ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття й ...козаки

    17 апреля 2024 среда
    58 переглядів

    Закарпаття поки що не може змагатися за героїкою козацької історії, славою та звитягою із Запорожжям, Кубанню чи Задунав'ям, але козацького духу й тут не бракує. У цьому нашого кореспондента переконали активісти козацького руху - командуючий Західно-українським округом Українського реєстрового козацтва Іван Сабов та обласний отаман козацького полку імені Д.Вишневецького (Байди) Петро Осадчук. Перший - полковник міліції у відставці, колишній керівник Хустського, Свалявського та Ужгородського райвідділів УМВС. Другий - підполковник Збройних Сил, який об'їздив чи не весь Сибір, колишню НДР, а на пенсії осів в Ужгороді. Тепер працює секретарем незалежної об'єднаної профспілки "Крок", а у вільний час розбудовує ЗОГО "Українське реєстрове козацтво" в краї.- Наше формування наразі невелике, бо ще досить молоде,- розповідає Петро Антонович.- Закарпатська обласна громадська організація Українського реєстрового козацтва (УРК) створена у травні минулого року, а в серпні до нас приєдналися члени Ужгородського і Чопського міських та Перечинського районного куренів Міжнародної громадської організації "Козацтво Запорозьке". У складі нашого полку - відомі бізнесмени, активісти громадських рухів, колишні військовики, правоохоронці і т.д. Основною метою нашої діяльності є сприяння розбудові України як суверенної, самостійної та незалежної, демократичної і правової держави з козацькою моделлю демократії, яка гармонійно поєднує вольності і свободи з дисципліною та порядком у державі.



    Вищий керівний орган обласної організації - рада ЗОГО УРК, далі ідуть обласний отаман, штаб, заступник отамана, контрольно-ревізійна інспекція, суд козацької честі, районні осередки (курені). А керівні органи всього Українського реєстрового козацтва знаходяться в Донецьку. Гетьманом УРК обрано Анатолія Шевченка - людину з глибокими козацькими коренями, доктора технічних наук і доктора богослов'я, керівника Донецького державного інституту штучного інтелекту, заслуженого діяча науки і техніки, члена Координаційної ради з питань розвитку Українського козацтва при Президентові України. УРК видає свою щомісячну газету "Україна козацька".



    - Дехто заявляє: які там козаки на Закарпатті, звідки їм взятися за горами? - долучається до розмови Іван Сабов. - А звідки стільки прізвиш Козак у закарпатців? У гірському ж селі Голятин, скажімо, їх стільки, що в місцевій школі створили "Козацьку державу", яка має свій прапор та інші атрибути. У кожного класу - власний девіз. Юні козаки приймають присягу у церкві. Шкільна "Козацька держава" стала потужним виховним чинником, по суті заповнивши пустоту, яка утворилася внаслідок відміни піонерського та комсомольського рухів. Звісно, ідеї в голятинських козаків інші, ніж у колишніх юних "ленінців". Керує сільською "Козацькою державою" вчитель історії Іван Тереля, а фінансово допомагає виходець із цих місць, нині відомий київський банкір Станіслав Аржевітін. Торік на базі Голятинської школи відбувся обласний семінар з питань розвитку козацтва, у якому взяли участь керівники усіх міських і районних відділів освіти. Отже, досвід голятинців, сподіваємося, знайде послідовників, що, зрештою, і передбачено Національною програмою відродження та розвитку Українського козацтва на 2002-2005 роки.



    Українське козацтво, записано у згаданій програмі, послідовно використовує кращі набутки багатьох поколінь своїх попередників, утверджує, розвиває і боронить національну ідею, сприяє захисту політичних, економічних, культурних та історичних досягнень українського народу, бере активну участь у забезпеченні його духовного розвитку, фізичного здоров’я, високої моральності. Метою програми є подальший розвиток та утвердження Українського козацтва як громадської сили, здатної зробити відчутний внесок у консолідацію суспільства. Документом передбачені конкретні намітки у сферах військово-патріотичної роботи, створення, відродження й відновлення заповідних місць і об'єктів Українського козацтва, їх охорони, а також в царині освіти й виховання, культурно-просвітницької, науково-дослідної, пропагандистської та видавничої роботи, фізкультури, спорту і туризму, господарської діяльності і т.д. Оскільки Національна програма цьогоріч вичерпується, то мої співбесідники пропонують прийняти давно назрілий Закон про козацтво.



    - Для нас же головним завданням сьогодні є розбудова закарпатського осередку УРК - козацького полку імені Дмитра Вишневецького (Байди), - каже Петро Осадчук. - Далі візьмемось за практичну роботу - охорону громадського порядку, взаємодіючи з міліцією та іншими правоохоронними органами, а також за патріотичне виховання молоді тощо. У своїй роботі контактуємо з іншими козацькими структурами, які діють на Закарпатті, - обласними організаціями "Козацтва Запорозького" та "Карпатської Січі".



    Ярослав ЯДЛОВСЬКИЙ, "Відомості міліції", м.Ужгород

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору