ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Дерев’яні скарби з Підкарпатської Русі

    26 квітня 2024 п'ятниця
    34 переглядів
    Історія збереження шести церков русинської (карпатської) сакральної архітектури

    Roubené skvosty z Podkarpatské Rusi - Пересувна виставка
    Це своєрідна історія збереження шести церков русинської (карпатської) сакральної архітектури, які у 1930-х роках було перевезено до Чехії та Моравії. Ці дерев’яні храми знаходяться у різних куточках сучасної Чеської республіки, а саме:

    Прага (церква св. арх. Михайла, XVII ст., с. Медведівці Мукачівського р-ну),
    м. Градец Кралові (церква св. Миколи Чудотворця, ХVI ст., с. Мала Поляна, Схід. Словаччина),
    с. Добжіков (церква Всіх Святих, 1669 року, с. Холмовець, Виноградівського р-ну),
    м. Нова Пака (церква Успіння Пресвятої Богородиці, XVIII ст., с. Обава Мукачівського р-ну),
    м. Бланско (церква св. Параскеви, 1641 р., з с. Нижнє Селище Хустського р-ну),
    м. Кунчице-под-Онджейнікем (церква св.арх. Михайла, XVII ст., с.Глинянець Мукач. р-ну).

    П’ять із шести храмів на новому місці знову освячено, там проходять богослужіння. Церкви знаходяться у розпорядженні церковних громад – православної (1), греко-католицької (1), католицької (1) та чехословацької гуситської церкви (2).

    Регіональний музей м. Вісоке Міто (директор Мгр. Їржі Юнек) є найстаршим з регіональних музеїв Чеської республіки, відкритим відразу після утворення першої Чехословацької республіки. Також цей музей є найбільш авторитетним у Чехії науково-методичним центром з проблем русинської сакральної архітектури. Музей підготував виставку з теми „Дерев’яні скарби з Підкарпатської Русі: шість церков, перевезених у Чехію та на Мораву у 1930-і рр.”, яка експонувалась з 13.11.2005 р. до 15 січня 2006 року. Тоді ж (21-22.11.2005 р.) музей провів міжнародний науковий семінар з даної тематики, єдиним представником якого від України був видавець В.Падяк, к.ф.н., який плідно співпрацює з цією установою та є організатором цієї виставки. Активну участь у підготовці експозиції взяли Мгр. Їржі Юнек, історик Мартін Штепан, священик чехосл. г.ц. Їржі Плгак, Мгр. Броніслав Ондьол.

    Пересувна фотовиставка „Дерев’яні скарби з Підкарпатської Русі” у 2008-2009 роках експонується у містах та селах Закарпатської області, розпочинаючи з Ужгорода, де її 26.05.– 6.07.2008 р. було розміщено у просторах Закарпатської обласної наукової бібліотеки (дир. Л.Григаш). Далі 15.07.–10.10. виставка експонувалася у Музеї І.Ольбрахта в с. Колочава Міжгірського р-ну (директор Н.Тумарець). Нині виставка переїхала до Мукачева і експонується у просторах міської картинної галереї (23.10–04.11.) та в Історичному музеї „Паланок” (7.11.2008–31.01.2009 р.)

    Відкриття: 23 жовтня 2008 р. у міській картинній галереї, м. Мукачево. Поч. о 16:00 год.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору