ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Майстер копій давніх музичних інструментів Степан Тихоненко з Ужгорода очікує на Полтавську битву

    29 июня 2024 суббота
    26 переглядів

    Великий ентузіаст давньої музики Степан Тихоненко із Ужгорода, якому Львів завдячує контактами із європейськими виконавцями, котрі стали гостями П’ятого фестивалю давньої музики у Львові, тісно співпрацює із львівським фестивалем уже не перший рік, після того, як зробив спроби самотужки заснувати подібну імпрезу в Ужгороді.«Ужгород із його 100 тис. мешканцями виявися замалим містом для подібного фестивалю. Тут нема потужних спонсорів і відповідної аудиторії. Це зовсім інша Україна, де населення орієнтоване на базари Угорщини. Я хотів приїхати до Львов зі своїм колективом, але оскільки дуже прискіпливо ставлюся до рівня виконання, тому вважаю, що ту програму треба ще готувати, щоб кінцевий результат був якісним. У мене дуже високі вимоги до концертного виконання. Наш ужгородський колектив львів’яни побачать згодом, можливо наступного року», – розповів лікар-педіатр за освітою й фахом, музикант за покликанням і майстер копій давніх музичних інструментів Степан Тихоненко.

    Степан Тихоненко став самотужки робити інструменти, щоб грати давню музику, а згодом це стало його професією: «Щоб грати таку музику в Україні, треба мати тата чи дядечка мільйонера! Це дуже важко. Майстром я став вимушено. Життя так склалося, що по поверненні до Ужгорода з Росії, 5 років я чекав на практику педіатра й не дочекавшись, залишив цей фах, потім 4 роки грав на лютні й цитрі середньовічну й ренесансну музику на вулицях різних міст за кордоном, щоб заробити на життя. Але це важка й небезпечна практика, часто несумісна з життям людини. Тому вирішив, що треба вибрати діяльність, яка б не дала вмерти з голоду, але разом із тим була пов’язаною із моїм захопленням. Виконую зараз замовлення на старовинні інструменти для Росії й України, зокрема для Львова. Працюю, як можу, бо я аматор і не маю спеціальної підготовки. Але шведи, які завтра відкриють Фестиваль давньої музики у Львові мають найскладніший із моїх інструментів – готичну арфу. Це улюблений інструмент Уде Гедеке, він їй дуже подобається, ви почуєте, як вона на ньому гратиме. Я багато концертів у Європі відвідував, але такі майстри, як Пер Матсон і Уде Гедеке – надзвичайно рідкісні. Так мали грати видатні музиканти Середньовіччя, не інакше!»

    Про шведський ансамбль «Лауд Новела», із яким йому пощастило виступати разом 1994 року у Латвії, Степан Тихоненко розповідає з повагою і захватом: «Назву їхньому колективу дала пісня невідомого італійського композитора 15 ст. До нас приїхав тільки дует, але загалом ансамбль є більшим. Понад 20 років він виконує старовинну музику, маючи за концертний майданчик цілу Європу. Зараз готують до запису новий варіант італійської програми. Це одне з найякісніших і найавтентичніших виконань у світі. Завтра Пер Мейсон на концерт принесе різноманітні струнні й смичкові інструменти, зокрема фідель одного з найкращих майстрів сучасності, які роблять копії автентичних інструментів- Ричарда Ерла із Базеля. На фестивалі мав бути репрезентований великий спільний проект шведів і росіян, але на жаль через фінансову неспромогу новосибірського ансамблю старовинної музики приїхати до Львова, цей концерт відтерміновується до ювілею…Полтавської битви.

    Як відомо, у почті шведського короля Карла XII під час Полтавської битви 1709 року було 300 музикантів. Вони потрапили в полон і етапом були відправлені до Тобольська. Один із тих шведських полонених музикантів гобоїст Густав Бідстрьом з пам’яті відтворив відомі йому твори і записав манускрипт барокової музики в Тобольську. Густаву Бідстрьому за кілька десятків років таки вдалося знов пішки повернутися до Швеції. А Пет Матсон та Уде Гедеке віднайшли цей Тобольський манускрипт і разом із Новосибірським ансамблем зробили спільну програму «Відлуння Полтави». Це пісні усіх учасників Полтавської битви: козаків, росіян, шведів. Шведські пісні сповнені тріумфу перших перемог Карла, якого вважали непереможним, та скорботи після поразки під Полтавою. Це дуже цікавий матеріал. Музика із Тобольського манускрипта Бідстрьома – справжня сенсація. Вони із Новосибірським колективом випустили компакт-диск. За два роки почнеться відзначення ювілею Полтавської битви, яку вважають поворотним моментом у свідомості Швеції (це як Голокост для євреїв у Другій світовій війні – психологічно дуже сильна поразка), до цієї дати Україна очікує на проект «Відлуння Полтави» без жодних імперських ідеологічних експансій, а просто як на надзвичайно колоритну музику», – пояснив Степан Тихоненко, повідомляє ЗІК.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    На виборах голосував би проти всіх