ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Кременець -2012

  25 сентября 2022 воскресенье
  Аватар пользователя М.БОБИНЕЦЬ

  18_Pred_vstupom_do_parku.jpg13-14 юла 2012 року на позваня Світової ради русинів и Світового форуму русиньской молодежи у Нову Седлицю зойшлися делегації Сербії(Руська Матка), Словакії (РОС), України (Крайове общество подкарпатських русинів) и другі. У суботу рано (14 юла) майже усі делегації зачали виступ на гору Кременець, який тривав три з половинов години. На горі Кременець боло зачитано проголошіня.

  СВІТОВА РАДА РУСИНІВ, РУСНАКІВ, ЛЕМКІВ

  П Р О Г О Л О Ш І Н Я У Ч А С Т Н И К І В

  Участникы Інтерреґіоналного выступу
  на гору Кременець выдавають слїдуюче проголошіня:

  Карпатьсы Русины єден нероздїлный народ! То потверджує і тогорочне 4. Інтерреґоналне стрітнутя на горі Кременець, але і многопочетны окремы акції вшыткых Русинів орґанізованы в рамках Світового конґресу Русинів, Руснаків і Лемків.
  Днес Русины урядово прызнаты і вытворяють свої права у областях освіты, културы, інформованя і урядового хаснованя русиньского языка у Польші, Словеньску, Чеську, Мадярску, Румуньску, Сербії і Хорватьску.
  Така можливость і потреба установена і на Пдкарпатю в Закарпатьскій штатній області на Україні од 3. юла 2012 року схваленым Законом о штатнім і реґіоналных або меншыновых языкох, котрый прияла Верховна рада Україны. Тота історічна подія, котра ся стала 3. юла 2012 року із приятьом Закона о штатнім і реґіоналных або меншыновых языкох на Україні доказує неостановляючій процес признаваня історичного права Русинів, як єдного нероздїлимого народа а є першым демократичным кроком до цілкового узнаня Русинів на Україні.
  І того року зме у векшыні середньо європейскых країн, у котрых жыють Русины, на славностный спосіб ославили День Русинів, а на Підкарпатю так зробиме в октобрі того року, коли у Мукачеві сполочні зорґанізуєме Міджінародный день русиньской културы і установиме орґанізацію Асоціяція русиньскых портретовых малярів.
  Наслідуючій 12. Світовый конґрес Русинів, Руснаків і Лемків зреалізуєме в юні 2013 року у Мукачеві і Сваляві на Підкарпатю.
  Карпатьскых Русинів вецей нихто ніґда нероздїлить, неповадить, бо то єден народ нероздїлный!

  Нова Седлиця – Кременець 14 .юла 2012
  Участникы Інтерреґіоналного выступу на Кременець, члены СРР