ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Мистецтво таки врятує світ?

    02 июля 2024 вторник
    Аватар пользователя Гость

    Відкриття пам’ятки, як повідомив нам Богдан Корж, було приурочене до нещодавнього візиту Президента України Леоніда Кучми у Хорватію. Та, попри щільний графік, через відомі причини, пов’язані з московським терактом, він так і не побував на її відкритті. Замість нього в урочистостях взяли участь міністр закордонних справ Анатолій Зленко та віце-прем’єр уряду Олег Дубіна. Меморіальну дошку, до речі, встановлено на Змайській вежі, де 80 років тому було підписано акт про створення на теренах Хорватії товариства нашої діаспори “Просвіта”. Ще до останньої балканської кризи у цій країні налічувалось 19 тисяч русинів та українців, нині — шість тисяч. А перший “слід” на Балканах Богдан Корж залишив два роки тому, виготовивши меморіальну дошку, встановлену в хорватському місті Славонський Брод на честь 100-річчя переселення русинів та українців у Славонію. Але найважливіше замовлення на прохання уряду Угорщини Богдан Корж виконав минулоріч. Він спорудив величний пам’ятник українській княжні Анастасії, доньці київського князя Ярослава Мудрого, яка, вийшовши заміж за короля Угорщини Андрія Першого, стала угорською королевою.



    Пам’ятник встановлено в угорському місті Тігань, що на березі озера Балатон. А поруч римо-католицький монастир, заснований Анастасією та Андрієм Першим. У ньому, згідно з історичними джерелами, служили й українські монахи Київської Русі. В цьому монастирі й похований Андрій Перший.



    Втім, це не перші художні витвори закарпатського митця, які прикрашають закордонні міста. Цьогоріч, приміром, на замовлення культурного товариства українців Угорщини Богдан Корж виготовив меморіальну дошку, присвячену Лесі Українці. Її встановили на фасаді Александрійської бібліотеки (Єгипет). Тут Леся Українка працювала п’ять років. Між тим, за словами Богдана Коржа, тут встановлюють галерею скульптур видатних людей світу, які черпали знання у цьому унікальному на весь світ закладі. І з-поміж них на почесному місці — скульптура нашого поетичного генія Лесі Українки, вирізьблена закарпатським митцем.



    А на батьтківщині, як не прикро, подібні замовлення майже відсутні. А ті крихти, на які місцева влада спромоглась, виконують митці зі сторони. Тож відомий скульптор Богдан Корж майже невідомий удома.