ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Україна: характерним для прикордонних міст України є побоювання ізоляції внаслідок майбутнього розширення ЄС

    28 июня 2024 пятница
    Аватар пользователя Гость

    “Я відвідую її досить часто, один чи два рази на тиждень,” — сказав 28-річний працівник залізної дороги, посміхаючись зі свого старого Мерседесу, що стояв у черзі з трьох десятків машин.

    “Я мешкаю в Ужгороді, а вона лише за декілька кілометрів від м. Загонь, але це вже Угорщина. Зараз проблем нема. Проте обіцяють ввести візи. І я не знаю, як це буде працювати. Вона старенька і потребує моєї допомоги. Це буде важко для нас”.

    Сім’я Біло — лише одна з багатьох тисяч на Закарпатті, найзахіднішому регіоні України, який постраждає від впровадження нового візового режиму сусідніми країнами, що сподіваються приєднатися до 15 держав Європейського Союзу.

    Багатонаціональний регіон, котрий став домівкою для тисяч угорців, румунів, циган, українців, росіян, чехів, німців і євреїв, межує з чотирма країнами-аплікантами до ЄС — Угорщиною, Польщею, Словаччиною і Румунією.

    Ці країни міцно закривають східні кордони, так як вони намагаються переконати здоровий і скептичний Захід, що вони можуть затримати наркотики, зброю та небажаних мігрантів.

    Декотрі країни обіцяли зачекати до останньої хвилини із запровадженням віз для мільйонів етнічних родичів та українців, які живуть в прикордонних регіонах, і присягли, що зроблять нові правила настільки простими, наскільки це можливо.

    Проте страх зростає у столиці України Києві та по всій країні, що новий візовий режим ізолює колишні радянські держави, котрі борються з тінню комуністичного минулого, піднімають економіку та покращують життєвий рівень 49 мільйонів людей.

    Офіційні джерела повідомляють, що це буде важким ударом для мільйонів тих, хто жив за залізною завісою під час радянського панування.



    ПАПЕРОВА СТІНА



    – У нас враження, що Європейський Союз будує таку ж стіну, як Радянський Союз багато років тому, — повідомив Володимир Горентський, мер м.Чоп, містечка, яке розташоване на головному вантажному коридорі від Москви до південної Європи. — Ця стіна відрізняється від попередньої. Це буде паперова стіна. Але ніхто не збирається виграти від цього поділу, а люди, котрі живуть в прикордонних регіонах, страждатимуть найбільше, — повідомив він групі репортерів. — Це не найкращий час для м.Чоп.

    Багато людей у Чопі, котрі володіють угорською та українською мовами, заробляють на життя так званим “човниковим бізнесом” — контрабандою везуть сигарети, бензин чи продовольчі продукти з України в прикордонні регіони Угорщини, Польщі чи Румунії.

    Закарпаття — мальовничий регіон зелених гір, усіяний дерев’яними церквами та зруйнованими замками, має один з найвищих показників безробіття на Україні. Біля 13 відсотків робочої сили є безробітними, за повідомленнями офіційних осіб.

    Геннадій Москаль, губернатор Закарпатської області, повідомив, що з майже 1,3-мільйонного регіону за кордоном працює приблизно 300-400 тисяч робітників на будівлях чи фермах.

    “Люди їдуть за кордон в Росію, Чеську Республіку, Італію, Іспанію, Португалію щоб заробити гроші. Декотрі з них працюють офіційно, але не багато. Майже 95 відсотків працюють нелегально”, — зітхнув він.

    Місцеві кажуть, що в деяких селах залишились лише діти та старі люди.

    Губернатор розвіяв надії сказавши, що новий візовий режим буде означати проблеми для бідних і уражених регіонів, які пережили багато правлячих режимів через століття.

    Закарпаття було східним форпостом Австро-Угорської імперії в 19-ому столітті. Після здобуття короткотривалої незалежності в 1918 р. регіон потрапив під контроль Чеської Республіки. Потім у 1940 р., відповідно до нацистсько-радянського пакту, Закарпаття було передано Кремлю.

    “Закарпаття географічно розташоване в центрі Європи”, — сказав п.Москаль, додаючи, що Ужгород — обласний центр, будинки якого вражають барвистістю фарб, був ближчий до Відня, ніж до Києва.

    “Ми звикли жити у Європі. Я не розумію, чому вони зачиняють двері перед Україною... Вимоги є дуже жорсткими”, — сказав він.



    КРИМІНАЛІТЕТ, КОРУПЦІЯ, НЕЛЕГАЛЬНА ІММІГРАЦІЯ



    Президент Леонід Кучма сказав, що метою України є вступ до Європейського Союзу до 2011 р. але ніхто в Брюсселі не сприймає це серйозно, так як пострадянські держави мають пройти довгий шлях впровадження політичних та економічних реформ.

    Офіційні представники ЄС, сподіваючись на стабільну буферну зону, переконують Київ, що він повинен змінити курс дії щодо організованої злочинності та нелегальної імміграції.

    Україна входить в 10 найбільш корумпованих держав світу. Уряд регулярно видає антикорупційні постанови, але дії розходяться зі словами.

    Україна стала також зручним транзитним коридором для нелегальних іммігрантів, наркотиків та зброї.

    Державні службовці та прикордонники пропускного пункту м.Чоп сказали, що затримують незначні партії наркотиків кожного дня.

    Вони також часто затримують нелегальних мігрантів.

    “Цього року ми затримали 18 людей на пропускному пункті. Вони намагались перетнути кордон з підробленими паспортами”, — сказав Євген, старший офіцер пропускного пункту.

    “Але набагато простіше для нелегалів спробувати перетнути кордон в лісі чи в горах. Ми затримуємо до 40 людей щотижня. Україна — найлегший і найкоротший шлях. Ми межуємо з чотирма західними країнами”, — сказав він.

    Більшість українських пропускних пунктів доустатковують, доукомплектовують штат працівників. Держслужбовцям платять мало і тому часто фіксують корумпованість. Країна має також прозорі кордони з Росією, Молдавією і Республікою Білорусь, колишньою радянською сім’єю.

    Офіційні особи зазначають, що грошово неспроможна країна не може дозволити собі необхідне впровадження прикордонної охорони.

    Європейський Союз розпочав допомогу Україні у зміцненні її західних кордонів за допомогою програми ТАСІС. Вона фінансує реконструкцію пропускних пунктів українсько-угорського кордону, дороги та мости на польському кордоні.

    Обидва проекти мають ціну приблизно 5 мільйонів євро (4,5 млн. дол.).

    “Це покращить становище, але це не вирішить проблеми”, — сказав Девід Келлі, старший інженер проекту Тасіс, дивлячись на схему. “Становище повинне змінитись”. Олена Городотська, служба новин РЕЙТЕРС