ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття: Пам’ять ветерана визвольних змагань Івана Шпонтака вшанували у с.Вовкове на Ужгородщині

    23 июня 2024 воскресенье
    31 переглядів

    14 жовтня Україна святкувала 65-ту річницю Української повстанської армії. З цієї нагоди у с. Вовкове, що на Ужгородщині, відзначили пам`ять уродженця с. Вовкове, легендарного майора УПА Івана Шпонтака. Зокрема, заступник голови Ужгородської РДА Анатолій Салай та директор народного дому товариства «Просвіта» Микола Вовк ознайомили громадськість з біографією людини, яка внесла вагомий вклад у визвольну боротьбу за незалежну Україну. Народився Іван Шпонтак 12 серпня 1919 року, у рідному селі Вовкове закінчив і народну школу, далі навчався у сільськогоспо­дарській школі в м.Михайловці (нині Словаччина), в Ужгородській вчительській семінарії. Опісля вчителював на Верховині.

    Вихований у дусі патріотизму, у травні 1938 року молодий інтелігент вступив до ОУН (Організації українських націоналістів), яка діяла на Закарпатті нелегально. Протягом 1938 – 1939 років активно включився у державотворчий процес Карпато-Української дер­жави. Як сотник Карпатської Січі, готував військові сили молодої незалежної держави, був ак­тивним членом «Просвіти». Після окупації Карпатської України фашистською Угорщиною Іван Шпонтак виїхав до Словаччини. У цей час уряд Словаччини, за домовленістю з Німеччиною, усіх карпатських січовиків-втікачів направляв на примусові роботи до Німеччини. Там навесні 1941 року гестапо заарештувало Івана Шпонтака за знайдену в нього листівку антинімецького змісту, однак з тюрми він втік. Згодом у Берліні вступив в осередок ОУН, вивчав німецьку мову, пройшов військову підготовку на курсах, які готували старшин для майбутньої української армії. Відтак ОУН відправляє його комендантом української поліції в м. Сянки. Це призначення отримав, коли уже розпочалася війна між Німеччиною та Радянським Союзом, а у Львові 30 червня 1941 року було проголошено Акт про відродження Української незалежної держави. Невдовзі фашисти розпочали масові репресії проти українських патріотів. Івана Шпонтака заарештувало гестапо і уже мало розстріляти, та завдячуючи ОУН його звільнили.

    Переконавшись, що фашистам Україна потрібна дише як сировинна база, ОУН почала створювати власні збройні загони, які у 1942 р. перетворились у могутню силу – Українську повстанську армію, яка вела нерівну боротьбу проти фашистських військ Німеччини та радянських військ, котрих теж вважала загарбниками своєї землі. Працюючи на той час заступником коменданта української поліції в Раві-Руській, Іван Шпонтак вступає в ряди УПА, головнокомандуючим якої був генерал Роман Шухевич (Чупринка).

    У тому ж, 1944 році, Іван Шпонтак зорганізував сотні, а згодом курінь УПА, який діяв на відрізку від м. Угнів (Львівська область) по річку Сян. Прославлений у боях командир УПА, він провів немало успішних боїв та проявив себе талановитим стратегом і тактиком. Тяжкі бої довелося вести Івану Шпонтаку «Залізняку» і пізніше - під час акції «Вісла» (1947 року), коли велася боротьба проти українського націоналістич­ного підпілля. В одному з таких боїв курінь «Залізняка» був розбитий.

    Влітку 1959 р. чеська поліція заарештувала легендарного командира УПА Івана Шпонтака «Залізняка», й на домагання польського комуністичного уряду передала польським орга­нам безпеки. 1961 року суд Перемишля засудив Івана Шпонтака до смертної кари, пізніше замінюючи її на досмертну в`язницю. Та навіть на суді командир УПА доводив, що українська держава існує: «Смислом мого цілого життя було й буде: Україна вільна, Украї­на Соборна. Я вірю в перемогу. З цього шляху мене не заверне ніщо, ані тортури, ані пекло тюрем, ані смерть…»

    Отримавши сумну звістку про пожиттєве ув`язнення Івана Шпонтака, земляцьке товариство «Карпатський Союз» із США звернулося до архієпископа Івана Бучка в Римі, який негайно відгукнувся і найняв адвоката в Польщі, щоб захистити Івана Шпонтака. В результаті чого його пожиттєве ув’язнення було скорочено до 25 років. З підірваним здоров`ям, без документів і засобів до життя Іван Шпонтак вийшов із польської тюрми у листопаді 1981 року із підірваним здоров`ям. А 4 квітня 1989 року, після тяжкої хвороби, помер у лікарні в Кошицях. Там і похований.

    Пам`ять великого патріота, борця за незалежну Україну, відомого нашого земляка Івана Шпонтака вшанували на його малій Батьківщині – у с.Вовкове, що на Ужгородщині, громадськість району та актив «Просвіти». Завдячуючи останньому, у 2001 році Івану Шпонтаку було встановлено на Вовковийській ЗОШ І ст. меморіальну дошку. Наразі вирішується питання про названня однієї з вулиць у с. Вовкове на честь учасника національно-визвольних змагань Івана Шпонтака та прийнято рішення про відкриття у селі Вовкове первинної організації товариства «Просвіта» та створення бібліотеки, яка буде вивчати бойовий, трудовий та патріотичний шлях свого видатного земляка, повідомила ЗІА «Простір» Марія Машкаринець з Ужгородської РДА.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    1938 мінус 1919 дорівнює 19 років. Як же цей "молодий інтелігент" встиг за ці роки закінчити стільки учбових закладів.Чи це продовження брехливих серій новоспечених "істориків" на зразок того що батько Ющенка декілька раз втікав з фашистських таборів і жодного разу не був за це розстріляний ?

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    кусийови: вучися раховати: ,народна вошкола - до13-14 годюв, пак семінарія -2-3 годы = 17 годюв,

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Злый хант. Куся-Пуся відомий на цьому сайті дурачок! Не ображай його. Це гріх...

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Єден раз уже стали на граблі, мало было? Зясь аґітуєте молодёж воёвати за чужі інтересы?