ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Закарпаття: ПЕРШИМИ користь від визнання РУСИНської національності на Закарпатті нехай відчують русинські діти!

  28 октября 2020 среда

  Історичним можна назвати рішення Закарпатської обласної ради від 7 березня ц.р. про визнання на території Закарпатської області національності „русин” та внесення її у перелік національностей області.

  Александр ДУХНОВИЧ.
  Александр ДУХНОВИЧ.

  Історичним можна назвати рішення Закарпатської обласної ради від 7 березня ц.р. про визнання на території Закарпатської області національності „русин” та внесення її у перелік національностей області. За це рішення проголосувала переважаюча більшість народних обранців (71 „за”, 2 „проти”, 2 „утримались”), які блискуче продемонстрували, що вміють цінити волю русинського народу, стоять на сторожі завоювань демократії, шанують європейські надбання у питанні гармонізації міжнаціональних відносин та поваги титульних націй до недержавотворчих народів та національних меншин сучасної Європи. Це рішення як політична воля депутатів різних партій та національностей, є також даниною русинській громаді краю, яка протягом двох десятків років наполегливо, але й толерантно, інтегруючись у суспільно-політичне життя Української держави, не ображаючі національні почуття своїх історичних сусідів у карпатській домовині, відстоює своє право бути народом, відібране у карпатських русинів у часи сталінізма та тоталітаризма.

  Русинські громади краю висловлюють подяку депутатському корпусу Закарпатської обласної Ради за це рішення, яке надасть нових імпульсів у питанні визнання русинської національності, а, відповідно, і русинської мови не лише в Закарпатській області, але й в Україні в цілому.

  Разом із тим, необхідно вже сьогодні наповнити реальним змістом, зрозумілим людям нашого краю та за межами області, всю роботу по визнанню русинської національності: 1) підтримати діяльність русинських недільних шкіл, яких, завдяки старанням Світової Ради Русинів, в області налічується 27, але яких уже в близькій перспективі може бути значно більше; 2) допомогти у створенні при вищих учбових закладах області (УжНУ, ЗакДУ, Мукачівського педліцею тощо) кафедр русинської мови та культури з метою формування кваліфікованих вчителів русинських шкіл; 3) шляхом видання науково-популярної літератури, проведення конференцій, фольклорних свят, урочистих міроприємств з нагоди ювілеїв визначних діячів русинської культури та історії сприяти ширенню об’єктивної інформації про русинський народ, його історію, мову, традиції, культуру, які є повноцінним та повнокровним надбанням культурної спадщини Центральної Європи.

  З чого почати? Ужгородське Общество ім.Александра Духновича протягом двох останніх років ініціювало та підготувало серію кольорових портретів визначних діячів русинської історії та культури, літератури та мистецтва. Вже підготовлено перших двадцять портретів, їх виконав заслужений художник України Василь Скакандій. Роботи отримали високу оцінку мистецтвознавців, істориків та громадськості краю під час нещодавно проведеної (21.03.2007 р.) презентації галереї в Русинському Народному Домі, яку широко висвітлювали засоби масової інформації, зокрема телебачення. Планувалося, що з часом ці портрети, відтиражовані незначним числом, стануть елементом наочності в русинських класах. Але рішення Закарпатської облради про визнання русинів вносить суттєві корективи у ці плани духновичівців. Важливо, щоб галерея визначних діячів русинської історії та культури вже завтра була б у кожній (!) загальноосвітній школі в Закарпатській області. Щоб діти наші з дитинства знали про А.Бачинського, І.Базиловича, М.Лучкая, А.Духновича, А.Добрянського, А.Павловича, І.Сільвая, А.Кралицького, Є.Фенцика, Г.Жатковича, А.Карабелеша, І.Гарайду, Г.Костельника, А.Годинку, Й.Бокшая, А.Ерделі...

  Ужгородське Общество ім.А.Духновича готове виставити ці портрети (оригінали) у фойє Народної Ради в Ужгороді під час наступної сесії Закарпатської облради для широкого огляду. Разом із тим Ужгородське Общество ім.А.Духновича (голова правління В.Падяк, к.ф.н.) звертається до Закарпатської обласної ради, до голови облради п. М.Кічковського з пропозицією розглянути питання підготовки друкарським способом копій з оригіналів портретів визначних русинів для подальшого надання їх кожній школі в Закарпатській області. Віримо, що цю ініціативу схвально зустрінуть як вчителі та широка громадськість краю, так і наші діти та їхні батьки, що її підтримають меценати та спонсори. Нехай поруч із портретами Т.Шевченка та Лесі Українки в школах краю завжди будуть образи видатних русинів і, в першу чергу, Александра Духновича, який свого часу висловив національне кредо свого народу під Карпатами: „Я русин был, єсмь и буду!".

  Прес-центр Ужгородського Общества ім.А.Духновича
  Проект рішення про визнання русинів розглянуть завтра на сесії Закарпатської облради
  В Закарпатье назревает этнический конфликт: русины против сине-желтого флага
  Ніякої русинської мови на Закарпатті нема?!?
  Ужгород: Голова Світової ради русинів Павло-Роберт Магочі зустрівся з керівниками Закарпатської ОДА та обласної ради

  Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
  Рейтинг: 
  Интернет-издание
  UA-Reporter.com
  Письмо редактору

  Комментарии

  Аватар пользователя Гость

  Да, русинов нада вивозить в Сибирь.. там много места для новоиспеченной нации...

  Аватар пользователя Гость

  Было бы не пудло йсе вшитко зачати у школах... Айбо я собі як сі гавроші зачнуть вити у світ! Вжек, думаву, суть у Кійові, поносувуться на злу долю украинцюв и страшну руку Москвы у високых каштельох... (што їм са лишило, ЦРУ не мож приплести ґу сёму - дружба)ю Нияк, сиґінґтка не годні повіровати, же суть нормалні Русины, што говорять од сердця, а не тото, што спустять згори...

  Аватар пользователя Гость

  "Геніальне" рішення.В дусі "демократичної"держави.Сам придумав,чи хтось порадив?А кого на наше місце переселиш?"Свідомих" галичин?

  Аватар пользователя Гость

  До Ляшкуна: та вже не русиніф... Да, геніальне рішення в дусі демократичної держави - ВІВАТ ВЕГЕШ! Первий русин, та ше й історик Карпатської України.. мабуть свідомо голосував за русиніф, чи він галичанин?

  Аватар пользователя Гость

  Махно і Нестор!Ваша провокація не вийде.Мелко плаваєте - дєшовки!Оригінальність вам хибить і інтелегенція.

  Аватар пользователя Гость

  Да... Махно куди дешевший за русинів. Принаймні він вже давно помер

  Аватар пользователя Гость

  Провокаторов любить надо, любить и беречь, чтобы они никуда не пропадали и не давали нам забыть с кем имеем дело. Киев бесит, что мы не попадаемся на уловки и добиваемся своих целей исключительно цивилизованным путём. Они не понимают, что иначе мы не можем так как у нас другая ментальность - мы слишком разные. Не наша вина, что другие народы решали все свои проблемы с Киевом только силовыми методами, к чему и их приучили - как ребёнка воспитаешь, таким он и вырастет, твоими глазами на мир смотреть будет, твоими методами действовать. Но это не наши проблемы. Наша проблема осталась и с признанием не изменилась - ведь мы сами себя признали, страна до сих пор не признаёт своих граждан. Ничего, признает, вода камень точит, капля за каплей. Нужна русинская кафедра при универе. Первым студентам будет тяжело, но произойдёт раскол между местными и приезжими, и потом всё образуется и станет на свои места. Власти станет тяжелее оболванивать молодых русин в этом заведении и внушать им, что и они были русинами - да хоть чукчами, нам то что? Если универ не захочет открывать кафедру, то открыть филиалы зарубежных универов и выдавать международные дипломы. Возможно заочное образование, использование интернета. Когда местные профессора увидят, что деньги уходят, то откроют всё, за что народ готов заплатить, а помочь народу заплатить должны фонды, которые нужно создавать. Решение облрады не конец какого-то пути, а просто дополнительные возможности текущей работы. Хотя приятно:)

  Аватар пользователя Гость

  да, что уходит, то уходит... (ирония)

  Аватар пользователя Гость

  Treba shco najshvydshe pustyty pistrjalovo -bo mockalski promini pohani a amerizky lokatory duze dobre podijut na zakarpatziv, problema bude vyresena! Juscenko - nash ljubyj pomaranch i druh!

  Аватар пользователя Гость

  "Махно"-гімно! Припини паскудити ім"я Нестора - він ніколи не був шовіністом, в нього навіть жидівський (так тоді єврєїв звали) батальон був, для оборони від білогвардійців. І, думаю, він би і на русинів не стал гнати, як ти - прикриваючись його ім"ям. Ще таке побачу - вирахую і натравлю на тебе реальних анархістів.

  Аватар пользователя Гость

  до гладача прыси - рахуй

  Аватар пользователя Гость

  Закарпатці влаштували різанину в угорському місті Ниїрміхалді. Електропилою!
  У Виноградівський райвідділ міліції на Закарпатті надійшли з Генеральної прокуратури України матеріали стосовно випадку, який стався в одному з гуртожитків міста Ниїрміхалді сусідньої Угорщини. Там тимчасово проживали два заробітчанина, 22-х і 24-річний жителі с.Великі Ком'яти.
  Наразі достеменно невідомо, що саме не поділили молодики. Але з якихось причин між ними спалахнула суперечка, яка переросла у бійку. У розпалі сварки старший з опонентів схопив електропилу, котра, була на той час увімкненою, і покалічив нею супротивника. Потерпілий потрапив у лікарню з різаною раною плеча, з пораненням артерій.

  Аватар пользователя Гость

  Махно
  10.03.07 (13:08)
  Мені теж подобається ця ідея :).

  Аватар пользователя Гость

  День народження Шевченка в столиці відсвяткували бійками , а у Вітренко кидали яйцями (ФОТО)

  Аватар пользователя Гость

  Шкода, же Україна фінансує антирусинів з числа русинів і тим робить невинний вид.
  Русини визнані, а це крок вперед!

  Аватар пользователя Гость

  Ukrajine vede sebe duzhe paskudno. Schche smije kazaty sho vona evropejska derzhawa...
  A shio pro portrety, ja pidtrymuju obshchestvo Duchnovycha!!!