ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Просто неба — “Словенска веселіца”!

    30 июня 2024 воскресенье
    Аватар пользователя Гость

    Продемонструвати свою творчу майстерність на свято з’їхались самодіяльні колективи та солісти з багатьох куточків Закарпаття — Сторожниці, Тур’ї-Ремети, Великого Березного, Середнього, Роднікової Гути, Кольчина, Анталовців, Довгого, де компактно проживають словаки, а також фольклорні колективи зі словацького міста Міхаловце. Втім, з 15-тисячної словацької спільноти на Закарпатті чимало їх мешкає в Ужгороді. Проте громадян, що “гуторяц по-віходнярскі”, вважають, у краї набагато більше. Нині закарпатські словаки мають власні школи, програму на місцевому радіо та телебаченні, видання.



    “Словенска веселіца”, яка проводиться щорічно, вже відфестивалила в усіх селах, де проживають закарпатські словаки. Крім, хіба що, Глибокого, звідки родом Йозеф Гайніш, голова “Матіци Словенськей” на Закарпатті, яка, до речі, цьогоріч святкуватиме 10-річчя від свого заснування.



    А осередком відродження словацького фольклору є Середнянська дитяча школа мистецтв, що на Ужгородщині. Як повідомив “Репортеру” директор цього закладу Леонтій Ленарт, у цьому селищі мешкає півтисячі етнічних словаків. При школі вже десять років функціонує вокально-хореографічний ансамбль “Словенка”, лауреат міжнародних та вітчизняних фестивалів. Тут пестують запальний словацький танок, колоритні пісні. Причому в ансамблі не тільки етнічні словаки — українці, угорці, німці.



    — Святкування “Словенской веселіци” на Закарпатті, — сказав нашому кореспондентові гість зі Словаччини, голова “Матіци Словенской” Ян Ешток, — це результат десятирічної плідної роботи ентузіастів нашої закарпатської філії. Починали вони тут важко, довго роздумовували, як на теренах області підняти словацький дух, відродити культуру, чудові фольклорні традиції. Гадаю, що їм поталанило. Проте на цьому не варто зупинятися, потрібно йти далі. Тим більше, що українські словаки не відмежовуються, вони тісно інтегруються з українським суспільством. Тут вже, як кажуть, важко й розрізнити, де словак, а де українець.



    На святі побував Повноважний та Надзвичайний Посол Словаччини в Україні Васіл Грівня.



    …Грала музика, танцювали пари, хлопи пили “півічко” — “веселіца”, так “веселіца”!