ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття: Не ті тепер Тарнівці, Ботфалва — не та!

    11 июня 2024 вторник
    53 переглядів

    ...Раптом над майданом села Ботфалва Ужгородського району Закарпаття вдарила запальна мелодія чардаша. Ноги Шандора самі пустилися у танок. «Ну, тепер можна й розслабитися!» - запросивши до танцю, посміхнувся до своєї дружини, Моніки, Шандор. Утім, Шандора зрозуміти можна. У його родини — понад три гектари, засіяної ярою пшеницею. А в розпалі - жнива, щодня — у полі. Та скільки можна вже працювати, час бо й розслабитися. А тут така чудова нагода — День села.

    «Свято села ми вже проводимо третій рік поспіль, - розповідає голова села Марія Котляр. - Минулого року провести його нам завадила негода. А нині на небі без хмаринки, тож гуляємо!»

    Але проведення Дня села не просто - театралізоване свято, гульки, а й підведення підсумків зробленого. Скажімо, зі слів Марії Котляр, повним ходом у селах Харківці, Шишлівці, Ботфалва йде ремонт сільських доріг, за рахунок районного бюджету - газифікація дитсадка, проведення вуличного освітлення. Уперше налагоджено вивіз сміття з території сільради. Заплановано встановити водонапірну башню та провести водопровід у селі Тарнівці. Провести газифікацію та монтаж опалювальної системи ФАПу, дитсадка, бібліотеки, будинку культури в Шишлівцях. Словом, зроблено ще мало, більше - заплановано.

    Перша згадка про село Шишлівці відноситься до 1323 року. У ній згадується, що село належало поміщикам із Чічаровець (нині Східна Словаччина). 1413 року власники села продали його територію Млясь-кому монастирю й перебувало воно у цій власності аж до XVII століття. До речі, в XIV столітті навколо сім'ї Чічаровець було порушено багато судових справ щодо незаконного загарбання цих земель. Історичні джерела вже другої половини XVIII століття вважають Шишлівці угорським селом. У цьому ж столітті у селі з'явились перші греко-католи-ки, тобто русини. Тоді тут налічувалося 220 родин. Це було одне з найбільших сіл на околиці Ужгорода.

    Село Тарнівці вперше згадується в 1427 році. Воно належало угорському поміщику Торновці, від імені якого і пішла назва села. А в 1480 - перейшло до угорської родини помнциків Буковці. У 1550 в селі налічувалося всього чотири будинки. Пізніше 1696, згідно з першим переписом - 16 родин. На початку XVIII століття тут- проживало 8 родин кріпаків. Трішки пізніше село перейменовують в Унг-Торновц. Усе його населення займалося сільським господарством. На початку XX століття село входило в склад Австро-Угорської імперії. З 1920 - до Чехос-ловаччини. А з 1945 року - до України.

    Визначною історичною пам'яткою села, якою пишаються в селі, є римокатолицький костьол, який у XIV столітті заснував ксьондз Григор. Під час реформації костьолом заволоділи протистанти. Так, костьол і справді, впевнились ми на власні очі, - величний і красивий.

    Село Ботфалва - молодше від Тарнівців та Шишлівців. Уперше воно згадується 1427 року. Землями села володіли дві родини угорських поміщиків Доцу і Драгфі. Нинішня назва села походить з 1498 року. В XVI стелітті тут налічувалося 9 домогосподарств і 35 родин кріпаків. А 1567 року у зв'язку з епідемією чуми тут залишилось тільки 6 сімей. Більше таких цікавих фактів історія, на жаль, до нас не донесла.

    А тим часом на сільському майдані вирувало свято. З нагоди проведення Дня села активіст Угорської демократичної спілки Бейла Сані виготовив стародавні прапори сіл Шишлівці і Тарнівці. Під оплески чисельних глядачів прапори освячують священики греко-като-лицької та реформаторської сільських громад. Через місяць свій прапор матиме сільська громада Ботфалви.

    З Днем села селян привітав голова Ужгородської райдержадміністрації Анатолій Колібаба. Він розповів, що вперше за роки незалежності розроблено концепцію соціально-економічного розвитку Ужгородщини на 2006-2011 рр. Згідно з нею, тільки на розвиток сіл Ботфалва, Шишлівці, Тарнівці заплановано вкласти 1,7 млн. гривень з районного та місцевого бюджетів!

    На сцену один за одним виходять колективи художньої самодіяльності. На стадіоні вирують баталії між командами навколишніх сіл. Свято тривало до пізньої ночі.



    Дьордь Кадар, "Вісті Ужгородщини".

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    ти правду гвариш

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    котлярка сууууууука!!!!!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    котлярка сууууууука!!!!!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    котлярка сууууууука!!!!!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    тупа котлярка чотири класи три коридори
    газда юй вбив двох хлопців занімавуться махінаціями за рук построїла хижу а до того жобрачка жила в халабуді дармовуй вот так!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    тупа котлярка чотири класи три коридори
    газда юй вбив двох хлопців занімавуться махінаціями за рук построїла хижу а до того жобрачка жила в халабуді дармовуй вот так!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Котляр М З продае участки з людської землі некультурна безграмотна злобна особа чоловік її вбивця займаються вбое контрабандою вирощують коноплю продають дітям