ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Віталій ШИБКО: "Без соціалістів парламент може перетворитися на бізнес-клуб"

    29 июня 2024 суббота
    32 переглядів

    Протягом кількох днів на Закарпатті перебував депутат Верховної Ради, голова комітету з іноземних справ, секретар політради СПУ з міжнародних відносин Віталій ШИБКО. Ми скористалися нагодою поспілкуватися з ним і поставити Віталію Яковичу декілька питань.

    Віталій ШИБКО.
    Віталій ШИБКО.

    — Як людина, котра досить часто відвідує Закарпаття у службових справах, що можете сказати про ситуацію в краї напередодні виборів?



    — Я відчуваю, що від провідних політичних сил — маю на увазі три сили, які заявляють про свої пріоритети на виборах цього року, — люди просто втомилися. З одного боку, остогидла вже реклама, яку хочеш-не-хочеш, а дивишся з екранів телевізорів. А з іншого, люди уявляють справжнє обличчя представників цих партій, благо, що інформації достатньо. У такій ситуації є один з вигідних моментів для соціалістів: вони реалістично дивляться на ситуацію і не оперують великими цифрами, говорячи про вирішення соціальних проблем, як це роблять інші партії.



    — Нещодавно Олександр Мороз заявив, що на заході країни, скоріш за все, спробують скористатися голосами людей, які перебувають на заробітках. Чи вживатимуться якісь заходи щодо попередження цього?



    — Не виключено, що так і буде. Але я хочу доповнити: це буде і на Сході, бо і там є люди, які працюють за кордоном. І можливо це завдяки тому, що не виконане рішення, прийняте Верховною Радою, коли нас штовхнули на ці вибори, — про реєстр виборців. Місцеві адміністрації, яким це було доручено і які повністю залежні від Президента, просто відмахнулися від цього. Тож дотепер ця робота не зроблена. У Мороза є вагомі підстави заявляти про можливість фальсифікацій. Усе залежить від того, як працюватимуть наші люди в комісіях. Ми їх інструктуємо, орієнтуємо на виявлення порушень закону. Налаштовуємо своїх активістів вчасно фіксувати порушення і направляти скарги в відповідні органи. І простежити, щоб на них відреа-гували.



    — Одним із основних пріоритетів програми Соціалістичної партії є надання прав місцевим громадам. Будь ласка, розкажіть детальніше про це.



    — Коли ми висунули це гасло, то відчули, як незатишно стали почуватися представники і Президента, і пропрезидентських партій, які саме цього не хочуть допустити. Переконаний, що вибори відбуватимуться саме тому, що Президент не захотів іти на другий етап конституційної реформи, тобто віддати владу на місця, аби значно підвищити статус органів місцевого самоврядування. Це, до речі, записано в Європейській хартії про місцеве самоврядування. Зрозуміло, що Президента та його оточення не влаштовує такий стан справ, коли влада не буде централізуватися зверху, а його представників-адмі-ністраторів позбавлять абсолютної влади. Тож президентська команда вирішила зламати цю схему, заявивши, що Конституція недолуга. Найдивніше, що так говорить сам представник вищої влади, який мав би навпаки пильно стежити за виконанням головного закону держави. Чи чув хтось коли-небудь, аби державний чи політичний діяч Європи так зневажливо висловлювався щодо конституції своєї країни? Такого прецеденту не було. Утім, нещодавно Президент висловлювався стосовно того, як реформувати органи самоврядування. Але все акцентував на тому, щоб залишити місцеві адміністрації. І це при тому, що 1997 року наша країна ратифікувала Європейську хартію про місцеве самоврядування, в якій не передбачені ніякі представництва від верховної влади. Там написано, що органи місцевого самоврядування мають ради, які формують свої виконавчі органи.

    Якщо ж говорити в цілому, то сьогодні держава не може вирішувати повністю питання, що турбують людей на місцях. Ми ж у своїй програмі пропонуємо концептуальні важелі впровадження місцевого самоврядування. Не лише щодо прав, а й можливостей. У тому числі й фінансових. Передбачено змінити схему оподаткування, аби більшість зібраних коштів залишалася на місцях. І щоби бюджет, який формується централізовано, теж допомагав і направляв субвенції на розвиток місцевих органів самоврядування. Іноді нам дорікають, мовляв, цим ми створимо місцевих князьків, котрі не будуть ні від кого залежати і чинити що заманеться. Ті, хто так вважає, невірно вибудовують концепцію взаємовідносин при самоврядуванні. Забувають, що в країні є закон і має бути верховенство права. І кожен чиновник має боятися порушувати ці закони. Бо він залишиться один на один з людьми, які його обрали і відповідатиме перед ними і законом.



    — Соцпартія останнім часом стала своєрідним генератором ідей, які, за браком, мабуть, власних думок, крадуть інші політичні сили. Так відбувається з самоврядуванням, та «дітьми війни», про долю яких почала раптом турбуватися Юлія Тимошенко. Що ви думаєте з цього приводу?



    — Можу продовжити список запозичених від СПУ ідей. Литвин від імені блоку його ж імені заявляє, що треба ввести погодинну оплату праці. Але ж цей законопроект уже зареєстрований нашими депутатами! Одним із його авторів є Іван Бокій. Тобто нічого нового Володимир Михайлович не вигадав. Це одна із прогресивних форм вирішення багатьох економічних проблем на основі ринку, який ми сьогодні ак-

    тивно відстоюємо. Крім цього, Литвин активно відстоює інтереси освітян, пропонуючи для вчителів такий середній рівень зарплати, як і в промисловиків. І забуває, або не хоче пам’ятати, що вчителі вже отримують не меншу, ніж у працівників промисловості, заробітну плату. А наступного року, згідно з бюджетом, отримуватимуть ще більше. Що стосується дітей війни, то, як відомо, авторами законопроекту щодо їхнього соціального захисту були наші депутати Баранівський і Рудьковський. Ми активно працювали над тим, аби фінансово забезпечити цю ініціативу. Ми виходимо з реальностей сьогодення. У першу чергу прагнули вирішити питання щодо оплати цим людям житлово-комунальних послуг. Ми наполягли, щоб в наступному бюджеті почали вирішувати його: на чверть зменшили вартість згаданих послуг для дітей війни. І щоби це положення розповсюджувалося і на сільських жителів. А далі домагатимемось підвищення пенсій. І чесно кажемо, що не все буде зразу, бо добре розуміємо можливості держави і не можемо брехати. А якщо нас у цьому питанні хтось підтримує, то це ж дуже корисно для реалізації цих проектів у наступному парламенті...



    — Що б ви побажали закарпатцям напередодні виборів?



    — Я б хотів, аби в розпалі обіцянок, які ллються звідусіль на нашого виборця, вони змогли розібратися і в можливостях політичних сил, і засобах реалізації того, що вони обіцяють. Багато націй будували своє благополуччя довгими рокам праці. І якщо ми це зрозуміємо, то зможемо взятися за втілення намірів, не чекаючи, що хтось прийде і все влаштує. Закликаю всіх мислячих людей добре усвідомити свої можливості. А вони великі. Тож давайте їх реалізуємо, не чекаючи ні на кого, і вийдемо з тієї ситуації, в якій опинилася сьогодні наша країна.

    І ще одне. Соціалістична партія України — єдина політична сила, яка має соціально орієнтовану програму. Якщо ми не пройдемо до Верховної Ради, то, боюся, вона може перетворитися на такий собі бізнес-клуб. І це буде катастрофою і для парламентаризму, і для демократії, бо олігархи завжди знайдуть спільну мову між собою. А хто дослухатиметься до народу?



    Людмила ОРТУТАЙ, "Чиста політика"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Як же ми без социків проживемо?! Хто ж буде спекулювати направо, і звісно, наліво? Хто буде торгувати своїми старческими тілесами? Це дійсно неподобство - блакитні із помаранчами будуть собі "вопроси рєшать", а социкі - в сторонці відпочивати, із своєю "золотою акцією", з якою тепер хіба що до сортиру сходити. Золотарі, блін...