ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпатці поневіряються по світах у пошуках заробітчанського хліба

    19 июня 2024 среда
    65 переглядів

    Однією з великих проблем, з якою зіштовхнулася Україна, здобувши незалежність, стало безробіття. Продукція великих промислових гігантів стала нікому не потрібною. Мільйони кваліфікованих робітників опинилися на вулиці. Щоб якось вижити, одні стали "човниками", кинувшись у бізнес. Інші ж у пошуках заробітку розбрелися по світах.

    Торік за даними обласного центру зайнятості, офіційно виїхало на заробітки за кордон 315 закарпатців: у Росію — 77 чоловік, Словаччину — 218, Чехію — 20. За підтвердженими анкетами служби зайнятості, шукати кращої долі за кордон подалися 50 жінок, 97 молодих людей віком від 18 до 28 років. Але, зрозуміло, ці дані і близько не відображають реального стану справ, бо нині на чужині кращої для себе долі шукають десятки тисяч наших земляків. З багатьма з них мені доводилося спілкуватися і всі в один голос твердили, що воліли б працювати вдома. Біда, що достойної зарплатні у нас поки що немає. Та все ж дедалі більше закарпатців повертаються у рідні пенати.

    — Я працював на верстатобудівному заводі ім. Кірова, — каже житель Кольчина Василь Ф., а втративши роботу, виїхав у Португалію. Не приведи Господи ще комусь пережити те, що було зі мною на чужині. Жити довелося у вагончику, працювати по 15-16 годин. За перший місяць роботи патрон (так тут називають роботодавця) заплатив всього 200 євро. Цих грошей вистачило хіба що на харчування. Тільки за допомогою земляків знайшов іншу роботу. Однак житлові умови і там були жахливі. Так поневірявся чотири з половиною роки, бо вдома в університеті вчилося двоє дітей. Врешті, повернувшись у рідне селище, з'ясував, що робота, яку пропонують, ни-зькооплачувана. Довелося ще раз їхати в ту ж Португалію. За наступні три роки щось вдалося заощадити. Тепер у будинку затіяв великий ремонт.

    І подібних випадків багато. Два 26-річні кольчинці Іван та Мілан поїхали зводити котеджі для "нових" росіян у Санкт-Петербург. І хоча зарплатня їх влаштовувала, та побутові умови виявилися нестерпними. У вагончику не було жодних умов. Страшенно дошкуляв холод.

    Електрообігрівач не вирішував проблеми опалення. Через півроку хлопці повернулися і більше за довгим карбованцем, як колись казали, не поїхали.

    — Краще вже при менших заробітках, та вдома, — кажуть в один голос учорашні заробітчани. Ще одна мешканка Кольчи-на пані Мар'яна опинилася в Чехії. Жінка також зазнала чимало поневірянь та принижень. Врешті-решт зламалася і тепер уже легше переносить усі негаразди. На запитання, чи думає повертатися, відповіла:

    — Ще нескоро, бо доньку вивчила, а тепер треба хату перекривати, огорожу нову ставити. В нас таких грошей не зароблю.

    Чимало лиха довелося зазнати на чужині і Федору та Івану з с. Абранка на Воловеччині. Та, попри всі негаразди, терплять, бо вдома на їхні гроші очікують родини. Практично всі молоді чоловіки з села виїзджають: одні - в Москву, інші - в Київ. Так вже склалося, що найбільше жінок їдуть на заробітки в Італію. Добре, якщо потраплять у добру сім'ю. У такій родині працювати можна. Та й заробітки не такі вже й погані - 600—800 євро.

    Та є непоодинокі випадки, коли з наших жінок знущаються, глузують і навіть... б'ють. Таке ставлення до себе з боку чужинців відчула і пані Марія, жителька одного з гірських сіл Іршавщини. Виїжджаючи в Італію, жінка сподівалася на добрі заробітки. Та вже за тиждень роботи в міланській родині вона гірко розчарувалася. Справа в тому, що до неї став залицятися господар. Марія як могла опиралася, але силоміць італієць таки домігся служниці. Це помітила дружина, наступного дня вона з тріском вигнала хатню робітницю.

    Довелося повертатися додому, мовити б, несолоно сьорбавши. Та найжахливіше було попереду. За місяць жінка відчула, що вагітна. Довідавшись про це, чоловік вигнав невірну дружину. От тобі й заробітки.

    Зазнала поневірянь та знущань ще одна наша землячка. 19-річна Тетяна через знайомих оформила документи на роботу в Туреччині. Та коли прибула в Стамбул, довідалася, що її вже продали десь у десяті руки. Не маючи наміру займатися проституцією, вона ледве втекла з турецького пекла.

    Тим часом, поки наші співвітчизники працюють на чужинців та зазнають знущань і принижень, робота появляється у нас. Нестача кваліфікованих будівельників відбилася на цінах за будівельні роботи. Приміром, якщо рік тому керамічну плитку вам клали за 4-5 доларів за квадратний метр, то тепер — за 8-10. А в Ужгороді це потягне і на цілих півтора десятка. Те саме і з гіпсокартоном. Раніше за квадратний метр справляли 3-4 "зелених", а тепер — 5-10. І ще одне. Навесні минулого року майстра для будівельних робіт можна було винайняти за півсотні гривень у день. Нині ж і за 75 ніхто не йде працювати. За поденну роботу вже й не говорять. Все обчислюється в квадратних метрах і за долари. А ціни — захмарні. Якось я зустрів чеха, який наймав наших будівельників для роботи на його батьківщині. Він скаржився, мовляв, дефіцит кадрів спричинив у нас різке підвищення цін на будівельні роботи, і додав: "Недалекий той час, коли в Чехії не залишиться жодного українського робітника". І він має рацію, бо будівельний бум, який переживає зараз наша держава і наш край, потребує робочих рук.

    Віталій ПУМПИНЕЦЬ, "Новини Закарпаття"—"Закарпаття online".

    Троє закарпатців-заробітчан загинули у м.Долина на Івано-Франківщині
    Закарпатці влаштували різанину в угорському місті Ниїрміхалді. Електропилою!
    Венеціанські заробітки для закарпатських остарбайтерів

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Торік за даними обласного центру зайнятості, офіційно виїхало на заробітки за кордон 315 закарпатців....
    Вот так в Украине во всем - официальная цифра на несколько десятков порядков меньше от реальности

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Це так далеко від правди як земля від неба.Автор виконує якийсь заказ.315 безробітних..... Я би посміявся та плакати хочеться.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    P.S.
    Рекомендую авторові дійти до переходу в Ужгороді і порахувати пасажирські"мікрики"які ідуть в сторону Словакії.У тих "мікриках"і їдуть закарпатські "безробітні"у світ.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Восьмой год пошел как я живу в России уже имею собственный дом со всеми услугами двое детей хорошая работа есть перспектива И меня иногда спрашивают не жалко было с Ужгорода уезжать и я отвечаю мне жалко что нашей Украине мы не нужны думал что это только на мой век а сейчас боюсь и хватит на век моих сыновей

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    У найрізноманітніших рейтингах Україна традиційно плететься десь у самому хвості (за рівнем демократії, гарантування суспільних свобод, економічним розвитком, демографічними показниками, станом екології тощо) через занепад економіки, вимирання населення, деградацію культурного потенціалу, масову корупцію та розшарування суспільства тощо. Треба бути просто геніальними, щоб перетворити такий земний рай на те, чим є Україна зараз. З України нині тікає усе живе, оскільки не бачить для себе майбутнього, тільки Аноніми зістають.