ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Pri predchádzajúcom sčítaní obyvateľov sa k rusínskej národnosti prihlásilo takmer 34.000 obyvateľov

  04 марта 2024 понедельник
  Аватар пользователя rusinija

  Rusíni v noci zo štvrtka na piatok (14. 1.) privítajú nový rok. Pridržiavajú sa totiž juliánskeho kalendára. Oproti gregoriánskemu je posunutý o 13 dní. Ako pre TASR uviedol predseda okresnej organizácie Rusínskej obrody vo Svidníku Miloš Stronček, Rusíni tak oslavujú Silvester dvakrát.

  "Tento rok sa Silvester bude oslavovať iba v domácnostiach, ale tí odvážnejší opäť osvetlia ohňostrojmi mestá a obce. V minulosti bolo bežné, že susedia a známi vyšli pred príbytky, stretávali sa v reštauračných zariadeniach a spoločne plesali, alebo pripravovali kapustnicu a o polnoci bol ohňostroj," povedal Stronček.

  Pri predchádzajúcom sčítaní obyvateľov sa k rusínskej národnosti prihlásilo takmer 34.000 obyvateľov.

  "Postavenie Rusínov je na dôstojnej úrovni, o čom bude určite svedčiť aj nárast počtu Rusínov po aktuálnom sčítaní," dodal Stronček.

  Русины встречали Новый год в ночь с четверга на пятницу (14 января). Они придерживаются юлианского календаря, который сдвинут на 13 дней по сравнению с григорианским. Таким образом, русины празднуют Новый год дважды. В ходе переписи в Словакии почти 34 000 человек заявили о своей русинской национальности.