ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття: потік оптимізму міліє...

    01 июля 2024 понедельник
    20 переглядів

    Сьогодні за соціально-економічними показниками в Україні Закарпатська область займає десь 17-е місце. Обласне керівництво всіма силами намагається підвищити рейтинг регіону хоча б, за словами губернатора, до 12-ї позиції.А ще в недалекому минулому закарпатці пишалися тим, що згідно результатів комплексної перевірки, яку проводив Кабінет Міністрів України, два роки поспіль їхній край за 35-ма основними соціально-економічними показниками займав лідируючу позицію серед регіонів держави. Вражаючий результат для області, яка є дотаційною, і в якій, через відсутність великих промислових підприємств важко сподіватися на економічне диво! Тим не менш воно сталося, і два останні роки у розмовах про досягнення закарпатців, найчастіше вживалося слово „вперше”.

    Утім, зростання не зупиняється і нині...

    За підсумками I кварталу 2005р. область посіла перше місце серед регіонів за динамікою зростання цін, а також за кількістю скарг та звернень у центральні органи влади. З лютого спостерігається різке зниження темпів промислового виробництва і загальне погіршення показників роботи промисловості. Якщо в січні 2005-го промисловість краю продемонструвала зростання обсягів виробництва на 40,3%, то вже в лютому вони зменшилися до 25%, а за підсумками січня-березня склали тільки 18,7%. Порівнюючи перший квартал поточного року з першим кварталом 2004-го, можна зробити висновок, що темпи зростання промислового виробництва в області впали в 2,8 рази!

    За січень-березень знизили обсяги виробництва майже 39% промислових підприємств краю. Питома вага збиткових підприємств зросла з початку року з 14 до 18,6%.

    У половині районів та міст області, особливо в Мукачеві, Тячівському та Свалявському районах, значно погіршилися фінансові показники в порівнянні з минулим роком. Питома вага збиткових суб'єктів господарювання області з початку року зросла з 9,5 до 13,6%.

    Переважна більшість суб'єктів малого підприємництва в зв'язку із збільшенням податків та подорожчанням патентів і ліцензій декларують нульовий фінансовий результат. Недоїмки та неплатежі в бюджети за три місяці зросли на 40% і склали 34 млн. грн. (за 2003—2004 р. на Закарпатті не зафіксоване зростання бюджетних недоїмок!).

    Стан сільського господарства області за підсумками кварталу можна назвати кризовим. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року обсяги валової сільгосппродукції, що виробляються всіма категоріями господарств, зменшилися на 2,1%, у тому числі в особистих селянських господарствах — на 1,7%, в сільгосппідприємствах — на 24,4%, поголів'я великої рогатої худоби — на 4,3%, свиней — на 3,4%.

    Забезпеченість сільгосппідприємств дизпаливом та бензином менша, ніж у 2004 р., відповідно на 50 і 35%. Нерайдужні перспективи проведення літніх польових робіт з врахуванням кризи пально-мастильних матеріалів, що насувається.

    Якщо торік працювали 99,2% будівельних підприємства області (дві третини з них зі стабільним зростанням обсягів виконаних робіт), то за перший квартал 2005-го 15% будівельних організацій взагалі простоювали, а 50% знизили обсяги робіт.

    У зв'язку зі змінами, внесеними в держбюджет, Закарпаття може взагалі залишитися без державних централізованих капвкладень. Можливо, саме тому нова влада мовчить про подальшу долю регіональної програми газифікації населених пунктів і добудови другої черги обласного кардіоцентру в Ужгороді.

    Слід нагадати, що тільки за 2004 р. на Закарпатті введено в дію 1003 виробничі споруди, 309 км газових мереж, 35,7км ліній електропередач, 323км волоконно-оптичних та 76км радіорелейних ліній зв'язку, 12,6 тис. номерів міських та 5,5тис. сільських АТС; здана в експлуатацію 144кілометрова ділянка автотраси Київ-Чоп, новий залізничний вокзал в Ужгороді, цегельний завод у с. Липча Хустського району потужністю 15млн. шт. ум. цегли, 11автозаправних станцій, 3 санаторні корпуси, 38 торговельних установ, 4 загальноосвітні школи на 1042 учнівських місця, 187,4тис. кв. м. житла.

    Навіть не враховуючи зростання комунально-транспортних тарифів, можна констатувати, що різке зростання цін на продукти харчування та пальне знецінило зарплати та пенсії. А безвідповідальні заяви й погрози нового керівництва житлово-комунального господарства області про можливе десятикратне підвищення тарифів спровокували відповідну реакцію населення. На тлі різкого подорожчання продуктів харчування у відповідь на «шантаж» комунальників люди перестали платити за житлово-комунальні послуги.

    Чи відповідає зростанню цін та тарифів підвищення середньомісячної заробітної плати закарпатців за цей період? У грудні 2004 р. середньомісячна зарплата штатного працівника в режимі повної зайнятості складала 583,3 грн. У січні 2005-го — уже 509,1 грн., а лютому — 534,7 грн. Разом з тим заборгованість по заробітній платі на Закарпатті за перший квартал 2005 року зросла майже в 3,5 рази — з 1 до 3,6млн. грн.

    Позаду і другий квартал 2005-го. Чи приніс він бодай надії на покращення соціально-економічної ситуації? Навряд чи. Натомість маємо стрімке зростання боргів по зарплаті, ріст безробіття, перше місце в Україні по зростанню цін та тарифів, і все при тому, що розмір середньомісячної заробітної плати в регіоні на 20% нижчий загальнодержавного. От чого і справді стало більше в нашому краї, так це розчарування у можливостях нової влади ефективно керувати економікою, забезпечувати соціальний захист та зміцнювати віру у майбутнє.



    ВІСНИК

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору