ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття: Проста кримінальна справа з глобальним підгрунтям

    29 июня 2024 суббота
    25 переглядів

    «А у нас, у Чечні, біля сільради, висіла карта Закарпаття. Детальна, на ній усе позначено: де яке таксі брати, де прикордонна застава, якою стежкою треба переходити кордон...» Так розповідали слідству затримані у Словаччині й передані в Україну троє чоловіків, які з Чечні намагалися нелегально дістатися до країн Європейського Союзу. Кримінальна справа про організацію і незаконне переправлення їх через кордон - одна з небагатьох, де відслідковано весь канал і знайдено організаторів нелегальної міграції.Фабула злочину, на перший погляд, звучить до банальності просто. Непрацюючий мешканець Великоберезнянського району Г. в середині січня цього року приїхав в Ужгород, зустрівся зі знайомим знайомих, якого знав як Олега, і той запропонував йому переправити кількох неле-галів через кордон. Домовились, Г. поїхав додому і залучив до справи ще одного знайомого Б. Наступного дня всі троє ще раз зустрілися в Ужгороді в барі «Червоний дракон», обговорили деталі. Повернувшись у своє село, Б. і Г. домовились ще з двома односельчанами, що ті безпосередньо будуть провідниками через кордон. Останні двоє знайшли собі ще третього колегу.

    Відтак Олег в Ужгороді зустрів трьох чеченців (формально, громадян Роси), організував їм переховування на одній із квартир і зібрав по 1800 доларів за успішне переправлення через кордон у Словаччину. В передостанній день січня він поблизу ринку на вулиці Заньковецької передав їх Б. та Г. і на таксі всі приїхали на околицю села Мирча Великоберезнянського району. А наступного ранку троє провідників у районі прикордонної застави «Новоселиця» прблизу 173 прикордонного знаку перевели чеченців у Словаччину.

    Щоправда, на зворотному шляху їм не поталанило — прикордонний наряд «Чатовий кордону» виправдав свою назву і затримав селян. Вони пояснювали, що носили «на словаки» сигарети, але підвела жадібність — не викинули сумки з речами, які залишили їм чеченці, намагаючись позбутися будь-яких доказів, що потрапили в Європу через Україну.

    У Словаччині тим часом затримали нелегалів і передали українським прикордонникам. Побачивши свої сумки, чеченці зраділи, виказавши, тим самим, українських провідників. Поступово знайшли всіх учасників ланцюжка, аж до «Олега», який насправді зовсім не «Олег», а колишній мешканець середньоазіатської республіки, який став громадянином України. Всі шестеро учасників злочинної групи ще на початковій стадії слідства в усьому зізналися, написали явки з повинною. У травні Великоберез-нянський районний суд справу розглянув і виніс вирок — «Олегу», Г. та Б. по п'ять років позбавлення волі, на рік менше - двом провідникам та три - 'їхньому третьому приятелю. Проте, всім надано по три роки відстрочки — потраплять, хоч і за дрібне хуліганство, до рук міліції — відсидять, а ні — матимуть лише «пляму» в біографії.



    Складні прості справи



    Цю, здавалося б, зовсім нецікаву справу правоохоронці вважають успіхом — вдалося затримати провідників, вийти на організаторів і весь ланцюжок злочину. За приблизною оцінкою начальника управління міграційної служби Держкомнацміграції в Закарпатській області Миколи Товта, затримують лише кожного третього, хто намагається перейти кордон. А слідчі Управління Служби безпеки України в Закарпатській області з практики знають, що навіть коли затримали нелегалів, на провідників вийти зазвичай дуже важко. По-перше, мовний бар'єр — на Закарпатті, через яке проходить основний потік нелегальної міграції, практично немає фахівців, які б могли спілкуватися з утікачами з третіх країн, перекладати. Особливо коли йдеться про далеких азійських та африканських прибульців. Нелегальні мігранти і свої імена та прізвища називають неохоче, часто кажуть, що прийшли з іншої, ніж насправді, країни. Тим більше, не називають і тих, хто їм допомагав, адже здебільшого «сценарій» після затримання стандартний — табір «Павшино», заява з проханням надати статус біженця, вихід за межі табору і нові спроби нелегально перетнути кордон. Тому вони намагаються (й особливих зусиль це не потребує) «не здавати» тих, хто їм раніше допомагав, переховував, супроводжував. Та й ті наші співвітчизники, які займаються нелегальною міграцією, навіть між собою спілкуються за вигаданими іменами, тим більше не надають «візиток» своїм «тимчасово підопічним».

    Якщо ж вдається впіймати провідників, вони теж не поспішають «здавати» організаторів вищої ланки, — і страшно, і в обмін на мовчання ті часто допомагають грошима. Іноді виникає замкнуте коло: більш грошовиті «боси» дають гроші на оплату, в тому числі, послуг адвокатів, а ті, хто «вийде сухим» із рук прйво-суддя, потім відробляють ці гроші, знову порушуючи закон.

    Ще одна особливість справ про сприяння нелегальним мігрантам: останні не довго затримуються в «Павшино» — їх депортують, переводять в інші табори або ж випускають із довідкою про те, що розглядається їхня заява про надання статусу біженця 1 вони знову намагаються перетнути кордон. Цим користуються на суді адвокати — просять заслухати свідків злочину, самих нелегальних мігрантів, яких уже за час слідства та скерування справи до суду, як кажуть, і сліду немає.

    Подібні справи дуже складні при доведенні, зазвичай, не мають матеріальних слйів, речових доказів, усе базується здебільшого на словах, потрібно доводити, що людина свідомо, з метою скоєння злочину, робила ті чи інші дії. Такі справи «розвалюються» і в ході слідства, і на суді, тому реальний судовий вирок, навіть із відстрочкою, для правоохоронців — неабиякий успіх. І в справі, яку розглянув Великобе-резнянський суд, слідчі з'ясували, що викрили не разове переправлення нелегалів, а добре налагоджений, відпрацьований, системний канал, ' але довести змогли тільки один епізод...



    Міграція як стихійне лихо



    З початку цього року працівники УСБУ в Закарпатській області розслідують 34 кримінальні справи про організацію та переправлення нелегальних мігрантів через кордон, у яких фігурують 55 осіб. Більшість із них уже скеровані до суду. Запитувати ж їх, що робити, аби зменшити кількість таких злочинів і зупинити потік нелегалів через наш край, краще не треба. Бо йдеться про величезний клубок загальнодержавних проблем. По-перше, укріплення східних кордонів держави, що вже набило оскому, але практично не вирішується. По-друге, економічна бідність наших краян, які не мають роботи або ж хочуть заробляти більше, ніж пропонують діючі підприємства та організації. По-

    третє, потрібен цілий комплекс законів, які б впорядкували становище та статус мігрантів, що перебувають у нашій країні. Голова облдержадміністрації Олег Гаваші ще наприкінці минулого року звертався з цього приводу до прем'єра Юрія Єханурова. Отримав відповідь, що, мовляв, дано доручення звернути на цю проблему увагу міліції та прикордонникам. Тобто активніше ловити нелегалів. Така примітивна реакція прем'єр-міністра зрозуміла: на те, що просив наш губернатор, потрібно надзвичайно багато грошей.

    Єдине, що поки що видається більш-менш реальним, — посилення відповідальності за подібні злочини. З чотирьох кордонів, які проходять на Закарпатті, до Угорщини нелегали особливо не прагнуть, бо з угорського боку їм немає кому допомагати — покарання за сприяння нелегальній міграції у сусідній державі дуже суворе. До Румунії теж не особливо йдуть, бо, стверджують фахівці, там Існує негласна вказівка застосовувати до виявлених нелегалів жорстку фізичну силу. У Польщі, мовляв, власники прикордонних земель мають неабиякі пільги від держави, але на цих землях не повинно бути ані ноги нелегальних мігрантів. «Дірка» в Європу на українсько-словацькому кордоні утворилася через прихильне до неле-галів-словацьке законодавство та через бідність прикордонного словацького населення, яке теж не проти заробити на прагненні вихідців із не-благополучних країн до ситого Євросоюзу.

    З одного боку, ЄС укріплює свої східні кордони, з іншого — ми прагнемо поліпшити економічне благополуччя України. Обидва ці фактори сприятимуть тому, що мігранти дедалі більше осідатимуть у нашій державі, перевозитимуть сім'ї, рідних, кликатимуть знайомих. Європа сприятиме даному процесу, аби зупинити цей потік до себе, хоч якось обмежити загрозу тероризму і безчинств, які, наприклад, вже рік полум'ям запалених автівок освітлюють ночі Франції. При цьому нам надаватимуть матеріальну допомогу, нагадуватимуть про права людини і наполягатимуть на підписанні угоди про реадмісію, за якою до України відправлять кожного, хто матиме бодай шматочок папірця від нашої цукерки.

    Схоже, «тумбаюмбанізація» України таки стане для нас такою ж несподіванкою, як суворі морози для комунальників посеред кожної зими.



    Лариса Подоляк, "Паланок".

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    О чём умолчала “Украина молодая”

    Шумный скандал, произошедший после опубликования газетой «Украина молодая» фактов соучастия высокопоставленных сотрудников СБУ в нелегальной переброске иммигрантов в Словакию через Закарпатскую область, породил множество слухов о «соучастии» ряда высших должностных лиц Украины в данном «бизнесе» и его «прикрытии». Это связано с тем, что сами статьи, хоть и являются правдивыми, не раскрывают до конца участников «бизнеса» и их ролей.

    Это попробуем сделать мы.

    Как заведено задолго до обретения Украиной независимости, каждое силовое (и не только) ведомство допускает ведение подчинёнными ряда теневых коррупционных схем, с последующей передачей «бакшиша» наверх и ещё наверх, и определённым прикрытием такой деятельности со своей стороны. Однако, при вскрытии таких схем, когда разгорается скандал, вся вина перекладывается на определённых «стрелочников», а главные фигуры (организаторы и покровители) остаются вне зоны внимания. К сожалению, невольно, «Украина молодая» своими «откровениями» лишь способствует данной классической схеме…

    Что же происходит на самом деле?

    В Закарпатье давно и устойчиво сформировалась разветвлённая организованная коррупционная преступная группировка, «голова» которой уходит в самые верха на киевских печерских холмах, а корни - к простым закарпатским уголовникам. В интересы данной группировки входит: контрабанда и «серое» растамаживание грузов, поглощение винодельческой отрасли Закарпатья, организация нелегальной иммиграции в Европу и тому подобные делишки. Обеспечением таких видов деятельности занимается криминалитет низшего уровня, возглавляемый авторитетом «Блюком». Непосредственное прикрытие осуществляет прокурор Закарпатья Бенца Ю.Ю., находящийся на содержании как Блюка, так и некоего Гисема В.В., руководителя корпорации «Закарпатсадвинпром». Именно Бенца является получателем значительных гонораров, например, за автомобили-джипы, завозимые якобы для МЧС по льготной растаможке, и благполучно распродаваемые Бенцей вместе с министром МЧС В.И.Балогой, который является как кумом Бенцы, так и … ныне действующего Президента страны. Выводы за вами. В состоянии ли областной прокурор самостоятельно приватизировать «пять метров границы»? Конечно, нет. И президент тут не поможет (см. «схему» в начале заметки). Нужно прикрытие из высшего руководства силовых структур. И действительно, зам начальника СБУ И.А.Герасимович –коренной закарпатец, теневой хозяин Ужгородского коньячного вместе с … тем же В.В.Гисемом, к тому же кум… господина Дрижчаного. И именно он курирует от Службы теневые схемы Закарпатья. А В.В.Гисем является депутатом облсовета от СПУ и близкой связью Ю.В.Луценко…

    Тот же Гисем является другом В.П.Цушко (вице-прездент «Укрвинпрома»), В.П.Семенюк, Р.П.Бессмертного. Поэтому так легко ему удаётся приватизировать не подлежащий приватизации коньячный завод и ещё более 30 предприятий Закарпатья…

    Думаем, теперь понятен путь «бакшиша»…

    А кто же будет «стрелочником»?

    На эту роль явно готовят В.Г.Рокитского – начальника закарпатского СБУ. Конечно, он не слепой, и в курсе деятельности данной группировки. И не ему тягаться с Дрижчаным и Герасимовичем. Но слабо верится, что именно он за ручку переводил несчастных темнокожих через границу… И куда в таком случае смотрели пограничники?