ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Зміни клімату на Землі: запитання та відповіді

    04 июля 2024 четверг
    42 переглядів

    Бiльшiсть учених iз рiзних країн свiту сходиться на тому, що клiмат на Землi змiнюється. Однi використовують термiн «глобальне потеплiння» i роблять апокалiптичнi прогнози. Іншi пророкують настання нового льодовикового перiоду i теж роблять апокалiптичнi прогнози. Третi вважають спiрними представленi докази неминучостi катастрофiчних змiн клiмату. На їхню думку, тi, хто здiймає галас довкола цiєї теми, роблять це iз власних мiркувань - полiтичних, фiнансових тощо.

    "Бi-Бi-Сi" спробувала розiбратися в основних питаннях, якi виникають при обговореннi цiєї теми.



    У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ЗМІНА КЛІМАТУ?



    Клiмат нашої планети змiнюється постiйно. Зараз середня температура на Землi складає приблизно 15 градусiв за Цельсiєм. Згiдно з геологiчними та iншими даними, якi мають у своєму розпорядженнi фахiвцi, в минулому середньосвiтова температура могла складати вiд 7 до 27 градусiв за Цельсiєм.

    Але низка вчених побоюються, що до природної змiни клiмату додалося стрiмке потеплiння, викликане дiяльнiстю людини. Це, на їхню думку, дуже негативно впливає на стабiльнiсть клiмату, вiд якої багато в чому залежить життя на Землi.



    ЩО ТАКЕ ПАРНИКОВИЙ ЕФЕКТ?



    Йдеться про певнi газоподiбнi речовини, що затримують сонячну енергiю в атмосферi Землi. Без них на планетi було б дуже холодно жити - принаймнi, у вiдомому нам значеннi поняття «життя на Землi».

    Найважливiшими з цих газових речовин для природного парникового ефекту є пари води. Але їх концентрацiя в атмосферi майже не змiнюється, i вони не здiйснюють майже нiякої ролi в потеплiннi, яке може бути викликане парниковим ефектом вiд дiяльностi людини.

    До iнших парникових газiв вiдносяться вуглекислий газ, метан i оксиди азоту, якi потрапляють в атмосферу через промислову й сiльськогосподарську дiяльнiсть людини, а також через спалювання пального.

    Їх концентрацiя в атмосферi збiльшується. Зокрема, за два столiття концентрацiя CO2 зросла на 30%.

    Бiльшiсть фахiвцiв iз питань клiмату згоднi з теорiєю про те, що зростання концентрацiї цих газiв призведе до зростання температур на Землi.



    ЯКІ ІСНУЮТЬ ДОКАЗИ ПОТЕПЛІННЯ?



    Серйознi температурнi спостереження розпочалися наприкiнцi XIX столiття. Згiдно з цими даними, за XX столiття середньосвiтова температура збiльшилася на 0,6 градуса за Цельсiєм.

    За цей перiод рiвень води на планетi пiднявся на 10-20 сантиметрiв. Вважається, що причиною цього стало збiльшення площi океанiв, що теплiшають.

    Бiльшiсть льодовикiв у регiонах iз помiрним клiматом i вздовж Антарктичного пiвострова зменшується в об’ємах.

    За даними спостережень, у весняний i осiннiй перiоди лiд в Арктицi за останнi десятилiття потоншав на 40%.

    Але цi тенденцiї не є повсюдними. Наприклад, у деяких частинах Антарктики наголошується похолодання.

    Крiм того, наголошуються розбiжностi в тенденцiях змiни температур безпосередньо в поверхнi Землi i в тропосферi, нижньому шарi атмосфери.



    НА СКІЛЬКИ МОЖУТЬ ЗРОСТИ ТЕМПЕРАТУРИ?



    Згiдно з деякими моделями змiни клiмату, до 2100 року середньосвiтова температура може зрости на 1,4-5,8 градуса за Цельсiєм, якщо не будуть вжитi заходи для скорочення парникових викидiв в атмосферу.

    Навiть, якщо цi викиди вдасться рiзко скоротити, то, стверджують деякi вченi, парниковому ефекту не буде покладено край, оскiльки частинам клiматичної системи, особливо великим водним i льодовиковим районам, можуть знадобитися сотнi рокiв на те, щоб «зреагувати» на зробленi кроки.

    Крiм того, десятки рокiв потрiбнi для того, щоб в атмосферi розпочалося зменшення концентрацiї парникових газiв.

    Низка фахiвцiв не виключають, що дiяльнiсть людини вже прирекла крижаний покрив Гренландiї на танення, що може вилитися у зростання рiвня моря на сiм метрiв.



    ЯК ЗМІНИТЬСЯ ПОГОДА?



    У загальносвiтовому масштабi можна очiкувати зростання кiлькостi клiматичних катаклiзмiв. Крiм того, перiоди спекотної погоди можуть стати тривалiшими i бiльш екстремальними за температурами.

    На думку вчених, на планетi буде бiльше дощiв, при цьому зросте ймовiрнiсть посухи у бiльшостi регiонiв. Можливе зростання кiлькостi повеней через урагани i пiдняття рiвня моря.

    Та є одне велике «але»: швидше за все, розвиток ситуацiї буде дуже вiдрiзнятися, залежно вiд регiону Землi, цi вiдмiнностi передбачити надзвичайно складно.



    ЯКИМИ МОЖУТЬ БУТИ НАСЛІДКИ?



    Потенцiйно наслiдками змiни клiмату може стати нестача питної води, рiзка змiна умов ведення сiльського господарства i зростання кiлькостi смертей у результатi повеней, ураганiв, спеки i посухи.

    Найсерйознiшого удару може бути завдано по бiдних країнах, що найменше готовi до пристосування до змiн клiмату.

    iснують прогнози зникнення цiлих видiв рослин i тварин, оскiльки їх середовище змiнюватиметься швидше, нiж вони можуть пристосуватися до цих змiн.

    Всесвiтня органiзацiя охорони здоров’я попереджує, що здоров’я мiльйонiв людей може опинитися пiд загрозою через малярiю, захворювання, що передаються через воду, i недоїдання.



    ЧОГО МИ НЕ ЗНАЄМО?



    Фахiвцi не мають у своєму розпорядженнi точних даних про те, який внесок людини в спостережуване зростання температур на Землi, i якою може бути ланцюгова реакцiя.

    Також невiдомо точне спiввiдношення мiж зростанням концентрацiї парникових газiв в атмосферi i зростанням температур. Це одна з причин того, що прогнози змiни температур дуже рiзняться.

    Глобальне потеплiння спровокує деякi змiни, якi, у свою чергу, прискорять змiну клiмату. Йдеться, зокрема, про викид в атмосферу метану у великiй кiлькостi в результатi танення вiчномерзлих порiд.

    Але iншi чинники можуть послабити ефект вiд глобального потеплiння. За деякими прогнозами, iз зростанням температур зростання рослин може швидшати, що, не виключено, дозволить рослинам забирати з атмосфери бiльше вуглекислого газу.

    У вчених немає єдиної думки з приводу того, яким може бути пiдсумковий баланс цих позитивних i негативних ефектiв.



    ПОЗИЦІЯ СКЕПТИКІВ



    Тих, хто сумнiвається в теорiї глобального потеплiння, можна подiлити на три групи:

    - люди, якi вважають, що на Землi не вiдбувається зростання температур;

    - люди, якi визнають, що клiмат змiнюється, але вважають, що основною причиною цього є природнi процеси;

    - люди, якi згоднi з теорiєю про вплив людини на зростання температур на планетi, але не вважають за необхiдне займатися цiєю проблемою, оскiльки, на їхню думку, вона далеко не найголовнiша для людства.

    Усе бiльше вчених погоджуються з тим, що навiть iз врахуванням природної схильностi клiмату до змiн зараз вiдбуваються неординарнi процеси, i провина людей щодо цього безперечна.



    "BBC News"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору