ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття: Коли і як виникли назви "Україна", "українці"?

    26 июня 2024 среда
    61 переглядів

    У видавництві "Ґражда" (м.Ужгород) щойно побачило світ уже третє, доповнене видання праці Василя Багринця "Коли і як виникли назви "Україна", "українці"?" (редактор Іван Ребрик). І признаюся, читав цю книжечку не відриваючись від сторінок, як, зрештою, колись перше (1997) і друге (2002) її видання.

    Опираючись на велику кількість історичних, археологічних, етнографічних, лінгвістичних до-сліджень, В.Багринець з позицій сучасної науки викладає свою версію щодо походження й еволюції зазначених назв.

    У відомій писемній пам'ятці "Слово о полку Ігоревім" вжита назва загадкової прадавньої держави Троянь, яка локалізувалася на наших землях. Як акцентує В.Багринець, Троянь "походить від трояна, який в арійські віки став символом цієї землі, а в наш час — гербом України, котрий, однак, через його малодослідженість називається латинською калькою тризуб (трі-денс. — Б.Б.)". Назва території "Троянь" походить від слова троян, яке зафіксоване в низці українських топонімів; Троянь охоплювала басейни трьох найбільших, що протікали майже паралельно, річок Оріяни-Скіфії — Дона, Дніпра та Дністра; виникнення Трояні відноситься до V тисячоліття до н. е., часу, коли зароджувалася Трипільська культура. І автор доходить висновку: саме Троянь була першим державним утворенням наших далеких предків-оріїв.

    Первісна самоназва уктріяни (від слів ук і тріяни) наводиться в "Повісті врем'яних літ" (початок XII ст.). Уктріяни — це укі, тобто вчені, мудрі орії-тріяни (трояни). З плином часу відбулися випадання звуку "т", перестановка голосних звуків "і" й "а", і назва набула форми україняни, яка зафіксована літописцем. Пізніше суфікс -яни було замінено продуктивнішим форматом -ці, й таким чином постали українці. А назва Україна вперше згадується в Київському літописі (1187) стосовно Переяславської землі.

    Щодо зауважень, то вони зводяться лише до одного: у тексті на деякі першоджерела, літературу

    нема потрібних посилань (вихідних даних, сторінок тощо), але це можна пояснити браком місця.

    Честь і хвала Василеві Багринцю, що живе за принципом "Не можу мовчати", людині, що друкується, виступає перед широким українським загалом, щиро вірить, що він, український народ, врешті-решт, прокинеться від сплячки, доведе світові свою національну гідність. Дай Боже, авторові, високоосвіченому українознавцю, активному учаснику націонал-патріотичного руху за свободу та незалежність України, сумлінному науковцю, який понад два десятиліття переймається остаточним з'ясуванням походження національного імені українства, гідно витримати випробування часом на вітрах історії отчого краю.



    Богдан БЕНДЗАР, доцент Ужгородського національного університету, "Закарпаття online"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Я родом з Галичини. Живу в Ужгороді. Моя бабця казала мені, що й на Галичині колись були русини-русичі, але інакші як в Закарпатті.В 1939 році Лемберг-Львів приєднали до Радянської України Сталін і Гітлер. У Львові на той час мешкало 65% поляків, майже 20% евреїв і 5-7% українців.
    Так що усвідомлюю, що зпольщений Львів не міг бути Пємонтом українства. На початку ХХ століття галичани воювали проти української мови, "Енеїда " Котляревського мусила мати спец тлумачник нових "українськиї" слів, в основному польських, чеських та зкалькованих россійських з "О" на "І".
    Куди і що пишуть деякі закарпатці псевдоукраїнці мені не зрозуміло. Дійсно це точно русини-яничари, як колись були українські турки-яничари.
    Ганьба таким русинам. Що нема кому відстояти регіональні права?Треба бути чесним, а галичанам в Закарпатті краще помовчати в цих місцевих питаннях. Кожний має право на самовизначення національності. Я українець, але вітаю русинів Закарпаття. Держіться.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    У адептов "украинской исторической школы" две разновидности. Одна из них (условно идеалистическая) видит украинца уже на шестой день сотворения мира, вторая- (грубо материалистическая) находит украинца уже в глубине первобытного ила...
    С учетом вышеизложенного, вступать с ними в дискуссии "что было"-все равно , что обсуждать, что питательнее: производные диоксина или цианистый калий...
    Предлагаю, посему, обсудить лучше,что, собственно, происходит. И,самое главное, чего завтра ждать...

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Русин ти ще незморився фігньою займатись, всі дурні а ти російськомовний з своєю шайкою провокаторів самий....! Я твої писульки через раз розумію і вони такі нісенітні , що і дискутувати неварто!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    УКРАИНЦЫ - от слова "украсть".