ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Закарпаття: Дохід від продажу дикоростучих плодів і ягід підлягає оподаткуванню

  28 ноября 2020 суббота

  Зараз у розпалі сезон заготівлі сільськогосподарської та іншої продукції рослинництва. На Закарпатті дари лісів, садів та полів охоче скуповують від населення різні фірми та приватні підприємці, які діють на користь вітчизняних переробних підприємств та зарубіжних замовників. Окремі з них спеціалізуються на заготівлі та подальшому експорті грибів та ягід, лікарських рослин.
  Для населення краю така діяльність цих фірм є доброю, часом чи не єдиною, нагодою отримати додаткові доходи і поповнити сімейний бюджет.

  Проте, як показав аналіз ситуації в цій галузі, перевірки окремих суб’єктів заготівельної діяльності, в деяких випадках мають місце факти порушення податкового законодавства в частині несправляння податку з доходів фізичних осіб, які займаються збиранням дикоростучих культур, повідомив "UA-Reporter.com" начальник управління оподаткування фізичних осіб ДПА у Закарпатській області Микола Бутенко.

  Так, проведеною перевіркою одного заготівельного підприємства, яке проводить заготівлю грибів та дикоростучих ягід на території Закарпатської області, встановлено, що податок з виплат громадянам-здавачам грибів та ягід протягом 2003-2004 рр. не утримувався та не перераховувався до бюджету. За наслідками перевірки підприємству донараховано 532,44 тис. грн.податків та фінансових санкцій.

  Щоби до таких сумних наслідків не дійшли інші субєкти господарювання, всім заготівельникам слід пам’ятати, що доходи від продажу населенням грибів та дикоростучих ягід і плодів підлягають оподаткуванню остаточно у джерела виплати таких доходів.

  Для визначення порядку обчислення і сплати податку з доходів фізичних осіб, до яких відносяться доходи від регулярної діяльності щодо збору та/або заготівлі і продажу громадянами заготівельним та іншим підприємствам, приватним підприємцям продукції флори і фауни (лісової, водної, морської продукції, грибів, ягід, лікарських рослин, птиці, звірів, риби тощо), слід керуватися Законом України “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003 р. №889-ІУ (далі-Закон №889).

  Статтею 17 цього Закону встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб у вигляді інших доходів, до яких, зокрема, відносяться вищевказані доходи, є податковий агент - юридична особа (її філія) або фізична особа –підприємець чи представництво нерезидента-юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до Закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

  Враховуючи зазначене вище, всі заготівельні підприємства та фізичні особи-приватні підприємці є податковими агентами стосовно громадян, які займаються заготівлею дикоростучих культур.

  Згідно статті 8 цього Закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставки податку, визначену статтею 7 Закону №889. У даному випадку ставка податку становить 13 відсотків від суми доходу.

  Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

  Згідно положень статті.19 Закону №889 особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані:  а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок;

  б) надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування за формою 1-ДФ.

  в) надавати платнику податку на його вимогу відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;

  г) надавати податковому органу інші відомості з питань оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та за процедурою, визначеною цим Законом та Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
  У податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма І – ДФ такі виплати відображаються ознакою 14. Що ж стосується виплат, які проводяться на користь фізичних осіб-приватних підприємців, то такі виплати повинні відображатися в податковому розрахунку 1-ДФ ознакою доходу - 32.

  Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
  Рейтинг: 
  Интернет-издание
  UA-Reporter.com
  Письмо редактору