украйинi -факта яснi.

  Аватар пользователя Гость

  к говорите ош закарпатцi акцептувуть знацiфiкованих украйинцiв, котрi суть русиножрути, эвреёжрути, мадярожрути, полякожрути, русожрути итд? Я за плебiсцiт (эвропейский ни кучмовский) закарпатцюв, убо рiшили демократично яких русинув и украйинцюв хочуть мати на свойiй землi.

  Аватар пользователя Гость

  Плебісцит був. І русинами записалися 10 тисяч з 1 млн 200 тисяч закарпатців.Не важко передбачити, що Васька зараз загавкає про фальсифікацію перепису населення, як уже робив це під іншими ніками в інших коментарях.Але знову жодного анінайменшого факту не наведе.Бо таких фактів не існує в природі.Перепис робився відкрито, і кожен бачив, як при ньому заповняли анкету,зокрема і графу національність.Тому скільки б не тявкали за закордонні рублі чи форинти будь-які васьки,караван іде далі...

  Аватар пользователя Гость

  Кiдь лем 10 200 русинув боло, так чого Украйинська держава iх нипризнаэ як другi меншини на Закарпаттi признаэ, наприклад ромов?
  Лемже з Вашо гавканя Сталiнський брехот виходить!!! Украйина э эдина держава на свiтi, котра непризнаэ русинську нацiоналнусть. А сесе роблять сфашизовани Галичани за грошi Украйинськоi диаспори.
  А што тих 78.6% голосув за саморядну терiторiю з року 1991?

  Аватар пользователя Гость

  и вiд Росii маєте паливо закупити и потiм "караван іде далі..."

  Аватар пользователя Гость

  "Васька зараз загавкає про фальсифікацію перепису населення, як уже робив це під іншими ніками в інших коментарях."
  Ужем Вам говорив, што ня путаэте з паном Камуфляжником. Дармо "Бидло э Бидло!"

  Аватар пользователя Гость

  "Ужем Вам говорив, што ня путаэте з паном Камуфляжником" Тоді ви це говорили під ніком Ivanko.Тепер дурите голову як Vas'ka.Маю підозру,що ви і Т,і Rusyn і інші. Ось в такий брехливий спосіб ви і множите кількість русинів...Бо по-іншому не можете...

  Аватар пользователя Гость

  У знацiфiкованных украйинцюв э нормально боти параноiдним и мати "підозру,що ви і Т,і Rusyn і інші." Вам фалзiфiкацiю Украйинcькоi держави треба даяк оправдати. Лемже ани Ivanko ани Vas'ka вам о фалсiфiкацiях никда нич перед тим ниговорили! Повторяву, што вы путаэте докопы каждого, кто ныэ украйинцём вашго нацiфiкованого типу. Туй маэте цитат:"Камуфляжник 29.11.05 (17:36)Не стоит вспоминать о той переписи. Для Украины лучше её быстрее забыть и никогда не возвращатся к той подтасовке и манипуляциям..." Я употребляву будь Vas'ka або Ivanko, бо то суть мойи ымя по дiдох. Айбо на том самом сайтi с эднов темов употребляву лем эдно ымя, ни як "к" и "Анонiм".