ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Призыв (обращеніє) до Конгреса Світовой Рады Русин.

  13 июля 2020 понедельник
  Аватар пользователя Палінкаш Іван Іванович

  Честовані Председатель, Делегаты і гості Світового Конгреса Русинов!
  Прийміт поздравлєніє з одкрытієм Світового Конгреса Русин!
  На Ужгородському Конгресі Русинов Вы прийняли зміны до Статута, де констатовано, же кажду страну має представляти ОДНА організація.
  У каждуй страні тов єднов-двома організаціями є організації што об’єдіняют всі Русинські організації державы(в Словакії то є Русинська Оброда і САРО).
  Тов організаційов што об’єдинила Русинські організації Україны є Координаційна Рада Русин, котра обєдинила 32 організації із 33(окрім крайового общества Русин Бобинця ).
  В тот час Світова Рада Русин лише тоту єдинственну організацію, што не входит в Координаційну Раду Русин рахує легітимным українськым представітельом. Таким образом 32 Русинські організації Україны не мают связи з материнськов організаційов Русин Світа.
  Бобиниць єдинолічно делегує на Світовий Конгрес дві організації, што не мают одношення до Русинства, так як не мают у своих Статутах вимогы ПРИЗНАНІЯ РУСИН, котру мают всі Русинські організації края.
  Тому просиме Вас обговорити вопрос і дати доступ до материнської організації Русин Світа всім Русинам Україны, котрых до 1944 рока боло 500 тисяч, а ныні близько 800 тисяч Чиляди.
  Просиме Вас організовати обращеніє Ваших Парламенту до Парламента України о признанії Русин на материнськуй земли – Подкарпаттю. Обращеніє мош одправляти лише в септембру, бо товды буде організованый новый Парламент Україны.
  Член Президії Народной Рады Русин Закарпаття Палінкаш Іван.

  Рейтинг: 

  Комментарии

  Аватар пользователя петя

  ебанутый палинкаш