ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Податковий кредит як форма ...соціальної допомоги!

    17 июня 2024 понедельник
    43 переглядів

    Наше податкове законодавство з кожним роком все більше адаптується до законодавства європейських країн, у яких саме через надання податкових пільг стимулюється розвиток науки, культури, охорони здоров’я, благодійництво та різні види страхування.Законом України “Про податок з доходів фізичних осіб”, який діє ось уже впродовж трьох останніх років, теж передбачено надання подібних пільг, якими платники податку мають право скористатися або протягом року або під час кампанії з декларування доходів громадян. Одним із видів такої податкової пільги є податковий кредит.

    Що таке податковий кредит? За наданим у пункті 1.16.ст.1 Закону “Про податок з доходів фізичних осіб” визначенням, - це сума (вартість) витрат, понесених платником податку - резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року (крім витрат на сплату податку на додану вартість та акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених цим Законом.

    За наслідками 2006 року до податкового кредиту дозволяється включення таких фактично понесених платником податку витрат:



    1.Суму коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні, у розмірі, що перевищує два відсотки, але не є більшим п'яти відсотків від суми його загального оподатковуваного доходу такого звітного року;



    2. Суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення



    3. Суму сплати за власний рахунок страхових внесків, страхових премій та пенсійних внесків страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади як такого платника податку, так і членів його сім'ї першого ступеня споріднення, яка не перевищує 680 грн. на місяць для платника податків та 340 грн. для члена сім’ї першого ступеня споріднення;



    4. Суму оплати вартості державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, в тому числі і суму державного мита.



    Звичайно, найбільше платників для одержання податкового кредиту звертається по витратах на своє навчання або навчання іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення. По ньому виникає і найбільше питань. Враховуючи, що зараз у вузах та інших навчальних закладах йде зарахування студентів на навчання. в тому числі і на конктрактній основі, слід уже тепер врахувати вимоги щодо застосування податкового кредиту по витратах на навчання.



    1. Якщо угода на навчання укладена з батьками студента і вони самі оплачують таке навчання, то питань щодо застосування податкового кредиту майже не виникає. Однак здебільшого навчальні заклади укладають угоди з самим студентом, який ще не має доходів, а не його батьками, які по суті оплачують таке навчання. Плату за навчання здійснює сам студент за кошти батьків. В такому разі, платник податку (батько) повинен пред’явити до податкових органів як підтверджуючі документи родства з студентом, так і розрахункові документи ( розрахункові квитанції, касові ордери згідно з укладеним договором). Податкові органи повинні приймати такі документи, а зазначені у них суми братися до розрахунку податкових зобов’язань. Проте не може слугувати підтверджуючим документом довідка з вузу про надходження коштів на рахунок навчального закладу за навчання певного студента. Оскільки така довідка не є платіжним документом. Тому при оплаті за навчання необхідно зберігати первинні платіжні документи, а до податкових органів надавати їх ксерокопії.

    Платник податку, який є особою першого ступеня споріднення зі студентом, має право включити до податкового кредиту також суму коштів, сплачену за навчання за його дорученням і від його імені іншою особою (підприємством, банком), в тому числі за рахунок банківського кредиту.

    Якщо ж навчання студента оплачує підприємство за свій рахунок, то вартість навчання не може бути включене ні до доходів такого платника податку,ні до його витрат.

    Однак слід пам’ятати, якщо студент протягом року був у трудових відносинах і сам отримував заробітну плату, то право на податковий кредит має студент, а не його батьки. В той же час, якщо протягом літніх канікул студент виконував роботи лише за цивільно-правовими угодами, то його батьки мають право на податковий кредит.

    При оплаті навчання непрацюючої дружини, право на податковий кредит має її чоловік.

    Правом податкового кредиту можуть скористатися також платники податку, які оплачують навчання усиновлених , нерідних дітей (дітей дружини).

    Якщо у 2006 році платником податку було сплачено вартість навчання за 2006 і наступний рік, то до податкового кредиту включається лише сума вартості навчання за 2006 рік, а інша сума - у наступному податковому періоді.

    Проте до податкового кредиту за 2006 рік може бути включено вартість навчання не більше 680 гривень у розрахунку за кожний повний та неповний місяць протягом звітного податкового року.

    До податкового кредиту не включається плата за навчання на підготовчих курсах, в аспірантурі, курсах водіїв-любителів та інших, які не є обов’язковою формою навчання для здобуття середньої професійної та вищої освіти. Не включається до податкового кредиту і кошти, сплачені за навчання у навчальному закладі зарубіжної країни.

    Також слід врахувати, що податковий кредит може бути нарахований виключно резидентом, громадянином України, що має індивідуальний ідентифікаційний номер, а загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу платника податку, одержаного протягом звітного року як заробітна плата ( п.5.4. ст. 5 Закону). Тобто, податковий кредит надається тільки в межах розміру заробітної плати, одержаної протягом звітного 2006 року. У зв’язку з цим не мають права на податковий кредит підприємці, інші самозайняті особи, а також військовослужбовці, працівники органів внутрішніх справ тощо, у яких одержувані доходи відмінні від заробітної плати.

    Звертаємо увагу, що до розрахунку податкового кредиту включається вся сума нарахованої протягом звітного податкового року заробітної плати незалежно від того, користувався такий платник податковою соціальною пільгою чи ні, та які розміри внесків до соціальних фондів було вираховано із заробітної плати.

    Платник податку, який бажає скористатися правом на податковий кредит за підсумками 2006 року , повинен до 1 квітня 2007 року подати річну податкову декларацію до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси (місця постійного або переважного проживання платника податку) про суму свого загального річного оподатковуваного доходу , майновий стан та вказати в ній підстави, суми та підтверджувальні документи щодо податкового кредиту. Якщо платник податку протягом року не скористався правом на нарахування податкового кредиту за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

    У зв’язку з цим нагадуємо, що платник податку зобов'язаний вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого законом (3 роки), документи первинного обліку, на підставі яких формується податковий кредит платника податку.

    Розрахунок сум податку, що підлягає поверненню платнику податку із бюджету або сплаті до бюджету, провадиться платником податку самостійно за встановленою ДПА України формою, який додається до декларації.

    Платник податку зобов'язаний на вимогу податкового органу, пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкового кредиту, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у декларації з цього податку.

    Для повного та своєчасного проведення розрахунків сум, що підлягають поверненню з бюджету, у тому числі внаслідок застосування платниками податку права на податковий кредит, а також надання податковими органами послуг платникам податку із заповненням ними декларацій у встановленому порядку, ми рекомендуємо платникам податку додавати до декларації копії документів, що підтверджують витрати, які включаються до податкового кредиту, довідки від працедавця про суми нарахованого загального оподатковуваного доходу протягом року у вигляді заробітної плати та суми нарахованого (утриманого) та перерахованого до бюджету податку з цього доходу, заяву щодо заліку сум податку, що підлягає поверненню за наслідками нарахування податкового кредиту, у рахунок погашення можливих податкових зобов'язань по інших податках.ї, а також інших передбачених Законом документів. Це дасть можливість прискорити опрацювання декларацій та повернення коштів платникам.

    Сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку внаслідок застосування права на податковий кредит, здійснюється органом державного казначейства за рахунок доходів бюджету, до якого зараховується податок, на підставі поданої декларації за висновком органу державної податкової служби за місцем податкової адреси платника шляхом зарахування на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на вказану у декларації адресу, протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації.



    Іван Діус, начальник відділу зв’язків з громадськістю, засобами масової інформації та масово-роз’яснювальної роботи ДПА у Закарпатській області

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору