ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

ЗакДУ: Студентська молодь схвалила спроби залучити русинство як культурно-історичне явище в загальнонаціональні, в тому числі й політичні, процеси

    30 апреля 2024 вторник
    39 переглядів

    Природничо-гуманітарний коледж Закарпатського державного університету ось уже чотири роки як започаткував серед вузів 1-11 рівнів акредитації області славетну традицію - відзначати День української мови і писемності (День пам'яті Нестора-літописця) студентською науково-теоретичною конференцією. Цьогоріч у коледжі зібрались студенти і викладачі десяти навчальних закладів Закарпатської області.

    Завданням збереження мовної традиції і культури присвятили свої виступи на конференції студенти:

    Ужгородського комерційного технікуму Любов Плотова (викладач І.Завадська), Закарпатського державного медичного коледжу Руслана Кондраш (викладач Н.Скундзя), природничо-гуманітарного коледжу ЗакДУ Богдан Зубач, Діана Ковчар та Олена Варчук (викладачі Г.Маняца та О.Тюшко), Закарпатського лісотехнічного коледжу Світлана Гаврилова (викладач Т.Іваненко), Виноградівського технологічного коледжу Тарас Совочкін (викладач С.Міндак), Закарпатського машинобудівного техеїкуму Ангеліна Федоришин (викладач М.Носа), коледжу мистецтв ім.Єрделі Інна Ковбасова, Ужгородського музичного училища ім. Д.Задора Оксана Гайдаш (викладач М.Мишак), Свалявського технологічного коледжу Наталія Русин (викладач А.Бунда), Мукачівського аграрного коледжу Христина Русин (викладач Н.Грегірчак).

    Керівник оргкомітету конференції та її «духовний натхненник» Галина Маняца серед найбільш цікавих відзначила виступ Олени Варчук «Русинські недільні школи і мова - політика чи культура?»

    Неоднозначність підходів до тлумачення цього мовно-культурного явища викликала жваві дискусії як серед студентів, так і викладачів. Спроба відокремити русинство від загальносуспільного процесу формування нації на політичному рівні - це негативне явище, визначили виступаючі. А от спроби залучити русинство як культурно-історичне явище в загальнонаціональні, в тому числі і політичні, процеси одержало загальну схвальність. Про це говорив у своєму виступі на тему «Міжнародне право про регіональні мови» і студент Богдан Зубач.

    Другою болючою, на погляд виступаючих, є проблема взаємодії української та російської мов. У Закарпатті подібною є і проблема стосунків з іншомовним населенням, представниками національних меншин, оскільки відбувається постійне зменшення впливу української мови на освітній процес в національних школах. Діти приходять з цих шкіл у вузи, часто абсолютно не володіючи державною мовою.

    Серед учасників конференції знайшлись і талановиті виконавці української музики, поезп, прози, що надало заходу піднесено-камерного шарму.



    "Європа-Центр"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору