ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Іван Різак: „Я ніколи не сумнівався, що абсурдна ідея „департизації" влади неминуче зазнає поразки через об'єктивні процеси політичної структуризації суспільства"

    02 июля 2024 вторник
    Аватар пользователя Гость

    Як би там не було, але, здається, багаторічні дискусії з приводу того, мають чи не мають політичні партії відігравати визначальну роль у формуванні державної влади, вийшли на цілком закономірний результат. Абсолютна більшість по-літичних сил України, представлених нині в парламенті, зрозуміли, що більш чіткого, прозорого і демократичного механізму формування влади, її змінюваності та відповідальності ще ніде в циві-лізованих країнах не винайдено. До такого ж висновку поступово приходить і все українське сус-пільство. І важко повірити, що декілька років тому окремі посадові особи в органах влади оголошували політичні партії поза законом і вели проти них справжні адміністративні війни.

    Так, зокрема, було і в Закарпатті, коли з ініціативи тодішньо-го губернатора Віктора Балоги було розгорнуто протизаконну кампанію "департизації" органів влади. Тоді брудним адміністративним тиском від участі в державному управлінні було зроблено спробу усунути всі політичні партії. І зовсім не дивно, що головні зусилля „"департизаторів" були спрямовані проти наймасовішої та найпотужнішої політичної сили краю - об'єднаних со-ціал-демократів.

    Саме тому прокоментувати події чотирирічної давності та сьогоднішніх днів ми попросили людину, яка чи не найбільше пізнала на власному житті, що таке політичне свавілля, яку безпрецедентно незаконно було звіль-нено з посади першого заступника голови облдержадміністрації. Отже, слово голові Закарпатської обласної державної адміністрації, секретарю обласного комітету Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) Івану РІЗАКУ:

    - Щонайперше, підкреслю: абсурдність так званої „"департизації", мабуть, крім її ініціаторів, ні в кого не викликала сумнівів ще чотири роки назад. Інша справа, що реагували на цю авантюру по різному. Все, що відбувалось в Закарпатті, особисто я тоді назвав політичним бандитизмом. І тоді, і тепер переконаний у правильності цього визначення. Зрештою, воно під-твердилось самим життям. Можливо, хтось скаже, що я надто особисто сприймав і сприймаю тодішні процеси "департизації". Десь воно так і є. Адже, коли тебе, десятки твоїх колег і друзів, просто однодумців за партійну приналежність незаконно звільняють з посад, ламають життя і просто кидають на знищення, нормальна людина по-іншому реагувати не може.

    Але є тут і об'єктивний бік справи. Я завжди кажу і дотримуюсь цього принципу у своєму житті - політика може бути жорсткою і безкомпромісною, можна опонувати, вести дискусії, переконувати і заперечувати, але ні за яких обставин політика не може вестись на знищення. Бо тоді це вже не політика, а свавілля і бандитизм.

    Мені дуже дивно нині слухати представників "Нашої України", особливо Балогу і Ющенка, які всіх повчають, що таке законність, моральність, демократія. Я хочу їх запитати, а як назвати ті речі, які чинились вами в Закарпатті та по всій державі у 2000 році? І про яку чесність перед людьми, про які принципи чи послі-довність можна вести мову, коли вчорашні ініціатори і виконавці „"департизації" - Ющенко та Балога, сьогодні є палкими акти-вістами політичного блоку партій "Наша Україна", і більше того, з завидним ентузіазмом виступають за створення нової, власної партії?

    У свою чергу, об'єднані со-ціал-демократи сьогодні, як і чотири роки тому, послідовно і принципово відстоюють гарантоване Конституцією України право на участь партій в управлінні державою, право на свободу політичних поглядів і переконань, бо це є основоположні принципи демократичної держави. Тому я особисто ніколи не приховував, що пишаюсь своєю належністю до політичної сили, яка конкретними діями доводила і доводить свою послідовність не тільки в політиці, але й практичній діяльності. Яка не змінювала своїх позицій з принципових питань на догоду кон'юнктурі чи заради дешевої популярності. Яка має потужного і послідовного лідера - Віктора Володимировича Медведчука.

    Я вважаю, що прийняття законів про пропорційну систему виборів до парламенту і місцевих рад є серйозним позитивним кроком до демократії і цивілізованої структурованості суспільства. Відтепер наші громадяни, як і громадяни більшості країн Європи, знатимуть, що на виборах вони голосують за конкретну політичну партію, за її програму дій. Ця партія, або коаліція кількох близьких за ідеологіч-ними та програмними засадами партій, отримує право формувати уряд на центральному рівні і депутатську більшість у місцевих радах. І саме ця партія, або коаліція партій, до наступних виборів беруть на себе загальну відповідальність за соціально-економічний розвиток держави і регіонів, а також політичну від-повідальність за роботу своїх представників у виконавчій владі.

    Така модель політичного життя обов'язково доведе свою ефективність. І якщо абстрагуватись до рівня нашої області, то ми більше не станемо свідками такої ситуації, коли у 1998 році партія СДПУ(о) переконливо перемагає на виборах, цілком логічно оголошує про свою відповідальність за подальший стан справ у регіоні, а невдовзі після виборів стає об'єктом незаконних переслідувань і абсурдної „"департизації". А також зворотної ситуації, коли у 2002 році на її місці опиняється інша політична сила, котра, навпаки, крім гарних гасел і популізму, нічого реального не пропонує і ні за що не хоче відповідати.

    В Україні закладаються підмурівки справді цивілізованих "правил гри" на політичному полі. Політична реформа безперечно відкриває шлях до формування повноцінного громадянського суспільства, цивілізованої по-літичної системи європейського типу, а також ефективної та відповідальної влади на всіх рівнях.

    Противники політичної реформи і пропорційної системи виборів на місцевому рівні досить незграбно пробують знайти підтримку у діючих депутатів обласної, районних і міських рад, які обирались за старою виборчою системою і багато хто з яких не належать нині до політичних партій. У цьому контексті хотів би висловити власну позицію, а, точніше, тверду переконаність, що абсолютна більшість нинішніх депутатів районних, міських та обласної ради обов'язково знайдуть своє місце у прохідних списках політичних партій.

    Закарпаття уже зараз показує добрий приклад плідної спів-праці органів місцевого самоврядування і виконавчої влади, їх спільної відповідальності за стан справ у регіоні та забезпечення сталого соціально-економічного розвитку краю. У майбутньому, я впевнений, в умовах чіткої політичної структуризації, діє-здат-ність і ефективність системи виконавчої та представницької влади на нашому регіональному рівні ще більше зросте, що в кінцевому рахунку позитивно позначиться на розвитку Закарпаття.