ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Примари Ужгородського замку...

    28 июня 2024 пятница
    23 переглядів

    Під час розповіді про історію Ужгородського замку відвідувачі часто цікавляться легендою про привид дівчини, котра блукає ним зоряними ночами. ...Володарем замку був знатний лицар. І мав він красуню-доньку, про вроду якої йшов поголос навіть у далеких краях.Якось один воєвода вирішив завоювати замок. Щоб дізнатися, як заволодіти укріпленням, він приїхав сюди і познайомився з донькою лицаря. Вона закохалася у воєводу і розповіла йому, яка військова сила міститься в цій споруді і де знаходяться таємні ходи.

    Про цю зраду дізнався батько і наказав замурувати доньку живцем у стінах замку. І з тієї пори немає дівчині спокою. Опівночі з плачем вона виходить зі своєї в'язниці й блукає по замку. І промайне біла сукня, в коридорах палацу, галереї, бастіонах, поки не почне розвиднюватися. І коли півні подадуть голос втретє, тільки тоді повертається вона у відведену їй батьком в'язницю.



    БІЛА ХМАРКА У ВИГЛЯДІ ЖІНКИ



    Багато є й інших інтерпретацій цієї легенди. Так, у східній частині замкового подвір'я був розташований костьол. Під його долівкою у спеціально спорудженому приміщенні - крипті - знаходилися поховання родини Другетів, а пізніше - Оросі, Шеннеї, Барковці. Однак поховання виявлені і поза храмовою спорудою, і всі вони були зміщеними. А по-друге, біля південно-східного рову замку на старому кладовищі (тепер частина експозиції музею народної архітектури та побуту) теж з'являються примари.

    Появу примар у замку і в сусідньому етнографічному музеї не раз бачили і працівники. В одному із замкових підвалів була розташована кочегарка. На початку 70-х років там працював молодий кочегар. Одного разу вночі, підкинувши у вогонь дрова та вугілля, вирішив відпочити. Але раптом він помітив на трубі чоловіка в чорному одязі з капелюхом на голові. Тут же до останнього підійшла дівчина в стародавньому одязі. Невідома пара почала обійматися. Кочегар спочатку не зрозумів, що це за люди, і кинув у них гумовим скатом. Тієї ж миті почалось щось неймовірне: у приміщенні почали літати дрова, труби, скати. Кочегар вибіг на подвір'я і звернувся за допомогою до охоронців. Чоловіки заспокоїли його і пішли подивитися, що ж там коїться. У кочегарці все було перевернуто. Дочекавшись ранку, кочегар звільнився з роботи.

    А ось ще один випадок. У кінці 80-х років охоронець музею чергував у невеликій прибудові, що знаходиться біля дерев'яного мосту, який веде до головного в'їзду в замок. Близько півночі він почув тихі кроки, які наближалися. Він вийшов із приміщення і побачив прозору хмарку, що контурами нагадувала жіночу постать. Хмаринка важко зітхала. Охоронець злякався і побіг до свого приміщення. Отямившись, розповів колегам про побачене. Музейні вартові побігли на міст, але примара вже зникла.

    У другій половині 60-х років привид з'являвся студенту музичного училища (нині науковому працівнику музею), коли той пізно ввечері, готуючись до концерту, грав у замковому дворику - на той час у замку був розташований студентський гуртожиток. Несподівано то в одній, то в іншій залі палацу з'являлося загадкове слабке світло.

    Ще один приклад. На початку 70-х років на території етнографічного музею під час нічного чергування охоронець побачив жінку, яка сиділа на пні і розчісувала довге волосся. Він підійшов ближче і побачив, що вона... зовсім прозора. Від переляку охоронець мало не зомлів. Усі примари, як правило, з'являлися опівночі.



    ВАРТО БУЛО Б ЕКРАНІЗУВАТИ ФІЛЬМ



    Дослідник демонології нашого краю Федір Потушняк на основі зібраного матеріалу робить висновок: влада темного світу найсильніша з 12-ї до 2-ї години ночі. Тема демонології добре вивчена й досліджена також у творах таких українських письменників і етнографів, як Г.Квітка-Основ'яненко, І.Котляревський, І.Нечуй-Левицький, В.Гнатюк, І.Франко, Леся Українка, М.Гоголь, В. Милорадович...

    У навчальному посібнику «Українська етнографія», виданому в Києві у 1994 році, в розділі «Вірування й повір'я» сказано, що український пандемоніум структурно поділяється на декілька видів: демони родинного вогнища (домовики), демони природи (водяники, лісовики, русалки), людські химери (упирі, вовкулаки, відьми, чорти), примари. В Ужгородському замку і в етнографічному музеї з'являються саме примари. Скільки їх там - невідомо. Аналогічні аномальні явища зустрічаються і в інших місцях нашого краю, а також в історико-етнографічних регіонах України та Західної Європи.

    На основі повістей «Вій», «Вечір напередодні Івана Купала», «Ніч перед Різдвом» Миколи Гоголя екранізовано фільми під однойменними назвами. Можливо, і на основі викладеного матеріалу теж варто б поставити художні фільми. Адже ті серіали, які ми дивимося по телебаченню, може екранізувати і зіграти головну роль будь-яка доярка.



    Ілля Грибанич, етнограф Закарпатського краєзнавчого музею

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору