ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Ужгород: Українські закони про нацменшини одні з найкращих у Європі — міжнародна конференція

    29 июня 2024 суббота
    20 переглядів

    Науковці Польщі, Угорщини, Словаччини, Чехії та Сполучених Штатів, які зібралися на міжнародну конференцію в Ужгороді, вважають, що закони України про національні меншини — одні з найкращих у Європі. Закони найкращі, проте не працюють. Державі знову бракує коштів. Закарпатська нацменшина угорців навчає своїх дітей майже в спартанських умовах. Про небесні світила на уроці природознавства дванадцятирічний Томаш розповідає угорською. Щоб навчатися рідною, хлопець відмовився від кращих умов. У школі, яку відвідує, нема спортзалу, їдальні, бракує класних приміщень. Новий корпус навчального закладу будують уже дванадцятий рік, повідомляє телеканал "НТН".

    Петро Арпа, директор школи: «Фіззалу нема. Уроки фізкультури в повній мірі залежать від кліматичних умов. Дощ піде, узимку сніг, урок фізкультури на п’ятдесят відсотків - це блеф».

    Цього року на зведення національних шкіл у Закарпатті облрада обіцяла виділити десять мільйонів гривень. Однак, коштів навчальні заклади не отримали й дотепер.

    Іван Качур, в.о. заступника голови Закарпатської ОДА: «Це в якійсь мірі не є дивним. Це залежить від стану економіки, від дохідної частини, від наповнення бюджету. Це закономірно. Виправиться ситуація в цьому напрямку, відповідно, з’являться кошти».

    Ще одна проблема закарпатських шкіл з угорською мовою навчання - підручники. Наступного року не кожен учень зможе мати власну книгу.

    Василь Бринзович, заступник голови Закарпатської облради: «На наступний рік не передбачено видання нових підручників на угорській мові, і це будуть робити великі проблеми для учнів угорських шкіл. Тому що буде нестача підручників з різних предметів».

    Такі проблеми є і в інших національностей. Їх на Закарпатті більше ста. Меншини складають 20% від усього населення області. Над тим, як поліпшити умови проживання народностей, в Ужгороді сушили голови науковці із шести країн.

    Юрій Бисага, професор Ужгородського Національного університету: «Межі досконалості нема. І в цьому питанні і в цій проблемі немає ще тих якостей, які, власне, мали бути, щоби відповідало абсолютному розумінню поцінуванню захисту прав меншин».

    Етнічні особливості не повинні роз’єднувати. Вони роблять людей різними, а тому цікавими. Головна роль влади, переконують науковці, створити рівні умови для розвитку кожного.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Дуже шкода ,що тут висвітлюється питання так однобоко тільки ,що мов Україна ма хиби хоч закон найкращий.А чому автор не згадує про свавілля яке робиться з нац меншинами в Словакії.Там люблять кричати,що національні меншини в т.ч. і Українська мають свої школи,але це є велика брехня.Заявляю авторитетнк ,що жодної української школи в Словакіїї немає.Там є тільк5и школи з вивченням Української мови,і то не на тому рівні якому би повинно відповідати вивчення української мови.Все робиться так ,щоб там звучав якийсь салат а не українська літературна мова.Всі предмети тут викладаються на словацькій мові,на відміну від національних шкіл на Україні де всі предмети викладають на мові національної меншини будь то російська,угорська,чи словацька.Ви скаржитесь нібито немає достатньо підручників на Угорській мові.-це найбільша брехня.Але те ,що в угорщині взагалі немає української школи і навіть українського класу про це ніхто нічого неговорить,а в той час там живе чи мала національна українська меншина.
    Але я повертаюсь в Словакію де споконвік жили з діда прадіда тут наші русини-українці вчились ,розмовляли,молились на нашій рідній батьківській мові яку зараз так нищать.Навіть ту школу в Пряшові в якій вивчають нібито українську назвали якоюсь назвою якої немає в законах словакії-якась так звана Споєна школа.Ми питаємось з ким вона є споєна-зєднана.???!!!Це ще один крок до того щоб знищити в корні кирилицю на пряшівщині.Словацький націоналізм немає кінця.А ми всі на Україні тихо спостерігаємо як вбивають нашого брата,як нищать нашу культуру , нашу мову.В той час дозволили Словацькій меншині мати просторі класи ,школи як на Березнянщиті так на Перечинщині,Ужгородщині.Чи не настав час задуматись над Божим приказання ,- хто в тебе каменем , ти в нього хлібом.А можливо і нам на часі сказати як са говкат так ся здоровкат.Пора професурі Ужгородського Національного питання дивитись на проблему відкритими і національними очима.!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Михайло Бескід-украйинець-шовiнiст!!! "...на проблему відкритими і національними очима.!!!" Очами шароварноi культури з Украйинського Дикого Поля!

    Ни бов то вождь Иосиф Виссарионович Сталин - эден з майгурших дiктаторув свiта, котрый з эдного дня на другый зробив з Русинув Украйинцюв? И то лем зато, убо мог Пудкарпатя (Закарпатську обл.) анексовати к СССР и вудтiдь пак Совэтскi танки посилати до Мадярштини, рук 1956; Чехословакii, рук 1968. Украйинство и Украйинська культура на Словакii э звязанна з Гитлером (Бендера, СС-Дiвiзiя Галiцiя, Нахтигал; и пак герой Карпатськоi Украйини Августин Волошин з СС-Фурером и начальником Гестапо, Райгард-ом Гайдрих-ом) и пак зо Сталiном. Зато ни лем Русини, котрых э 54 000, айбо и многi Украйинцi, котрых э лем 6000 (шiсть тисяч) на цiлуй Словакii,нихотять мати Украйинськi школи. Русини хотять мати Русинськi школи, и зато на Университетi в Пряшовi отворили Кафедру Русинського язика, культури и iсторii. Словакiя честуэ права людини и законами сисi права охороняэ. Вы, Михайло Бескід, можете свуй пысок отворити, кiдь Украйина буде честовати фундаментальнi права людини, и на Ужгородськом Университетi отворить Кафедру Русинського языка, культури и iсторii. З азiатаськым большевiзмом - говорити эдно и робити цiлком инше -далеко низайдете. Культура Украйинського Дикого Поля уже в Эвропi ни э новинков. Сталiнськi роки, де вшитко основало ся на брехнi суть гет!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Шановний пане Михайле, правду Ви кажете, що "жодної української школи в Словакіїї немає. Там є тільки школи з вивченням Української мови" но правда така, що коли б батьки дітей самі цього вимагали, словацькі органи влади б, думаю, неробили перешкоди. Отже, йдеться тут передусім про проблему національного усвідомлення. А що до назви школи "Зєднана школа" - офіційно "Spojena skola T. Sevcenka s vyucovacim jazykom ukrajinskym" - це означає лише те, що йдеться про "зєднання" двох типів шкіл - початкової школи та гімназії в одну організаційну одиницю с одним керівництвом. До тоді це були дві окремі школи, де перша "підлягала" області а друга місту Пряшів. Зараз відповідальність несе тільки вища адміністративна одиниця - Пряшівська область а це, думаю, приносить користь школі. Оце справжня причина чому "зєднана школа" а не якісь асиміляційні проби.